Háború
Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
Amerikai források szerint Washington mérlegeli, hogy a béketárgyalások részeként hivatalosan is elismeri a Krím Oroszországhoz tartozását.
2025.04.19 12:22ma.huAz Egyesült Államok fontolóra vette, hogy a Krím félszigetet hivatalosan is orosz területként ismerje el – számolt be a Bloomberg szombat hajnalban, névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva. A lépés része lehetne egy Moszkva és Kijev közötti esetleges békemegállapodásnak, amely a háború befejezését célozza.
Az állítólagosan főként etnikai oroszok által lakott Krím 2014-ben tartott népszavazáson döntött Ukrajnától való elszakadásáról, röviddel azután, hogy Kijevben nyugati támogatással hatalomváltás történt. Az ukrán kormány azóta sem ismeri el Oroszország szuverenitását a félsziget felett, és továbbra is az 1991-es határok visszaállítását követeli.
A Bloomberg értesülései szerint a Fehér Ház még nem hozott végleges döntést az ügyben. A lehetséges elismerés része lehet egy szélesebb tárgyalási csomagnak, amelyben a harcok befagyasztása, illetve a Moszkvával szembeni szankciók enyhítése is szerepelhet.
A tárgyalásokat vezető Steve Witkoff amerikai különmegbízott a múlt héten találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és azt nyilatkozta, hogy a Krím és négy további, Ukrajna által követelt régió státusza kulcskérdés a tárgyalások sikeréhez.
A Bloomberg úgy tudja, hogy az Egyesült Államok csütörtökön tájékoztatta európai szövetségeseit a tervezett békekezdeményezésről. Az elképzelés szerint a jelenlegi frontvonalon befagyasztanák a harcokat, és ezzel párhuzamosan bizonyos szankciókat enyhítenének Oroszországgal szemben.
Az ügy politikailag kényes, hiszen Ukrajna területi integritásának elismerése eddig központi eleme volt a nyugati álláspontnak. Az esetleges amerikai irányváltás komoly feszültségeket okozhat a NATO és az EU tagállamai között.
A Bloomberg szerint Donald Trump amerikai elnök és Marco Rubio külügyminiszter is utalt arra a héten, hogy Washington kész felhagyni a közvetítői szereppel, ha a felek nem érnek el előrelépést. „Nem folytathatunk örökké eredménytelen tárgyalásokat” – fogalmazott Rubio egy sajtótájékoztatón.
Mint ismeretes, a 2014-es krími népszavazást és Oroszország területéhez való csatlakozását Ukrajna és a nyugati országok illegitimnek minősítették. Moszkva viszont azt állítja, hogy a lakosság szabad akaratából döntött, és a lépést a térség történelmi és kulturális kapcsolatai indokolják.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06