Gyengült a zöldhasú, 271.50-en az euró
Eddig peckesen tartja magát a forint
A forint stabilan tartotta magát a 270-273-as sávban az euróval szemben a tegnapi nap folyamán és szerda reggel is. Jelenleg az iménti sáv közepén 271.50-nél járnak a jegyzések, míg a dollárhoz képest 197.30-ig erősödött a hazai deviza lévén, hogy a zöld-hasú is gyengült némileg a főbb devizákkal szemben a héten eddig optimista részvénypiaci hangulatban.
2010.02.17 12:59ma.huA zloty rendesen belehúzott az euróhoz képest és már 4 alatt járnak a jegyzések mert a lengyel jegybankból újra felerősödtek a héja kommentárok és a befektetők megint az első lengyel kamatemelés időpontját találgatják. A régiós devizák teljesítménye (némileg) elválhat egymástól a jövőben, hiszen a zloty és a cseh korona esetében már az emelésre a forint és a román lej esetében még a további kamatvágásokra játszanak a befektetők.
Lévén, hogy a régiós tőzsdék is 0.5-1.5 százalékos pluszban tartanak (a BUX jár most legelöl) és kedvező a befektetői hangulat, a nap későbbi részében még további mérsékelt forinterősödésre számíthatunk. Elképzelhető, hogy benéz 270 alá az euró/forint, de a hosszabb távú pálya attól fog függeni, hogy a görög problémák enyhülésével, új lendületet kapnak –e a részvénypiacok, vagy a közelgő exit stratégiák szele miatt folytatódik a lejtmenet. Ennek függvényében fog csak tartósan kilépni az forint a 270-275-ös sávból lefelé vagy fölfelé.
Állampapír aukció
A tegnapi 3 hónapos (D100526) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 30 milliárd forintnyi mennyiségre 79.42 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. A kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 2.65-szörös, az aukciós átlaghozam 5.58 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 4 bázisponttal volt alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 7 bázisponttal volt alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál.
A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 5.50 és 5.62 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok tegnap mindössze kismértékben, néhány bázisponttal csökkentek, a hozamgörbe rövid vége egy újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést áraz, mi is 25 bázispontos kamatvágást várunk a hétfői MNB kamatdöntő ülés eredményeként.
Nemzetközi
A hétfői mindössze minimális emelkedés után a nyugat-európai börzék már 1-1.5 százalékkal rallyztak a keddi nap során. Igaz a februári ZEW index – a gazdasági szakértők és kutatók konjunktúraindexe – sorozatban ötödik havi csökkenést mutatott (ezúttal 47.2-rol 45.1-re esett a mutató). De a várakozásokat így is felül sikerült múlnia, hiszen a negyedik negyedéves stagnáló német GDP és a legutóbbi Sentix befektetői bizalmi index csalódást keltő értéke a ZEW index meredekebb esésére engedett következtetni.
Az EU-s pénzügyminiszteri csúcson tegnap nem született új megállapodás a görög helyzet illetően – továbbra sincs „quick fix” – a déli tagállamnak önerőből kell elindulnia a költségvetési hiány lefaragásának rögös útján. Már számos intézkedést be is vezettek, sot a görög pénzügyminiszter szerint a januári büdzsé többlettel zárt.
Március 16-án lesz a helyzet EU általi következő felülvizsgálata, addig még egy hónap haladékot kapott Görögország, hogy a még nem foganatosított, de szükséges lépéseket megtegyék. Illetve ezek mellett továbbra is politikai támogatását biztosította az EU, hogy ha mégsem sikerülne a kiigazítás és nem tudná valamelyik lejáró adósságát törleszteni Görögország akkor pénzügyi mentőövet fog neki dobni. A tengerentúli börzék kedden 1.4-1.8 százalékkal zártak fentebb.
Javította a hangulatot, hogy a februári New York állambeli feldolgozóipari aktivitási index a vártnál nagyobb felpattanást mutatott. 15.92-rol 24.91-re emelkedett, míg az elemzők csak 18 pontra számítottak. Azaz úgy tűnik nem csak a negyedik negyedéves amerikai GDP lett jobb a várakozásoknál, de a vállalati vezetők a 2010-es év első negyedévében is optimistán látják a helyzetet és folytatódhat a konjunktúra. Valamint a Merck gyógyszergyár elemzői várakozásokat felülmúló eredménye is lökést adott a részvényindexeknek.
Az ázsiai piacok is 1-2 százalékos pluszban végeztek szerdán reggel és a nyugat-európai börzék újra 1 százalékos emelkedésnél járnak. A Barclay’s után, a BNP Paribas is jobb negyedik negyedéves számokat jelentett, ami természetesen felfelé hajtja a piacokat, viszont a brit munkanélküli segélyen élők száma váratlan felpattanást mutatott azután, hogy az elmúlt néhány hónapban folyamatos csökkenés volt megfigyelhető.
Az amerikai futures-ek jelenleg 0.3 százalékos pluszban járnak, a nap későbbi részében a januári amerikai ingatlanpiaci (megkezdett lakásépítések és kiadott építési engedélyek) valamint ipari termelés adatok fogják megerősíteni, vagy elgyengíteni a héten eddig kialakult emelkedő trendet. Ha még konkrét megoldás nincs is a görög helyzetre, miután előbb-utóbb úgyis megoldódik, a befektetők kezdik „megunni” ezt a sztorit.
Devizák
Ezért kezd csökkenni a pesszimisták száma a részvénypiacokon és kezd csökkenni az euró további gyengülésére fogadók tábora is. Ennek hatására az euró/dollár 1.3750-ig jött vissza ma reggelre, de a dollár nem csak az euróval, hanem szinte az összes többi devizával szemben is gyengült. Ennek részint az is lehetett az oka, hogy tegnapi közlések szerint már nem Kína a legnagyobb külföldi amerikai államkötvény birtokos, hanem Japán, miután az ázsiai óriás 2009 utolsó hónapjában már nem jegyzett le annyi kötvényt. Még eladási hullámról nem beszélhetünk Kína részéről, viszont már ilyen apró nüanszok is sokat számítanak a nemzetközi piacokon.
A jennel szemben 90.61-ig gyengült a dollár, viszont az ázsiai részvénypiaci emelkedés hatására a jen is erőtlenedett az euróval szemben. Most 124.50-nél járnak a jegyzések, hiszen a befektetők inkább részvényekre cserélték japán államkötvény-állományukat lévén, hogy a Nikkei csaknem 3 százalékkal emelkedett.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06