Az Európai vezető bankjai mindenhol jelen vannak
Le Monde: Nyugat-Európa nem hagyhatja elsüllyedni Kelet-Európát
Talán Európa jövője dől el most Kelet-Európában, s ezért Nyugat-Európa nem hagyhatja elsüllyedni Kelet-Európát - vélte a gazdasági válsággal foglalkozó szerkesztőségi cikkében a Le Monde című francia napilap szombat délután megjelent számában.
2009.02.21 18:35MTIA Törékeny pont című írásában a mértékadó párizsi újság szerint hiba lenne, ha "puszta önzésből" a Nyugatot nem érdekelné, hogy mi történik jelenleg a keleti-európai országok bankszektorával, mert a tét nemcsak pénzügyi és gazdasági. A lap Robert Zoellicket, a Világbank amerikai elnökét idézi, aki szerint "Európa alig húsz éve, 1989-ben egyesült, tragédia lenne hagyni, hogy újra megosztott legyen".
A lap emlékeztet arra, hogy az elmúlt években a növekedés ritmusával és a lakosság életszínvonalának látványos javulásával "valóságos gazdasági csodát" produkáltak a kelet-európai országok, amelyek az eurózónával ápolt kivételes viszonyuknak köszönhető gazdasági dinamizmusukkal masszívan vonzották a külföldi tőkét.
A gazdasági válsággal azonban a gazdag országokból érkezett tőke elkezdett kivonulni Kelet-Európából, amely a nemzeti valuták árfolyamesését és a pénzügyi rendszer megfojtásának kezdetét vonta maga után: a költségvetési hiány és a kamatlábak az égbe szöknek, a gazdasági termelés összeomlik. A helyzetet az is súlyosbítja, hogy a kelet-európai országok vállalatai és lakossága külföldi devizákban adósodott el, amelynek következményeként sokan közülük azért kerültek csődközeli helyzetbe, mert képtelenek új hiteleket felvenni - hangsúlyozza a Le Monde.
A Nyugat azért sem hagyhatja magára most a kelet-európai országokat - mint fogalmaz a lap -, mert az eurózóna bankjai a térségben mind jelen vannak, és nagyon sok kölcsönt nyújtottak. Egy általános lengyel vagy cseh csődhelyzet esetén ezeknek a bankoknak is kolosszális veszteséggel kellene számolniuk, amely például az osztrák intézmények esetében saját fizetésképességüket is fenyegetné.
Kapcsolódó írások:
- Gyurcsány reméli, hogy a parlament elfogadja a válságcsomagot
- Orbán: az EU válságkezelése hátrányos Közép-Európa számára
- A válság miatt népszerűsödnek az ingyenes online játékok
- Válság van! Elbocsát 220 alkalmazottat a Mol
- Együtt zakatolna ki a válságból a MÁV Cargo és Rail Cargo Austria
- "Nobel-díjat érdemel, aki kivezeti a válságból Magyarországot"
- Az IMF vezetője 2010 elejére várja a válságból való kilábalást