A szabályok kijátszhatók
A Molban nehéz többségi tulajdont szerezni! De nem lehetetlen.. trükkel!
A Mol orosz résztulajdonosa valószínűleg igazgatótanácsi tagságot kér majd a cég áprilisi közgyűlésén - véli a magyar olajtársaság vezetője. Hernádi Zsolt abban bízik, hogy ezt nem támogatja a többség.
2009.04.02 12:14Magyar Rádió/MTIAz MR1-Kossuth Rádiónak azt mondta: ő nemmel fog szavazni. A Mol elnök-vezérigazgatója szerint nehéz többséget szerezni a cégben, mert a vezetés fel tud lépni a résztulajdonosok összehangolt lépései ellen.
Hernádi Zsolt hozzátette: lehetett arra számítani, hogy orosz vállalatok próbálkozni fognak a térségben, de a mostani, egyeztetés nélküli vásárlás nem megszokott.
A Mol részvények ötödét hétfőn vette meg az orosz Szurgutnyeftegaz az osztrák OMV-től. Az osztrák OMV Mol-pakettjét váratlanul megvásárló orosz Szurgutnyeftegaznak eddig semmiféle külföldi aktivitása nem volt, nem akart külföldön terjeszkedni, és korábban semmilyen üzleti kapcsolatban nem állt a Mollal, azt ugyanakkor tudni lehetett, hogy Moszkva folyamatosan törekszik a közép-európai jelenlétre – mondta a magyar olajtársaság elnök-vezérigazgatója az MR1-Kossuth Rádióban.
Hernádi Zsolt szerint a tranzakció rengeteg furcsaságot tartalmaz, az oroszok minden előzetes tárgyalás nélkül úgy fizettek ki például 1,4 milliárd eurót - a tőzsdei ár dupláját - a pakettért, hogy előtte be se mentek a Mol adatszobájába, hogy megvizsgálják a társaság számait.
A
A magyar kormányzat felelősséget firtató kérdésre a szakember azt mondta: eddig nem történt meg, hogy Moszkva ellenséges felvásárlásba fogott volna, ha ez most így van, ez az első eset, a kormány ezért szerinte nem is készülhetett ilyesmire.
Hernádi egyelőre nem tudta megmondani, hogy összehangolt tevékenységről, ellenséges felvásárlásról van-e szó, de hangsúlyozta: a Mol alapszabálya nagyon ügyel arra, hogy megakadályozza az ilyen jellegű tranzakciókat, a társaságban nehéz többséget szerezni, mert a cég vezetése fel tud lépni a részvénytulajdonosok összehangolt lépései ellen. Hernádi szerint váratlan és szokatlan volt az OMV magatartása is, az ügylet előtt osztrákok ugyanis semmiféle előzetes tájékoztatást nem adtak a magyar félnek, sőt, a tranzakció előtt egy héttel az OMV-vezér még azt mondta, ebben az évben nem tervezik értékesíteni a Mol-pakettet.
Hernádi arra számít, hogy az áprilisi közgyűlésen már megjelennek majd az oroszok, és igazgatósági tagságot kérnek majd, de abban bízik, hogy ezt nem támogatja a többség.
Ő mindenesetre nemmel fog szavazni - tette hozzá. A Mol-vezér arra nem tudott válaszolni, hogy köthető-e ez a hirtelen tranzakció Gyurcsány Ferenc politikából való váratlan távozásához.
Nem elég átlátható a Mol eladása fideszes EP-képviselő szerint
A Mol-részvények eladása a Szurgutnyeftgaznak nem tesz eleget az átláthatósággal kapcsolatos uniós elvárásoknak - jelentette ki napirenden kívüli felszólalásában Gyürk András (Fidesz) az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a képviselő úgy fogalmazott: az osztrák OMV és az orosz vállalat megállapodása a januári gázválság után újabb pofont jelent a közös uniós energiapolitikának.
Gyürk András elmondta: a váratlan tranzakció ékes bizonyítéka a tagállamok megosztottságának és egyben újabb figyelmeztetés is. Hiába beszél az Unió a közös energia szükségességéről, ha a tagállamok ellentmondásosan cselekszenek - hangsúlyozta.
- Ha az EU nem tud egységes hangot megütni a létfontosságú energiapolitikai kérdésekben, úgy továbbra is a megosztási törekvések áldozatává válik - zárta felszólalását a politikus.
A közlemény szerint a képviselő úgy véli, a Mol-részvények eladását nem lehet csupán piaci megállapodásnak tekinteni, mivel a hasonló ügyleteket általában magas szintű kormányzati egyeztetések kísérik. Ezért a politikus szerint a magyar kormány felelőssége is felmerül. A kabinetnek ezért mihamarabb számot kell adnia arról, hogy szó esett-e a Mol-részvények sorsáról a márciusi moszkvai látogatáson.