Jó tempóban halad az uniós pénzek kifizetése
260 milliárdot csoportosítottak át gazdaság-fejlesztéshez
Várhatóan augusztus végéig formálisan is jóváhagyja az Európai Bizottság Magyarország számára az operatív programokban lévő uniós pénzek átcsoportosítását a válság enyhítésére - közölte Oravecz Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szóvivője az MTI-vel.
2009.08.16 09:11MTIA szóvivő tájékoztatása szerint, ha el is húzódna a formális jóváhagyás, az elszámolás a módosítás benyújtásának időpontjától, tehát visszamenőleg lesz hatályos. A magyar kormány és a Bizottság képviselői az operatív programok módosításához szükséges egyeztetéseket eredményesen lezárták, már csak a formális jóváhagyás van hátra.
Összesen 260 milliárd forintot csoportosítottak át a gazdaságfejlesztési operatív programokba, amelyekből elsősorban a meglévő munkahelyek megtartásához és új munkahelyek teremtéséhez nyújtanak vissza nem térítendő támogatást. Az uniós pénzek kifizetése jó tempóban halad, de a nagy "boom" ettől az évtől kezdődően várható - jegyezte meg Oravecz Péter.
A szóvivő emlékeztetett arra, hogy az európai uniós forrásokat utófinanszírozásban lehet felhasználni, azaz a projekt befejezése után történik az elszámolás, és ennek alapján utalják a pénzt.
A pénzügyi válság miatt a kormány 2008 decemberi döntése szerint elsősorban a gazdaságfejlesztési és a turisztikai beruházások, valamint a munkahelyi képzéseket támogató európai uniós pályázatoknál az elnyert támogatás akár 40 százalékára lehet előleget igényelni, mégpedig a júliusban módosított határozat szerint 2009 végéig.
A szóvivő szavai szerint a mostani elszámolási időszakban a rendelkezésre álló teljes fejlesztési forrás 70 százalékát meghirdették mintegy öt és félezer milliárd forint összegben. Ebből több mint 2.800 milliárd forint összegű pályázatot el is bíráltak, több mint 2.400 milliárd forintnyi forrásra szerződést kötöttek, és eddig 430 milliárd forintot fizettek ki.
Az európai uniós forrásokból finanszírozott gazdaságfejlesztési program két pilléréből az egyik - 1.400 milliárd forint nagyságrendben - közvetlen pénzügyi válságkezelő eszközökkel igyekszik megerősíteni a magyarországi kis- és középvállalkozásokat. Azért elsősorban ezeket - magyarázta Oravecz Péter -, mert ez a szektor adja a munkahelyek több mint kétharmadát.
A másik pillér alapvetően a nagy munkaerő igényű építőiparon keresztül hat a válsággal szemben. Ebben az 1.800 milliárd forintot kitevő csomagban van több mint 800 európai uniós finanszírozású projekt: óvodák, iskolák, járóbeteg-ellátó és szakképzési központok, valamint infrastruktúra beruházások.
Ezek közül a fejlesztések közül 300-ra megszületett a támogatási szerződés, ebből 240 esetben megkezdődött, vagy már be is fejeződött a közbeszerzési eljárás. Több mint 160 azoknak a fejlesztéseknek a száma, amelyeknél a tényleges építőipari munkák is megkezdődtek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06