Az áldozatok ideje

Radikális-kúrát tervez Bajnai: a Die Welt a magyar belpolitikai helyzetről

Az áldozatok ideje című, budapesti keltezésű elemzésben foglalkozott a magyar belpolitikai helyzettel csütörtökön a Die Welt.

2009.04.09 11:59MTI

A német konzervatív napilap a cikk alcímében megállapította, hogy Magyarország egy olyan szociális államot épített fel, amelyet nem engedhet meg magának.

A "válság-miniszterelnök" radikális kúrát tervez - tette hozzá.

Az újság szerint aligha álmainak állása az, amelyet Bajnai Gordon április 14-től betölt majd. Ha a parlament ezen a napon a tervek szerint megválasztja őt miniszterelnöknek, az eddigi gazdasági miniszterre sok stressz és méreg, szerencsével pedig egy év "állásgarancia" vár, és az egész díjazás nélkül.

A lap emlékeztetett arra, hogy a jövendő új kormányfő 1 forintos havi fizetést engedélyezett magának, ezzel akarván jelképesen jelezni, hogy hivatali ideje az áldozatok időszaka lesz
- írta a Die Welt.

Takarékossági programjával Bajnai véget kíván vetni a gazdasági "slendriánság" hagyományának - fogalmazott a cikkíró, idézve a budapesti Közép-Európai Egyetem egyik professzorát, aki szerint Magyarországon az állam és a lakosság éveken keresztül lehetőségei fölött élt.

A Die Welt emlékeztetett arra, hogy miközben olyan országok, mint Lengyelország vagy Csehország már a kilencvenes években megszüntették a lakosságnak a kommunistáktól átvett "teljes ellátását", Magyarország tartotta magát ahhoz, sőt még rá is tett egy lapáttal. A 2002-es választások előtt az akkor ellenzéki szocialisták egy sor populista választási ígéretet tettek, csakhogy kiszorítsák a hatalomból a konzervatív Fideszt - írta a lap.

Az újság ezután ismertette a szocialisták hatalomra kerülését követően életbe léptetett intézkedéseket, s idézte Oblath Gábort, a Magyar Nemzeti Bank szakértőjét, aki szerint ez egy olyan katasztrofális politika volt, amely az ország költségvetését romba döntötte. Mindennek nyomán az ország 2008 októberében a fizetésképtelenség szélére jutott, s a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank, valamint az Európai Unió hiteltámogatására szorult.

Természetesen csakis azzal a kötelezettségvállalással, hogy a deficitet a hazai össztermék 2,9 százalékára szorítja vissza - írta a lap. A Die Welt szerint nem utolsósorban a katasztrofális pénzügyi politika miatt vált a lemondását bejelentő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnépszerűtlenebb kormányfővé a kommunizmus bukása óta.

Bajnai jelölésével a kormányzó szocialisták, - akik a közvélemény-kutatások szerint mindössze 23 százalékos támogatottsággal rendelkeznek - el akarják kerülni az előre hozott választásokat - vélekedett a lap. A Die Welt ugyanakkor kérdésesnek nevezte, hogy Bajnai valójában mit tud majd elérni.

Ennek kapcsán emlékeztetett, hogy az ellenzéki Fidesz kizárta Bajnai mindenfajta támogatását, s felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországnak átfogó szerkezeti reformokra van szüksége.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.