2006 óta permanens válság van Magyarországon

Magyarország tankönyvszerűen tette tönkre hitelességét

A kormány a gazdasági mellett hitelességi válsággal is küzd, ezért azonnali kormányváltásra van szükség - hangsúlyozták vezető közgazdászok a Deák Ferenc közéleti klub vitaestjén. Véleményük szerint államcsődre nincs reális esély, ugyanakkor az euró korábbi bevezetése is álom.

2009.03.06 12:16Bencze Áron, ma.hu

Gyógyír vagy szépségtapasz? Bonckés alatt a válságkezelő Gyurcsány-csomag címmel tartott vitaestet a Deák Ferenc Közéleti Klub a Budapesti Evangélikus Gimnázium dísztermében. Az eseményen Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa, Győrffy Dóra, a Debreceni Egyetem adjunktusa, és Csaba László akadémikus, a CEU tanára elemezték Magyarország helyzetét és kilátásait. 

Még ma le kellene mondani a kormánynak 

Csaba László beszédében
úgy fogalmazott, 2006 óta permanens válság van Magyarországon. A CEU tanára szerint a kormány nem volt tudatában a világ gazdasági helyzetével, mint mondta, döntéshozóink ”elvesztették realitás érzéküket”. 

A közgazdász elpackázott időszaknak nevezte a 2004 és 2007 közötti időszakot, mikor a világ pénzpiaci bősége kellemes helyzetet teremtett Magyarországon is. Véleménye szerint hazánkban öt szinten – hitelességi, foglalkoztatási, finanszírozási, növekedési és a távlati – alakult ki a válság. Az akadémikus élesen bírálta a kormányzati kommunikációs űrt, mely nemcsak a gazdaság és a társadalom felé nyilvánult meg, hanem saját maga felé is. 

Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok, a meghirdetett, majd visszavont ötletek komoly problémát jeleznek – húzta alá Csaba László, aki szerint mindez az agyaggalamb lövészetre emlékeztet, ahol egy találatnál van okunk az örömre ugyan, ám nem lesz mit megsütni utána. Véleménye szerint a meghirdetett csomag nem csomag, ezért nem indokolt pozitív hatásokat sem várni tőle. „Adóátrendezéssel még egyetlen ország sem indult fejlődésnek” – jegyezte meg. Csaba László kifejtette: a kormánynak még a mai napon le kellene mondania, mert mint fogalmazott, a jelenleginél kisebb hitelű kormányt el sem tudna képzelni.

Magyarországról vonják ki először a pénzüket a befektetők 
 
Ez a csomag nem jelent gyógyírt a bajainkra, még szépségtapaszt sem, a megoldás kívülről érkezhet – foglalta össze véleményét Győrffy Dóra, a Debreceni Egyetem adjunktusa, kiemelve: Magyarország magának köszönheti sebezhetőségét. A közgazdász a csomag elmozdulási irányát ugyan jónak találta, de az időpontot már nem. „Kizárólag a politikai válság kényszerítette ki ezt az irányt, de már későn” – szögezte le Győrffy, aki szerint nem kellett volna hosszú időn át arról hazudozni, hogy nem a munkáltatói járulékok csökkentése a helyes irány. Mint mondta, azért van szükség az új csomagra, mert a jelenlegi helyzetben semmilyen forráshoz nem jut hazánk. 

Véleménye szerint Magyarország tankönyvszerűen tette tönkre a hitelességét, és ma a világon innen akarják kivonni elsőként a pénzüket a befektetők. A Debreceni Egyetem adjunktusa arra is emlékeztetett, a kormány akkor pazarolt, amikor még lehetett volna megtakarítást is szerezni, most pedig ennek az árát fizetjük meg. Az új Gyurcsány-csomaggal kapcsolatosan még arra is felhívta a figyelmet a közgazdász, hogy továbbra is politikai szándékok irányították, ezért a hárommilliós nyugdíjas réteget – mint biztos szavazóbázist – „nem bántották”. Véleménye szerint másik kormányra van szüksége az országnak, akinek a Reformszövetség javaslatait kellene megvalósítania. Az euró bevezetésével kapcsolatosan végül úgy fogalmazott: nincs realitása annak, hogy korábban csatlakozzunk az euró zónához.

A kormány nem tudja visszaszerezni a hitelét 

Várhegyi Éva szerint válságkezelő intézkedésekre szükség van, azonban jóval hamarabb kellett volna meglépni őket. Mint fogalmazott, a kívülről érkezett gazdasági válságot a belső bajaink csak tovább fokozták. 

A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa elsődleges okként hazánk finanszírozási problémáját és a rossz költségvetési politikát említette. „Magyarországot jelenleg a legsérülékenyebb országok közé sorolják” – figyelmeztetett Várhegyi, aki szerint a kormány ezt felismerve a korábbiaktól eltérő módszerrel nyúlt a költségvetés kiigazítását jelentő csomaghoz. Pozitívumként értékelte, hogy a munkaerő költségeit akarja csökkenteni a kormány, ugyanakkor kevésnek ítélte a mértéket. Mint fogalmazott, ezt a válságot ”jól kezelni” nem lehet, és elsősorban nem rajtunk múlik majd, mikor tudunk kimászni belőle. 

A közgazdász véleménye szerint 2011-ig is elhúzódhat ez az állapot. A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa rámutatott arra is, hitelességi válságban van a kormány, ám ha lenne hitele, akkor sem tudna változásokat elérni. Hozzátette azt is, a kormány feltehetőleg nem is tudja idehaza visszaszerezni hitelét. Véleménye szerint a Reformszövetség által ismertetett kiigazítási program lényegesen jobb, ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, hogy csak az MDF és az SZDSZ támogatja a parlamenti pártok közül.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.