Tandíj nem, diplomásadó igen?
Az Orbán-kormány szembe megy Orbánnal
Érdekes bejelentést tett a minap Réthelyi Miklós, az Orbán-kormány egyik minisztere. A tárcavezető szerint érdemes lenne megfontolni azt, hogy a diplomások a fizetésük egy részét egy alapba tolnák be, melyből a következő generáció képzését finanszíroznák.
2011.09.12 13:04aargh - ma.huA hírolvasó pedig csak ül és bután bámul bele a számítógép képernyőjébe. Hogy mi van?! – tódul az átlag proletár szájába a kérdés. És a felvetés ezúttal valóban jogos, hiszen éveken keresztül azt hallgattuk a Fidesztől, hogy a tandíj csúnya, gonosz és rossz. Az akkori ellenzéki erő olyannyira fontosnak tartotta ezeket a szent alapvetéseket, hogy a verbalitás szintjén túl népszavazást is kezdeményezett ez ügyben. Hozzácsaptak még néhány más ötletet is, de végül 2008 tavaszán a tandíj mellett a vizitdíjról és a kórházi napidíjról mondhatott véleményt az Isten adta nép.
Megtette, a képzési hozzájárulás (gyengébbek kedvéért: tandíj) esetében például 4.059.121-en vonultak személyen az urnákhoz, hogy érvényes szavazatukkal alkothassák az ország jövőjét. A tandíj eltörlését a voksolók 82,2 százaléka támogatta. Nem kis arány ez az ország szavazókorú lakosságának a felétől. Gyurcsány bele is bukott a népakaratba, a szocik vergődése azóta is tart, a szabaddemokraták pedig el is temették önmagukat két éven belül.
A nép pedig elégedetten dőlhetett hátra, azt gondolván, a tandíj ügyet végleg elintézték. Punktum. Orbán Viktor is így gondolja, most pedig négy évig kétharmaddal ő kormányozhat. Erre nem telik el sok idő, és jön a nemzeti erőforrás miniszter, aki azt kezdi latolgatni, „felmerült, hogy azok, akiknek van diplomájuk, a fizetésük egy részét adják egy alapnak, amelyből a következő generációt képzik”.
És még csodálkoznak, hogy egyeseknek olykor ökölbe szorul a keze. Mert ugyebár a tandíj az csúnya, gonosz és rossz, de az iskoláztatás által szerzett diploma megadóztatása megfontolandó. Végülis ki ne vágyna arra az ajándékra, hogy a diákhitel törlesztői mellé kapjon egy újabb sarcot az a frissdiplomás, aki, ha hátrányos helyzetből indul, akkor a képzése végére összekapar magának 4-5 milliós adósságot, amit a kormány megfejelne némi plusz befizetéssel.
A helyzet abszurditása, hogy a koncepció alapján éppen annak a finanszírozását fogod pénzelni, aki 5-6 év múlva a helyedre pályázik majd az álláspiacon. Igazi ínyenc fogás lenne ez. Ráadásul eddig is problémát jelentett a diplomások külföldre vándorlása. Egy ilyen döntés után vajon ki szeretne itthon maradni, hogy újabb adóval nehezítsék a helyzetét?
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06