Hasznot húzhat a katasztrófából a térség

Iszapkatasztrófa: az ország legnagyobb alternatív energiát hasznosító térsége jön létre Devecserben

A munkacsoport tagjainak tájékoztatása szerint devecseri központtal Magyarország legnagyobb megújuló energiát hasznosító mintarégiója jön létre, a szász-magyar munkabizottság szakértői megkezdték a projektek megvalósításához az információk összegyűjtését és az együttműködést meghatározó struktúra kialakítását.

2011.04.27 17:28MTI

A vörösiszap-katasztrófa sújtotta térség tájrehabilitációjára és gazdaságfejlesztő programjainak kidolgozására szász-magyar munkabizottság alakult ez év március végén.
   
Molnár István, a munkabizottság koordinátora elmondta: szerdán a devecseri kistérséget alkotó 27 település polgármesterével egyeztettek a német szakmai támogatás igénybevételéről, amely 16 cég 16 kidolgozott projektjét jelenti. Kifejtette: a német fél felajánlása tartalmazza a beruházót és a technológiát; az egyik beruházással a térségben lévő 50 millió tonna vörösiszap újrahasznosítását célzó technológia megvalósítását támogatnák 300 ezer euróval.
   
Molnár István elmondta, hogy a timföldgyártás melléktermékét vízügyi célokra használatos anyaggá alakítanák át, de ehhez ismerni kell az egyes kazettákban lévő anyag pontos összetételét.
   
A munkabizottság koordinátora szerint a felajánlás részeként a Szászországi Tartományi Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium által kijelölt szakértő segítségével értékelik a helyi adottságokat, kidolgozzák a terület optimális energetikai célú hasznosítását. Hangsúlyozta, hogy az egyes programcsomagok költségvetése a vörösiszappal elöntött mintegy ezer hektáros terület tulajdonosi szerkezetének és hasznosíthatóságának ismeretében közel két hónap múlva állhat össze. Céljuk, hogy az ajkai térségben együtt megvalósulhasson mind a 16 féle program, amely nap-, szél- és biomassza-energia termelés mellett a szennyvízkezelésre és újrahasznosításra és az ehhez kapcsolódó oktatási-képzési struktúra kialakítására vonatkozik.
   
Ékes József, a térség fideszes országgyűlési képviselője a munkacsoport egyeztetését követően az elmondta: törvénymódosítást nyújtott be a devecseri kistérség leghátrányosabb helyzetű térségek közé átsorolásáról, a projektek önerejének csökkentése szempontjából lényeges átsorolásról májusban dönthet az Országgyűlés.
   
Ékes József szólt arról is, hogy a német nagykövetség tárcaközi egyeztetéseket kezdeményezett az alternatív energiát hasznosító mintarégióról, a javaslatokat a kormány elé terjesztik. Az egyik terv 5 megawattos napkollektor üzem létrehozását tervezi, de a devecseri ipari parkban a veszprémi Pannon Egyetemmel és a gödöllői Szent István Egyetemmel közös képzési központot hoznának létre. A társulási programok kidolgozásában a devecseri kistérségi társulás elnöke, Devecser polgármestere, és a német tartományi kormány által finanszírozott szakértő vesz részt, létrehoztak egy devecseri irodát is - mondta Ékes József.

Gyuricza Csaba, a tájrehabilitációs szakmai konzorcium elnöke kifejtette: mivel a német fél az alapanyag előállítását követően kapcsolódik be a megújuló energiatermelést célzó beruházásokba, ezek előállítását a térségben kell megoldani. Arra figyelmeztetett, hogy az elöntött ezer hektár nem kezelhető egységesen, a területre ki kell dolgozni az alapanyag termesztést megalapozó, öt hektáronként elvégzett - azaz legalább 200 mintát tartalmazó - monitoring tervet.     Hangsúlyozta: az egyes területeken a talajszennyezettséget elemző részletes vizsgálati eredmények és a végfelhasználók ismeretében lehet megkezdeni a termelést, de a területhasznosításra vonatkozó szabályozási háttér még hiányzik. További problémát jelent, hogy a tulajdonviszonyokat tisztázni kell - mondta végezetül.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.