Szinte lehetetlen...
Hogyan lehet leváltani Orbánt?
A Fidesz választási rendszer tervezete korántsem végleges, ami azonban kiderül belőle, az egyértelműen jobboldalnak kedvez - a 2011-es állapotok szerint. A politikában azonban sűrűn fordul a kocka, és igen valószínűtlen, hogy a Fidesznek az elkövetkező három évben is sikerül a biztosan pártot választók között tartósan 50% feletti támogatottságát megtartania.
2011.10.19 14:07sabater - ma.huEbben az esetben viszont csak akkor kedvez Orbán pártjának az új rendszer, ha a baloldali ellenzék megosztott, a Jobbik pedig nem tud jelentős számú szavazót elrabolni a Fidesztől. Azaz ha minden marad a régiben.
Márpedig az elmúlt év tendenciáit követően ez tűnik a legkevésbé valószínűnek. A Fidesz alig másfél év alatt elvesztette támogatóinak csaknem 40 százalékát, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a gazdaság beindítására fordítandó anyagi áldozatok terheit a lakosság viselte – úgy, hogy annak pozitív következményei 2011 harmadik negyedévére egyelőre elmaradtak. Ráadásul gazdasági elemzők, sőt, maga a költségvetést vizsgáló Állami Számvevőszék (élén Domonkos László korábbi fideszes országgyűlési képviselővel) további kiigazításokat és megszorításokat tart szükségesnek annak érdekében, hogy a kormány és az Európai Bizottság által kitűzött célokat tartani tudják.
Egy ilyen helyzetben pedig középtávon sem várható a Fidesz-KNDP pártszövetség erősödése. Ami azt jelenti, hogy amennyiben az ellenzéki pártok sem tudják érdemben növelni a támogatottságukat, tartósan 40% körül maradhat azok száma, akik biztosan részt vennének egy „most vasárnap” tartandó országgyűlési választáson. A püspökladányi időközi választás megmutatta, hogy ez milyen kockázatokat hordoz: a győztes jelölt a szavazatok alig tíz százalékával szerzett mandátumot, a Jobbik 33%-ot hozott, az MSZP pedig a soproni időközi választáson elért kiemelkedő (37%-os) eredményét követően Püspökladányban csúnyán leszerepelt. Mindehhez természetesen hozzá kell venni, hogy az időközi választások rendszerint alacsony részvétellel zajlanak. Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy egy, a szavazatok 10%-át megszerző új politikai erő Püspökladányban komoly vetélytársa lehetett volna a Fidesznek.
Országos szinten persze ez csak akkor lesz igaz, ha az ellenzék megosztottsága nem egymást gyengíti, hanem a Fideszt leváltani szándékozó erők képesek lesznek összefogni. Márpedig jelenleg ennek tökéletes ellentéte látszik: az MSZP a szakadás szélén áll, a szocialistákból ugyanis épp kiválni készül a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció. És Magyarországon sikeres kimenetelű pártszakadást még nem igazán láthattunk: legalábbis ezt mutatja a KDNP, az MDF és a Független Kisgazdapárt története is. Sokkal valószínűbb, hogy a Demokratikus Koalíció kiválása két, egyre jelentéktelenebb pártot fog eredményezni – és ez még akkor is igaz, ha Gyurcsány Ferenc az MSZP-vel szemben tanúsított offenzív politikájának köszönhetően mára elkerülhetetlenné vált.
De az ellenzék megosztottsága miatt nemcsak az MSZP belső konfliktusai tehetők felelőssé. Az LMP-nek az elmúlt alig másfél év tanulsága alapján fontosabb az MSZP-től való különállás állandó demonstrációja, mint a karakteres ellenzéki politika felépítése. A Jobbik pedig szélsőségessége miatt szintén megosztja az ellenzéket, és hiába vetette fel az LMP a Fidesszel szemben álló erők ideiglenes összefogását, meglehetősen nehéz elképzelni, hogy 2014-ben egy Schiffer-Gyurcsány-Mesterházy-Vona összefogás indulna a Fidesz ellen. Az „ellenségem ellensége a barátom” elve ugyanis addig a pillanatig igaz, amíg az ellenség ellenségével való bármiféle együttműködés nem gyakorolna rombolóbb hatást egy politikai pártra, mint akár a jelenlegi kormánypártokkal való koalíció.
Ez tehát kérdésessé teszi, hogy létrejöhet-e bármiféle koalíció 2014-ben Orbán leváltására. Márpedig a Fidesz új választási rendszerében a legtöbb szavazatot elérő párt „agyonnyeri magát”, így – hacsak nem történik kataklizmára emlékeztető átalakulás a pártpreferenciákban – csak akkor lehet az ellenzéknek esélye, ha képes egy olyan pártalakulatot létrehozni, amely az egyéni választókörzetekben több szavazatot kap a Fidesz-KNDP-nél.
Így új értelmet nyerhet az Orbán-féle „egy a tábor, egy a zászló”-jelmondat, csak most éppen a baloldalra vonatkoztatva. Összefogás, sőt, közös jelöltek indítása nélkül lehetetlen lesz Orbánt leváltani 2014-ben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06