Die Presse: az oroszoknak könnyű dolguk lehet!
Vizsgálatot indított a PSZÁF a Mol ügylet miatt!
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vizsgálatot indított azért, hogy kiderítse, a szabályoknak megfelelően szerzett-e tulajdonrészt a Mol Nyrt.-ben az orosz Surgutneftegas.
2009.04.03 12:29MTIBinder István, a PSZÁF szóvivője a Világgazdaság című lap információját megerősítve az MTI-nek elmondta, hogy a felügyelet a tőkepiaci törvényben előírt rendelkezések alapján vizsgálja az ügylet szabályosságát. Hozzátette, a vizsgálatot a Mol panasza alapján indították azért, hogy kiderüljön, a tőkepiaci normák passzusai nem sérültek-e a tranzakció nyomán.
A szóvivő részleteket nem árult el, de közölte, hogy a felügyelet nyilvános határozattal zárja le a vizsgálatot. Binder István emlékeztetett arra, hogy a Molban való tulajdonszerzéssel kapcsolatban nem ez az első felügyeleti vizsgálat: 2007-ben az oroszoknak a pakettet most eladó osztrák OMV olajipari cég felvásárlási kísérleteit is elemezte a hatóság, melynek nyomán a Molt és az OMV-t is bírsággal sújtotta. A szóvivő elmondta: a felügyeletnek a vizsgálatra 180 nap áll rendelkezésére, ami meghosszabbítható.
Ha külső féltől kell beszerezni információkat, a válaszadásig tartó idő nem számít bele a határidőbe. Binder István jelezte, hogy a felügyelet minél hamarabb le akarja zárni a vizsgálatot. Az osztrák OMV hétfőn jelentette be, hogy eladta a Molban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak, az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró volt.
Oroszországi elemzők szerint a cég a Kreml tanácsára vagy nyomására vett Mol részvényeket, a hír meglepetést keltett ipari körökben. Az orosz társaság közleményében jelezte: a részesedés megszerzése jelentős lépés stratégiai céljának teljesítése felé, s az üzlet révén erősödni fog Európa energiaellátásának biztonsága. A Mol korábban hangsúlyozta, hogy a tranzakciót követően is saját stratégiáját kívánja folytatni, célja a részvényesi értékteremtés és a Mol csoport fenntartható növekedésében érdekelt más jelentős érintett felek érdekeinek védelme.
A Surgutneftegas Oroszország egyik legnagyobb kőolaj- és földgáz-ipari konszernje, amelyben számos, nagy kőolaj- és földgáz-tartalékokkal rendelkező korábbi állami vállalat tömörült 1993-ban.
Die Presse: a Surgutnak könnyebb dolga lehet, mint az OMV-nek volt
Ha az orosz Surgutneftegast (Szurgutnyeftyegaz) - amely a napokban a Mol 21,1 százalékát megvette az OMV-től - komolyan érdekli a Mol felvásárlása, a Kreml-lel a háttérben könnyebb dolga lesz mint az OMV-nek volt - vélekedik a Mol-részesedés megszerzésével kapcsolatos hétfői kommentárjában az osztrák Die Presse.
Az "Oroszok OMV-részt vásárolnak a Mol-ban" címmel megjelent írás szerint az eladással lezárult az OMV számára a Mol-lal való kaland. Az Oroszország ellen tervezett bástyából meghívás lett Közép-Európába - vélekedik a lap.
A Surgutneftegaz, amely eddig nem terjeszkedett az orosz határokon kívül, most "döntő lépést" tett az európai végfelhasználók felé - olvasható. A lap vélekedése szerint a megfigyelők már arról spekulálnak, hogy a Surgut "legalábbis blokkoló kisebbség" megszerzésére törekszik, de a teljes átvétel sem lenne meglepetés.
Hogy ez milyen könnyen menne az oroszoknak, egyelőre kérdéses, hiszen a védőbástya, amelyet a Mol vezetése az osztrákokkal szemben kiépített, még mindig érintetlen. A "lex Mol" érvényben van, a Mol-részvények egy nagy részét a vezetés szövetséges cégek között terítette szét - mutat rá a Di Presse.
Az OMV március végén adta el a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegasnak. Az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró, a tranzakciót követően az osztrák olajtársaságnál nem maradt Mol-részvény.