Fogyasztóvédelmi sorok

Mielőtt bíróságra rohannánk: van más megoldás is a kereskedővel szemben

Hajlamosak vagyunk egy-egy kereskedővel lefolytatott vita után feladni reményeinket, mondván, nem éri meg bírósághoz fordulni, győzött az erősebb. Pedig a bíróságon kívül is vannak lehetőségeink!

2008.02.25 09:35ma.hu

Korábbi Fogyasztóvédelmi sorainkban felvázoltuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel élhetünk hibás teljesítés esetén, azaz ha az általunk vásárolt termék minőségi hibával rendelkezik. De mi van akkor, ha a kereskedő nem ismeri el jogainkat, panaszunkat elutasítja, nem hajlandó kijavítani vagy kicserélni az árut, és elutasítja az árleszállítást, illetve a szerződéstől való elállási jogunkkal sem foglalkozik? 

Nos, mielőtt bírósághoz fordulnánk, van egy olyan lehetőségünk, mellyel gyorsan és fájdalommentesen - értsd költségek nélkül - elérhetjük célunkat. Ez pedig a Békéltető Testület intézménye, mely megkísérel egyezséget létrehozni a fogyasztó és a gazdálkodó szervezet között. Ha pedig erre nincs mód, eldönti az ügyet a vitás kérdésben. 

Gyors és olcsó 

 Az eljárás előnye, hogy a hiánytalan kérelem beérkezését követő 60 napon belül kell befejezni azt - indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható ez a határidő. A testület elnöke az eljárás megindulásától számított 30 napon belül meghallgatási időpontot tűz ki. Nem mellékes szempont, hogy a Békéltető Testület eljárása ingyenes. 

Döntések és jogkövetkezmények 

Amennyiben nem jön létre egyezség a felek között, a tanács kötelezést tartalmazó határozatot hoz, ha a gazdálkodó szervezet a tanács döntését kötelezőnek ismeri el magára nézve. Ilyen esetben a fogyasztó a határozat végrehajtását a bíróságtól kérheti a fogyasztó, ha a szervezet nem tesz eleget a döntésnek. 

Ha a gazdálkodó szervezet nem fogadja el a döntést magára nézve kötelezőnek, a tanács határozata ajánlás. Ilyen esetben a jogkövetkezmény a bírósági végrehajtás helyett a nyilvánosságra hozatal. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a Békéltető Testület eljárása nem befolyásolja a fogyasztó polgári peres lehetőségeit, igényét ugyanis polgári peres úton is érvényesítheti. A Békéltető Testületek a helyi kereskedelmi és iparkamarák mellett működnek.
 
Elérhetőségeiket, valamint az eljárás lefolytatásához szükséges beadványokat megtalálják a www.bkik.hu honlapon. Amennyiben a témában vagy további fogyasztóvédelmi körben kérdése merül fel, keresse fel az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület honlapját (www.ofe.hu), illetve Tanácsadó Irodáit szerte az országban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.