Hazatoloncolták a menekülteket
A halálba küldte Kína a harmincegy észak-koreait?
Kína harmincegy észak-koreai menekültet toloncolt haza, jóllehet a nemzetközi közösség ennek az ellenkezőjére szólítja fel, mert az észak-koreaiakra hazatérésük után súlyos büntetés, esetenként halál várhat.
2012.03.09 08:50MTIAz Dong-a Ilbo című szöuli napilapnak több észak-koreai, illetve kínai közbiztonsági forrás is megerősítette az intézkedést.
A kínai hatóságok február 8-12. között vették őrizetbe a harmincegy észak-koreait. Ez utóbbiak nagy részének közvetlen családtagjai élnek Dél-Koreában, akik korábban már megerősítették, hogy a Kínába menekült észak-koreai rokonaikat a hatóságok vissza akarják toloncolni a hazájukba . Az elfogottak között idős emberek és kiskorúak is voltak, köztük egy ötéves gyermek.
Az észak-koreaiak hazatoloncolására vonatkozó kínai döntés éles ellentétben áll azzal, ahogyan Peking korábban a hasonló incidenseket kezelte. Amikor az őrizetbe vett dezertőrök ügye nemzetközi figyelmet keltett, Peking eddig megvárta, amíg a közvélemény figyelme elterelődik az ügyről - esetleg hat hónapig is fogva tartotta őket -, s csak utána szállította vissza őket Észak-Koreába. Kína most viszont két héten belül hazaszállítja a területén elfogott észak-koreaiakat, jóllehet a hazai és a nemzetközi közvélemény ezt élesen ellenzi.
Az elmúlt két hétben a szöuli kínai nagykövetség előtt szinte midennap tüntetést tartottak a Kínában fogva tartott észak-koreai menekültek mellett kiálló aktivisták. A lehetséges visszatoloncolásra egy dél-koreai konzervatív képviselő, Park Szun Jáng hívta fel a figyelmet, aki 10 napon át éhségsztrájkolt is az ügy miatt. "Az észak-koreai dezertőrök nem azért hagyták el a hazájukat, hogy Kínában telepedjenek le, hanem azért, hogy Dél-Koreában éljenek. Kínának tiszteletben kellene ezt tartania" - mondta el az AP amerikai hírügynökségnek a képviselőnő röviddel azelőtt, hogy egy rendezvényen összeesett a napok óta tartó önkéntes éhezés miatt.
A tervezett kínai intézkedés feszültséget okozott Peking és Szöul diplomáciai kapcsolataiban is. Kína és Dél-Korea szoros gazdasági kapcsolatokat ápol, és rendszeresen együttműködnek a régiót érintő diplomáciai kezdeményezésekben is, Észak-Korea kérdésében viszont gyakran összekülönböznek. Dél-Korea korábban kérte Kínát, ne adja ki Észak-Koreának a sztálinista vezetésű ország elmenekült állampolgárait, Peking viszont úgy véli, hogy a dezertőrök gazdasági migránsok, nem pedig (politikai) menekültek.