Fogyasztóvédelmi sorok
Mielőtt bíróságra rohannánk: van más megoldás is a kereskedővel szemben
Hajlamosak vagyunk egy-egy kereskedővel lefolytatott vita után feladni reményeinket, mondván, nem éri meg bírósághoz fordulni, győzött az erősebb. Pedig a bíróságon kívül is vannak lehetőségeink!
2008.02.25 09:35ma.huKorábbi Fogyasztóvédelmi sorainkban felvázoltuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel élhetünk hibás teljesítés esetén, azaz ha az általunk vásárolt termék minőségi hibával rendelkezik. De mi van akkor, ha a kereskedő nem ismeri el jogainkat, panaszunkat elutasítja, nem hajlandó kijavítani vagy kicserélni az árut, és elutasítja az árleszállítást, illetve a szerződéstől való elállási jogunkkal sem foglalkozik?
Nos, mielőtt bírósághoz fordulnánk, van egy olyan lehetőségünk, mellyel gyorsan és fájdalommentesen - értsd költségek nélkül - elérhetjük célunkat. Ez pedig a Békéltető Testület intézménye, mely megkísérel egyezséget létrehozni a fogyasztó és a gazdálkodó szervezet között. Ha pedig erre nincs mód, eldönti az ügyet a vitás kérdésben.
Gyors és olcsó
Az eljárás előnye, hogy a hiánytalan kérelem beérkezését követő 60 napon belül kell befejezni azt - indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható ez a határidő. A testület elnöke az eljárás megindulásától számított 30 napon belül meghallgatási időpontot tűz ki. Nem mellékes szempont, hogy a Békéltető Testület eljárása ingyenes.
Döntések és jogkövetkezmények
Amennyiben nem jön létre egyezség a felek között, a tanács kötelezést tartalmazó határozatot hoz, ha a gazdálkodó szervezet a tanács döntését kötelezőnek ismeri el magára nézve. Ilyen esetben a fogyasztó a határozat végrehajtását a bíróságtól kérheti a fogyasztó, ha a szervezet nem tesz eleget a döntésnek.
Ha a gazdálkodó szervezet nem fogadja el a döntést magára nézve kötelezőnek, a tanács határozata ajánlás. Ilyen esetben a jogkövetkezmény a bírósági végrehajtás helyett a nyilvánosságra hozatal. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a Békéltető Testület eljárása nem befolyásolja a fogyasztó polgári peres lehetőségeit, igényét ugyanis polgári peres úton is érvényesítheti. A Békéltető Testületek a helyi kereskedelmi és iparkamarák mellett működnek.
Elérhetőségeiket, valamint az eljárás lefolytatásához szükséges beadványokat megtalálják a www.bkik.hu honlapon. Amennyiben a témában vagy további fogyasztóvédelmi körben kérdése merül fel, keresse fel az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület honlapját (www.ofe.hu), illetve Tanácsadó Irodáit szerte az országban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06