Elítélik a melegfelvonuláson történteket

Fidesz: Tehetetlen kormány, köznyugalom biztosítására képtelen rendőrség

A Fidesz és az MDF is azt közölte, hogy elutasítja a szombati melegfelvonulás résztvevőit ért támadásokat. Az ellenzéki pártok szerint a politikának távol kellene magát tartania a rendőrségtől, hogy a testület biztosítani tudja a köznyugalmat. A főpolgármester elmondta: a rongálók több millió forint kárt okoztak a fővárosnak.

2008.07.06 15:11MTI - Fotó: Nagy Sándor, ma.hu

A Fidesz elutasítja a gyűlöletkeltés és az erőszak minden formáját - hangoztatta a párt parlamenti frakcióvezetője vasárnap az MTI-nek küldött közleményében.

Navracsics Tibor ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kisebbségi kormány tehetetlensége miatt a rendőrség továbbra sincs abban a helyzetben, hogy biztosítani tudja a köznyugalmat.

Hock Zoltán a távirati irodának telefonon azt mondta, elutasítják, és mélységesen felháborítónak tartják a történteket, mert, mint fogalmazott, az erőszakot semmivel nem lehet igazolni. Hozzátette: a politikának a rendőrséget hagynia kellene dolgozni.

Emlékeztetett arra, hogy a rendőrség a szakmai elemzések alapján először nem engedélyezte a rendezvényt, majd "nyilvánvaló politikai nyomásra" később "megváltoztatta az álláspontját". Szerinte a szervezőknek is meg kellett volna fontolniuk a rendezvény megtartását "2008 Magyarországán".

Demszky Gábor
(SZDSZ) főpolgármester a távirati irodának vasárnap küldött közleményében azt írta, az ellentüntetők több millió forint kárt okoztak Budapestnek, miután megrongálták a városligeti öntözőrendszert, letaposták a Koós Károly sétány virágait és az '56-osok terén felszedték a díszburkolat egy részét.

Az ellentüntetők súlyos károkat okoztak Magyarország nemzetközi megítélésének. Míg a világ számos városában békés örömünnepként élték meg az emberek a Meleg Méltóság Napját, Budapestről megint az erőszak és a pusztítás képei jelennek meg a világsajtóban - hangoztatta a liberális városvezető.

Szombaton az MSZP és az SZDSZ fejezte ki szolidaritását a megtámadottakkal. Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője azt mondta, hogy ugyanazok az emberek támadtak rá a budapesti melegfelvonulás résztvevőire, akik a szélsőjobboldali politikai megmozdulásokon vesznek részt.


Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke a Magyar Köztársaság szégyenének nevezte a melegfelvonulás résztvevőit ért támadásokat. Másnapi, siófoki sajtótájékoztatóját követően az MTI-nek azt mondta: a demokrácia lakmuszpapírja mindig a kisebbségi jogok védelme. A történtek után még határozottabban ki kell állni az érintettek jogaiért.

Közölte, arra szólítja fel a politikai pártok vezetőit, határolódjanak el az erőszaktól, és tegyék világossá azt is: politikai konfliktusokat nem lehet erőszakkal megoldani.

A Meleg Méltóság Menete az Erzsébet térről indult az Andrássy úton a Városliget felé. Ugyanebben az időben indult meg az ellentüntetők menete is az 56-osok teréről az Erzsébet tér felé.

A melegek és szimpatizánsaik nagyjából másfél ezren, az ellentüntetők menetének tagjai néhány százan voltak. Mindkét felvonulást rendőrök vették körbe. A melegek menetét az Andrássy út teljes hosszában gyalázták és dobálták az út mindkét oldaláról.

Az első erős támadás a Liszt Ferenc térnél, a Rendszerváltó Fórum rendezvényének helyszínén érte a felvonulókat. A térnél a tüntetők megpróbálták megbontani a kordont, rátámadtak a rendőrökre, akik könnygázzal válaszoltak.

A Liszt Ferenc térinél is nagyobb összecsapás helyszíne volt a Hősök tere, ahol csuklyás, maszkos tüntetők támadtak a rendőrökre. A kordonokat ledöntötték, a rendőröket megdobálták.

A rendőrség vízágyúkat és könnygázt vetett be, a tömeget a Városliget, valamint a Dózsa György úton a Keleti pályaudvar, illetve a Váci út felé szorították ki.

A melegfelvonulás után ellentüntetők megtámadták azt a rendőrautót, amelyben Lévai Katalin szocialista európai parlamenti képviselő és a másságát nyíltan vállaló Szetey Gábor volt államtitkár próbálta elhagyni a teret.

Kő találta el Léderer Andrást, az SZDSZ Új Generáció elnökét, megütötték Horn Gábor szabad demokrata ügyvivőt, és megverték Orosz Józsefet, a Klubrádió riporterét. Az összecsapások során 57 embert előállítottak, 12 rendőr és 7 civil megsérült.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.