További nagy átalakításokra már nincs lehetőség

Kiss Péter: számos reform csak évek múlva érik be

További nagy átalakítások indítására már nincs lehetőség - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában pénteken, hozzátéve: a kormány az elmúlt időszakban számos nagy reformot indított, ezek egy részénél a hatás csak évekkel később jelentkezik.

2008.09.12 11:32MTI

Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy a nagy reformok jó része megtorpant, Kiss Péter kijelentette: az igaz, hogy "nem tudtunk végigvinni minden olyan folyamatot, amit elkezdtünk 2006-ban", de sokat igen, és sok olyan van, amelynek eredménye csak évekkel, évtizedekkel később jelentkezik. Kiss Péter emlékeztetett: a kormány számos nagy reformot indított, például az egészségügyben, ennek hatására 2007-ben kétszázezer ezer olyan új befizető jelent meg az egészségügyben, aki korábban igénybe vette az egészségügyi ellátást, de nem fizette a járulékot. 

"Ez azt jelenti az egészségügyben - a gyógyszerkassza rendezésével együtt -, hogy nem háromszáz milliárdos hiánya van a kasszának, hanem néhány tízmilliárdos többlete" - mondta, hozzátéve: ebből a többletből lehet a kórházakat fejleszteni. Felhívta a figyelmet arra: "egy ilyen beavatkozás hatása nem egy év alatt látszik meg", de - mint mondta - a reform eredménye, hogy az állampolgárok jobb szolgáltatást kapnak, illetve megteremtődik az adórendszer átalakításának lehetősége, mód nyílik a bérekre rakódó munkáltatói teher csökkentésére. "Most van ez a napirenden éppen" - jegyezte meg. 

Kiss Péter a nagy reformra másik példaként a nyugdíjrendszer átalakítását említette, ahol szintén csak tíz-húsz év múlva jelentkezik a beavatkozás hatása. A kancelláriaminiszter emlékeztetett arra is, hogy Magyarországon a hivatalos nyugdíjkorhatár 62 év, ám az emberek átlagosan négy-öt évvel korábban mennek nyugdíjba. Mint mondta, ezt a "rést" szűkíteni kell. Ezt a kormány 2006-2007-ben megtette, ennek pedig az lesz a hatása, hogy a következő időszakban majd a befizetésekből "nem kell olyan sokat fordítani azok nyugdíjára, akik ma még inkább befizetők kell hogy legyenek, nem nyugdíjfelvevők".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.