"Erős ellenszél"

FT: a magyar bankadó a növekedést hátráltathatja

A magyar bankrendszerre kivetett különadók a magyar gazdasági kilábalás hátráltatásának kockázatával járnak - írta kedden a Financial Times.

2010.11.30 13:04MTI

A londoni gazdasági napilap közép- és kelet-európai befektetési mellékletének a térségi bankrendszerekről szóló írása szerint az országcsoport bankjai "általában sokkal jobb állapotban" vészelték át a globális válságot, mint ahogy azt borúlátó elemzők jósolták, ám most már inkább a politikusok gyakorolnak rájuk nyomást, semmint az üzleti folyamatok. Különösen a magyar bankokat éri "erős ellenszél", tekintettel a szektorra kirótt 200 milliárd forintos adóra, amelynek célja az idei és a jövő évi államháztartási hiánycélok teljesítésének elősegítése.

A Financial Times szerint az adó miatt várhatóan több magyar bank is veszteséget jelent az idei évről, és elemzők szerint ez eltántoríthatja a külföldi anyabankokat a beruházásoktól a helyi érdekeltségekben. A kormány ráadásul már jelezte, hogy a bankoknak 2012-2014-ben is számítaniuk kell valamilyen adóztatásra - jóllehet a mostaninak hozzávetőleg a felére -, ami növelte a befektetői bizonytalanságot, és "a gazdasági kilábalás megbéklyózásával fenyeget" - áll a londoni napilap keddi írásában.

A Financial Times idézi a budapesti Political Capital elemző intézet szakértőit, akik szerint a bankok a romló profitkilátásokra "konzervatívabb politikával és a hitelezés szűkítésével" fognak reagálni.

Az intézet elemzői szerint ez azt jelenti, hogy sem a gazdasági kibocsátás, sem a belső fogyasztás nem tud a várt mértékben növekedni. Mindemellett olyan aggályok is felmerültek, hogy a bankadó - amelynek széleskörű a lakossági támogatottsága - modellként szolgálhat a térség más országai számára is - írta a brit lap.

Lengyelország például januári hatállyal fontolgatja bevezetni a bankadót, amelyről Jacek Rostowski pénzügyminiszter azt mondja, hogy a szektort fogja védeni a jövőbeni sokkoktól. A lengyel bankvezetők aggályai szerint azonban a kormány célja inkább a bevételnövelés, semmint a bankok megszilárdítása.


Szlovákiában és Csehországban, amelyek bankrendszerei tavaly szilárdnak bizonyultak, az új jobbközép kormányok nem túl lelkesek a bankadó iránt, és az ötletet mindkét országban a parlamentek is elvetették. A magyar bankokat ugyanakkor már korábban hátrányos helyzetbe hozták a bajokkal járó devizaalapú kinnlevőség-portfoliók.

A magyarok az alacsony kamatajánlatok hatására "dőzsöltek" a devizahitelekben a válság előtt, és ma már a magyar háztartások hitelállományának mintegy kétharmada - döntő többségében svájci frankban jegyzett - devizahitel.

Ám ahogy a svájci frank erősödött az idén a forinttal szemben, az adósok törlesztési terhei úgy váltak mind nagyobbá, és ez hozzájárult a nem teljesítővé váló kölcsönök arányának növekedéséhez - áll a Financial Times írásában.

A lap szerint az ingatlanárverésekre és a kiköltöztetésekre elrendelt moratórium, valamint az, hogy gyakorlatilag betiltották a devizaalapú hitelezést - amely a bankok portfolióinak legnagyobb hasznot hajtó része volt -, valószínűleg lefelé ható nyomást gyakorol a magyar bankok eredményére.

A lengyel bankoknak "ezzel szemben jól megy", legtöbbjük nyereséges maradt a válság idején is, és eredményeik az idén valószínűleg növekedni fognak, annak ellenére, hogy a nem teljesítő kinnlevőségek aránya a 2008-ban mért 4,5 százalékról a tavalyi év végéig 7,6 százalékra emelkedett - áll a Financial Times keddi közép-kelet-európai mellékletében. A térség általános gazdasági helyzetéről az elemzés azt állapítja meg, hogy Közép-Európa "három részre válva" keveredett ki a válságból. A "központi magot" Lengyelország, Csehország és Szlovákia alkotja, amelyek közfinanszírozási helyzete meglehetősen jó, bankszektoruk erős, és "tisztes" növekedési kilátásaik vannak. A balti köztársaságok a súlyos visszaesés után most "a fájdalmas kilábalás" szakaszában tartanak, a balkáni országok pedig még mindig "bajban" vannak.

Magyarország a "közép-európai mag" és a Balkán közé került. Az Economist Intelligence Unit (EIU) nevű londoni gazdaságelemző intézet szakértője, Matteo Napolitano a Financial Timesnak azt mondta, hogy Magyarország "félúton" van: egyes kedvező tulajdonságaiban osztozik a többi visegrádi országgal, például erőteljes az exportszektora, amelynek révén ki tudja venni részét a Németország húzta kilábalásból. A negatív oldalt ugyanakkor az államháztartás egyensúlyhiánya jelenti, és "minden, ami az eltúlzott devizahitelezéssel kapcsolatban van" - mondta a Financial Timesnak az EIU elemzője.


Mark Allen, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) térségi képviselője a londoni napilapnak úgy fogalmazott, hogy a feltörekvő Európa szóösszetételen belül "a feltörekvő rész jó, az Európa azonban rossz".

Az IMF-tisztviselő ezt a véleményét azzal magyarázta, hogy a térségben is jelen van a fejlett Európa néhány kedvezőtlen jellemzője, például a szociális kiadások magas szintje és a viszonylag alacsony megtakarítási ráta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.