Szöullal nem pacsiznak le

Észak-Korea megint a szent háborút emlegeti

Az Egyesült Államokkal történt közelmúltbeli megállapodás ellenére Észak-Korea pénteken ismét "szent háborúval" fenyegette meg Dél-Koreát arra az esetre, ha megsértené határait. Ez arra utal, hogy Phenjan és Szöul viszonyának megenyhülése még mindig várat magára.

2012.03.02 11:18MTI

Az észak-koreai hadsereg vezérkara azzal vádolta meg a déli hadsereget, hogy az északi vezetőket sértő jelmondatokat és plakátokat függeszt ki a laktanyákban és más katonai létesítményekben.

A katonák, "miután nagyon bizonytalan helyzetet teremtettek, nyíltan sértegetik és gyalázzák a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) legfelsőbb vezetőit" - közölte Phenjan a KCNA hivatalos hírügynökség útján. Észak katonai parancsnoksága "még egyszer ünnepélyesen kijelenti, hogy megindítja a maga szent háborúját az árulók csoportjának megsemmisítésére.

Nem menekülhetnek előlünk azok, akik akár a legcsekélyebb mértékben megsértik a KNDK legfelsőbb vezetőit, bújjanak akár a föld alá" - olvasható a közleményben.

Phenjan már tavaly is fenyegetőzött hasonlóképpen, amikor megtudta, hogy dél-koreai tartalékos katonák az észak-koreai vezetői dinasztia tagjainak portréját használták céltáblának lőgyakorlataikon. Szöul ezt követően betiltotta ezt a katonái körében.

Hétfőn nagyszabású, több mint 200 ezer katonát megmozgató hadgyakorlat kezdődött Dél-Koreában, és erre reagálva Észak "szent háborúval" fenyegetőzött arra az esetre, ha megsértik a határait.

Szerdai amerikai közlés szerint Észak-Korea hajlandó felfüggeszteni urándúsító tevékenységét, nukleáris moratóriumot hirdet és hosszú hatótávolságú rakétáinak kipróbálását is szünetelteti. A washingtoni külügyminisztérium szóvivője ennek nyomán akkor bejelentette, hogy az Egyesült Államok hajlandó élelmiszer-segélyt juttatni Észak-Koreának. Phenjan abba is belement, hogy az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) megfigyelői ellenőrizzék az urándúsítási moratóriumot.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdai képviselőházi meghallgatásán kijelentette: az észak-koreai nukleáris moratórium "az első szerény lépés a jó irányba", de az Egyesült Államoknak továbbra is maradtak "mély aggályai". Hangsúlyozta, hogy Washington figyelemmel fogja kísérni a phenjani fejleményeket és "a tetteik alapján fogja megítélni Észak-Korea új vezetőit".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.