"Minden ember tegyen és akarjon"

Szűcs Erika: a válságkezelésben első az állampolgárok védelme

A Magyarországot sújtó globális gazdasági-pénzügyi válság kezelésében a kormányzati intézkedések legfontosabb célja az állampolgárok védelme, mert az embereket segíteni kell, hogy átvészeljék ezt a nehéz helyzetet - mondta a szociális és munkaügyi miniszter.

2009.03.03 18:48MTI

Emellett szükséges, hogy minden ember "tegyen és akarjon" hozzátenni sajátos lehetőségein belül valamit a válság kezeléséhez - tette hozzá Szűcs Erika. 
Emlékeztetett arra, hogy az állampolgárok védelmét szolgálta az a még tavaly hozott döntés, amikor a kormány teljes körű garanciát vállalt a bankbetétekre. Ezt követte az állami garanciavállalás a lakáshitelekre, a megemelt diákhitel a gazdasági válság miatt rászorulóknak, valamint a megállapodás a bankokkal a devizahitelesek terheinek csökkentéséről - sorolta a miniszter. 

Megfogalmazása szerint a második kör a pénzügyi stabilitás megteremtése, ami azért nagyon nehéz feladat, mert a pénz egy jelentős része eltűnt a nemzetközi pénzpiacról, és az amerikai gazdaság újraélesztését szolgálja.
 
Miután Magyarországnak sikerült az IMF-fel egy sokat vitatott megállapodást megkötni, "kifejezetten jó helyzetben vagyunk, mert legalább a jövő év tavaszáig az ország finanszírozása, úgy tűnik, meg van oldva" - húzta alá a tárcavezető. Szűcs Erika harmadik nagy feladatként a munkahelyek védelmét jelölte meg, hangsúlyozva: már tavaly ősszel elhatároztak, hogy a problémákat a munka világán belül próbálják meg orvosolni. 

Ebből azonban a munkaadóknak és a munkavállalóknak egyaránt ki kell venniük a részüket. Szólt arról a nem kívánatos jelenségről, hogy jó néhány cég a pályázati úton elnyerhető pénzeket szinte elvárja, mert most rossz az üzletmenete, miközben alig fogalmaz meg használható elképzelést pályamunkájában a válságból való kilábaláshoz. A munkaügyi miniszter részletesen szólt az Út a munkához program jelentőségéről, amit a gazdasági-pénzügyi válság nem érint, mert a költségvetésből finanszírozzák. 

Ennek kapcsán kiemelte a képzés fontosságát, mert - mutatott rá - a legfrissebb adatokból is az derül ki: az álláskeresők döntő hányada csak a nyolc általános iskolát végezte el, vagy van ugyan szakmai végzettsége, de érettségivel nem rendelkezik. 

Vázolta az az elképzelést, hogy a munkanélküliség csökkentésre a két klasszikus foglalkoztatási szektor, a versenyszektor és a közszféra közé egy atipikus szektort kell kiépíteni. Ennek lényege, hogy az érintettnek kezdetben ugyan még nem tudunk folyamatos munkát biztosítani, ám tudunk olyan formát kialakítani, amelyben a szociális juttatást idővel felváltja a rendszeres kereset - magyarázta Szűcs Erika.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.