271-272.50-es sávban az euró

Állampapír és devizapiac: Stabil maradt a forint

A forint stabil maradt tegnap mind az euróval, mind a dollárral szemben lévén, hogy komoly piaci mozgás nem volt tapasztalható a főbb devizapárokban sem. Az euró/forint a 271-272.50-es sávban araszolt, míg a dollár forint a 198.20 és 200 között oldalazott.

2010.02.16 11:18ma.hu

Jelenleg 271.50-nél jár a forint a közös devizával és 198.50-nél a dollárral szemben. Ma reggel pluszban járnak a nyugat-európai és a régiós tőzsdék is, a befektetők titkon még mindig bíznak abban, hogy a ma záródó EU-s pénzügyminiszteri találkozón esetleg konkrét megállapodás születik a görög problémákra. Így ennek kimenetele természetesen hatással lesz a forint árfolyamára, ha lesz konkrétum 270 alá, ha nem akkor 273 fölé mehet a kurzus.

Még tegnapi hír volt, hogy az Európai Bizottság és az IMF ugyan elégedettnek mutatkozott a magyar költségvetés eddigi teljesítményével, helyzetével, de a 2010-es 3.8 százalékos GDP arányos deficit túllépésének kockázataira hívták fel a figyelmet. Szerintük a költségvetés tartalékai elégségesek, ennek ellenére nem kizárt, hogy újabb kiadáscsökkentésre lesz szükség, tehát az új kormánynak résen kell majd lennie. Azzal, hogy az ingatlanadót megvétózta az Alkotmánybíróság, Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint a teljes 98mrd forintos stabilitási tartalékot be kell majd fagyasztani, de a célt természetesen így is elérhetőnek tartotta.

Lévén, hogy az amerikai piacok tegnap zárva voltak a forgalom alacsony maradt a nemzetközi tőzsdéken. A nyugat-európai részvényindexek 0.2-0.3 százalékkal emelkedtek, ami egyrészt a múlt hét pénteki mínuszos zárások utáni felpattanásnak és az EU-s pénzügyminiszterek tegnapi találkozójának eredményeinek volt köszönhető. A résztvevők megegyeztek, hogy Görögország 30 nap haladékot kap arra, hogy további deficit leszorító intézkedéseket hozzon meg március közepéig. Viszont továbbra sem változtatottak a korábbi állásfoglalásukon, hogy a görögöknek mindenképpen pénzügyi segítséget nyújtanának, amennyiben nem tudnák időben törleszteni a lejáró államkötvény-állományaikat. (Áprilisban és májusban két, rendre 8mrd eurós államkötvény fut ki.) De ennek a pénzügyi segítségnek a konkrétumairól egyelőre még nem hallhattunk részleteket.

Az ázsiai piacok a hétfői lejtmenet után kedden 0.2-1 százalékkal emelkedtek. Igaz a japán negyedik negyedéves GDP jobb lett a várakozásoknál és 1.1 százalékos negyedév/negyedév alapú emelkedést regisztrált, de az újabb 50 bázispontos a bankok számára előír, kínai kötelező tartalékráta emelés visszafogta az optimizmust. A nyugat-európai tőzsdék röviddel a nyitás után 1 százalékos pluszban járnak. Sokat javít a hangulaton, hogy a Barclay’s a várakozásoknál magasabb eredményt jelentett 2009-re vonatkozólag. 11.2mrd font helyett 11.6mrd lett a brit bank nyeresége, igaz annak nagy része – amerikai szektortársaihoz hasonlóan – jórészt a kereskedési eredményből származott. A hír mindenesetre lökést adott a többi nyugat-európai bankpapírnak is.

A nap későbbi részében a német és az Eurózónás februári ZEW index fogja befolyásolni a piacok irányát. Az amerikai futures-ek 0. 6 százalékos pluszban járnak és szinte biztosra vehető a pluszos nyitás, hogy behozzák a tegnapi lemaradást. Igaz a görög problémák nem lettek megoldva tegnap az EU-s pénzügyminiszteri találkozón, de azzal hogy egy újabb hónap haladékot kaptak amellett, hogy megerősítették a pénzügyi mentőöv rendelkezésre állását baj esetén, az euró/dollár 1.3670-ig emelkedett mostanra.

Mióta az EU kezébe vette a görög ügyet a közös deviza gyengülése megállt, de látható, hogy egyelőre az eddigi fejlemények annyira nem meggyőzőék, hogy dinamikusabban megindulhatna a kereszt 1.40 irányában. Természetesen mindenkinek érdeke lenne, hogy Görögország problémái mihamarabb megoldódjanak. De az EU-nak is vékony jégen kell táncolnia hiszen, ha túl gyorsan dobja oda a mentőövet, akkor a görögök megint nem tesznek semmit és lehet a spanyolok és a portugálok is hátradőlnek a székükben helyett, hogy maguk erejéből húznák meg a nadrágszíjat. Ha viszont túl későn pedig az az Eurózóna jelenlegi formában való fennállásával, vagy a görög államcsőddel játszik. A többi devizapárban jelentős mozgást nem tapasztalhattunk tegnaphoz képest. A januári brit infláció befolyásolhatja font kereszteket a délelőtt folyamán.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.