Pozitív eredményt ígér Matolcsy
Elemzők: bizonytalan időre leengedték a védőhálót
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) tárgyalódelegációja szeptemberben tér vissza Magyarországra, és a megbeszélések eredményesen zárulnak majd.
2010.07.19 17:38MTIA CNBC amerikai tévécsatornának adott hétfői nyilatkozatában a miniszter hangsúlyozta: az IMF, az EU és a Világbank készenléti hitelkeretéhez kapcsolódó megegyezés végrehajtásának felülvizsgálatáról szóló tárgyalások "nem omlottak össze, hanem a megbeszélések egy bizonyos szakaszában véget értek."
Matolcsy György hozzátette: a kormány elkötelezett, hogy teljesíti a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt, az IMF és az EU küldöttségei pedig elismerően fogadták a kormány első gazdasági akciótervét, amelynek révén pontosan 3,8 százalék lesz az idei deficit.
A nemzetgazdasági miniszter szólt arról, hogy a kormány tárgyalópartnereinek "nem tetszett" a tervezett bankadó, annak mértéke miatt, de a költségvetési hiánycél elérése érdekében ki kell vetni az adót. Matolcsy György hangsúlyozta: a bankadó a megszorító csomag alternatívája, az utóbbi évek megszorító politikáját pedig nem kívánja folytatni a kormány.
Kérdésre válaszolva Matolcsy György kifejtette: a kormány nem számít arra, hogy növekednek a hitelfelvételi költségek, hiszen Magyarország az idei 3,8 százalékos, és a jövő évi 3 százalék alatti hiánnyal a legjobbak között van az Európai Unió 27 tagországa között.
A nemzetgazdasági miniszter a CNBC-nek elmondta: az IMF és az EU küldöttségei szeptemberben térnek vissza Magyarországra, és a tárgyalások végül eredménnyel zárulnak majd.
Martonyi: volt már példa az IMF-tárgyalások megszakadására
Volt már korábban is példa az IMF-tárgyalások megszakadására, például a Romániával folytatott tárgyalásokon, s végül mégis született megállapodás - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának stúdiójában hétfőn.
"A vita az IMF és az EU delegációjával nem is arról folyt, hogy tartani akarjuk-e, tudjuk-e a 3,8 százalékos költségvetési hiányt az idén.
A magyar fél céljai egyértelműek: be akarjuk tartani az idei költségvetési hiányt, amire a 29 pontos cselekvési terv megteremti a lehetőséget" - hangsúlyozta a miniszter. A partnerek a bankadót és annak mértékét kifogásolták, azt, hogy azt 2011-ben is ki akarjuk szabni, az utóbbi mértékére nem kívántunk kötelezettséget vállalni - mondta a külügyminiszter.
Martonyi János úgy fogalmazott: periférikus viták zavarták meg a légkört és okozták a tárgyalások megszakadását, szünetelését. Megjegyezte: kicsit csodálkozik azon, hogy a Nemzetközi Valutaalap mintha a külföldi tulajdonú magyarországi bankok mellé állt volna a bankadó ügyében.
"Az IMF-nek a legfontosabb az lenne, hogy a magyar költségvetés rendben legyen, ehhez viszont szükségünk van a bankadó jelentette bevételre. Összességében úgy érzem: nagyobb megértést kellett volna tanúsítani a magyar gazdaságpolitikával és a bankadóval szemben. De különösebb tragédia nincsen, a tárgyalások megszakadtak, szünetelnek, majd tovább fogjuk azokat folytatni" - mondta a magyar diplomácia irányítója.
Hozzátette: egyébként jelenleg különösebb gondjaink nincsenek, az ország külső pénzügyi helyzete szilárd, az ország finanszírozható, mindenkit óva intene attól, hogy egyfajta pánikba essen.
Matolcsy: nincs veszélyben a stabilitás
Egyáltalán nem került veszélybe a magyar gazdaság stabilitása az IMF delegációjának távozása miatt - mondta Matolcsy György hétfőn egy bécsi sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.
A magyar kormány ellenőrzés alatt tartja a költségvetési egyenleget és elkötelezett a 3,8 százalékos hiánycél mellett - fejtette ki a nemzetgazdasági miniszter.
Rámutatott, hogy 2010-ben mindössze három európai uniós tagállamban lesz a hazai össztermék (GDP) három százalékánál kevesebb a hiány. A 3,8 százalékos eredmény ezért kivételesen jónak számít - jelentette ki a miniszter.
Megállapodás nélkül távozott az IMF delegáció - Máris zuhant a forint
Hatalmasat zuhant a forint, miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió úgy fejezte be tárgyalásait a magyar kormánnyal, hogy "nem támogatta Orbán Viktor miniszterelnöknek a költségvetési hiány féken tartására vonatkozó terveit". Bővebb cikk a témában! >>
Beint az IMF: "Magyarország a piac jóindulatát kockáztatja"
Magyarországnak a forint romlásával és az adósságfinanszírozási költségek emelkedésével kell számolnia az IMF és az Európai Bizottság magyarországi tárgyalásainak megszakadása nyomán. Bővebb cikk a témában! >>
Belebukhat a forint az IMF-fiaskóba
Rossz hír a piacnak, hogy félbeszakadtak a magyar kormány tárgyalásai a nemzetközi intézményekkel, ez a forint gyengüléséhez, és kamatemeléshez vezethet - válaszolták az MTI által megkérdezett elemzők vasárnap. Bővebb cikk a témában! >>

[1/2] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06