Fogyasztóvédelmi sorok

Házaló kereskedelem, termékbemutatók - vigyázat, átvernek!

Nincs nap, hogy ne érkezne panasz az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülethez termékbemutatókon történő vásárlással kapcsolatban.

2008.02.27 10:52ma.hu

Átvert idős emberek, aláíratlan szerződések, eltűnt kereskedők - ilyen és ehhez hasonló panaszokkal keresik meg az OFÉ-t nap, mint nap a fogyasztók. Nem egy panaszos fordult hozzánk azzal, hogy nem hívták fel a figyelmet jogaikra a szerződés megkötésekor, vagy kötbérhez, illetve a foglaló elvesztéséhez kötötték az elállási jogot. Vajon milyen jogaik és lehetőségeik vannak a pórul járt személyeknek?

Üzleten kívüli szerződés


Nézzük először, milyen szerződések tartoznak az említett körbe! Először is olyan kontraktusok, melyek az eladó kezdeményezésére, az eladó üzletén kívül, így különösen a vásárló lakásán, munkahelyén köttetnek, feltéve, hogy nem a vevő kereste meg az eladót. Ide tartozik továbbá az eladó vagy harmadik személy által szervezett utazás, rendezvény során kötött szerződés.

Nem tartozik a jogszabály hatálya alá a vásáron, piacon végzett értékesítési tevékenység, a biztosítási szerződés, értékpapírra vonatkozó szerződés, építési szerződés, illetve az ingatlan tulajdonjogának megszerzésére irányuló szerződés.

Speciális elállási lehetőség

Speciális védelmi lehetőséget biztosít a jogszabály a vásárlónak. Eszerint a vásárlástól, illetve az áru átvételétől számított nyolc napon belül indokolás nélkül elállhat a vásárló a szerződéstől - azaz visszajár a vételár és a termék is. Az eladó erről az elállási jogról köteles írásban tájékoztatni a vevőt legkésőbb a szerződés megkötésekor. Ha ez nem történik meg, a szerződés semmis.

Amennyiben az említett nyolc napon belül a vásárló eláll a szerződéstől, nem köteles megtéríteni az áru azon értékcsökkenését, amely a rendeltetésszerű használatból következett, valamint használati díjat sem köteles fizetni. Természetesen az áru neki felróható értékcsökkenéséért köteles helytállni.

Tanácsok

Amennyiben nem, vagy csak hiányosan kaptunk írásbeli tájékoztatót az elállási jogról, jobb, ha nem írjuk alá a szerződést. Abban az esetben se írjuk alá a szerződést, ha a nyolc napon belüli elállás esetére az eladó kötbér fizetését, vagy a foglalóként adott összeg elvesztését köti ki. Vigyázzunk a rendezvényekkel és utazásokkal egybekötött termékbemutatókkal: többnyire nehéz a szerződés megkötése és a vételár kifizetése után elérni a kereskedőt azzal, hogy el kívánunk állni a szerződéstől.

És ami nagyon fontos a beérkezett panaszok tapasztalatai alapján: hívjuk fel időskorú rokonainkat és ismerőseinket, hogy ne írjanak alá semmilyen szerződést, amelyet más nem nézett át és nem olvasta el az apró betűs részt! Amennyiben a témában vagy további fogyasztóvédelmi körben kérdése merül fel, keresse fel az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület honlapját (www.ofe.hu), illetve Tanácsadó Irodáit szerte az országban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.