Hol nyüzsögnek leginkább a bacik? Meglepődünk
Vizes palackjainktól sem vagyunk biztonságban...
A baktériumok igen sok helyről leselkedhetnek ránk - nem is sejtjük, mit viszünk magunkkal nap mint nap, tökéletes fészket szolgáltatva számukra. Csapjunk le rájuk, mielőtt bajt okoznak.
2012.04.12 16:55ma.huSzámos tárgyat használunk nap mint nap, hosszú időn keresztül, és nem is gondoljuk róluk, hogy problémát okozhatnak nekünk. A szivacsainkat, törlőrongyainkat sokáig használjuk, amíg csak el nem kopnak, és már nem alkalmasak a hatékony mosogatásra, törlésre.
Vagy például takarékossági okokból visszük magunkkal ugyanazt a vizes palackot, csak naponta új ásványvizet töltünk bele.
A kanadai Calgary egyetem kutatócsoportja szerint azonban nagy mértékben találhatók egészségünkre potenciálisan ártalmas baktériumok a műanyag flakonokban, amelyeket kimosás nélkül használunk újra és újra.
A vízminták több, mint 30 százalékában találtak jelentős mértékű fekáliás baktériumot, valószínűleg a nem megfelelő kézmosás következtében.

Dr. Julian Hiscox, a Leeds egyetem munkatársa elmondta: amennyiben egész nap szobahőmérsékleten hagyjuk állni a flakont, asztalunkra téve vagy a táskánkba helyezve, idális környezetet biztosítunk a meglévő baktériumok számára, hogy szaporodjanak.
Jó tanács, hogy a kidobható palackokat cseréljük le minden héten, illetve mossuk jól át az újra használható flakonokat heti egy alkalommal.
Szivacsok
Nem kevés veszélyt rejtenek a mosogatószivacsok. Csupán egy héttel a használatba vétel után a szivacs több, mint egymillió baktérium "telephelyévé" válhat.
Ráadásul kulcsfontosságú szerepet játszanak benne, hogy a baktériumok a kezünkre kerüljenek, beleértve az E.coli-t, és a staphylococcus-t, utóbbi például a nyers hússal való érintkezésből származhat.
A Floridai egyetem kutatói úgy vélik, biztos módszert találtak a szivacs fertőtlenítéséhez: áztassuk a szivacsot vízben, majd rakjuk a mikróba 2 percre. Vizsgálatok szerint a baktériumok 99 százaléka eltűnik ezzel a módszerrel...
Eközben, egy 2009-es tanulmány azt mutatja, hogy a konyhai csap több baktériummal "lát el" bennünket, mint hinnénk - különösen a fogantyúk ártalmasak.
A csapok 14 százalékánál találtak a kutatók jelentős mennyiségű baktériumot, köztük E.coli-t. Összehasonlítva azzal, hogy a a vécé fogantyúknak csupán 6 százalékán volt ekkora mennyiség, ez meglehetősen durván hangzik.
Fertőtlenítsük a szivacsokat és a törlőkendőket naponta a fenti módszerrel, vagy mossuk őket antibakteriális szerrel. Napi rendszerességgel töröljük le a teljes csaptelepet és a mosogatót, ha biztosra akarunk menni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06