Milyen szempontok alapján mérlegelnek?
A Pénzügyi Bizottság dolgozatot írattat a kormánnyal!
Az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki bizottságának ülésén több képviselő is felvetette, hogy írásos anyagot kellene készítenie a kormánynak arról, milyen szempontok alapján tekintse át a parlament az ország jelenlegi gazdasági helyzetét a január 29-i rendkívüli ülésen.
2009.01.22 10:09MTIA bizottság végül olyan javaslatot fogadott el, hogy a kormány készítsen írásbeli előterjesztést az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről, a költségvetés elfogadása óta tapasztalt változásokról és a kormányzati intézkedésekről.
A testület ülése után Kóka János újságíróknak elmondta, hogy az SZDSZ azt szeretné, ha a rendkívüli parlamenti vitanapra - a hagyományoktól eltérően - írásos előterjesztés készülne a kormány részéről. "Olyan papírt szeretnénk látni a parlament előtt, amely számokat és intézkedési javaslatokat tartalmaz" - jelentette ki az SZDSZ frakcióvezetője. A szabad demokraták szorgalmazzák azt is, hogy a parlament a rendkívüli ülésen szavazzon a Költségvetési Tanács tagjairól.
A Katarban tartózkodó miniszterelnök nem látja akadályát annak, hogy teljesítsék a költségvetési bizottság kérését. Gyurcsány Ferenc kifejtette: a rendkívüli parlamenti ülés alapvetően két célt szolgál. Az egyik, hogy közösen elemezzék az egyre mélyülő gazdasági világválság hatásait és következményeit. A másik, hogy beszéljék meg ezen hatások ismeretében, hogyan alakulhat Magyarország gazdasága ebben az évben, milyen tennivalók lehetnek, jelöljék meg az elemzés és a beavatkozás fő irányait. Alapvetően az a kormány célja, hogy tájékoztassa a parlamentet és a nyilvánosságot, és közösen keressék a legjobb válaszokat - tette hozzá a kormányfő.
A költségvetési bizottság ülésén Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy a magyar gazdaság visszaesése 2,5 százaléknál is nagyobb lehet az idén. Az MNB február végén az inflációs jelentésben teszi közzé új 2009. évi prognózisát; a novemberi jelentés pesszimista változatában még 1,7 százalékos gazdasági visszaesést jelzett a jegybank. A jelenlegi monetáris kondíciók mellett a pénzromlás idén kisebb lehet az MNB 3,0 százalékos inflációs céljánál. Indokolt az alapkamat óvatos további csökkentése, mivel a gyorsított kamatcsökkentés veszélybe sodorhatja az ország pénzügyi stabilitását - hangsúlyozta Simor. Simor András a felvetésekre válaszolva kifejtette: egyszerre nehéz azt kérni, hogy erős legyen a forint és alacsony legyen a jegybanki alapkamat, mert az alacsony kamat éppenhogy gyakran jár együtt gyengébb árfolyammal. A jegybanknak nincs árfolyamcélja, ennek ellenére figyel a forint árfolyamának alakulására, elsősorban amiatt, hogy az országban fennmaradjon a pénzügyi stabilitás - hangsúlyozta Simor András, utalva arra, hogy a lakosságnak jóval nagyobb a devizában felhalmozott hitelállománya, mint a környékbeli országok állampolgárainak.
Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára közölte, hogy az Európai Bizottság új gazdasági előrejelzésében írtak, amely szerint a magyar GDP idén 1,6 százalékkal csökkenhet, már szerepelt a Brüsszel számára decemberben elküldött magyar konvergenciaprogram alternatív forgatókönyvében.
Kiemelte: nagy veszélyt jelent Magyarország számára, hogy legfontosabb európai uniós partnereinek importja az őszi előrejelzéshez képest jelentősen visszaesik. Az ellenzéki képviselők közül Varga Mihály (Fidesz), a bizottság elnöke felvetette: már októberben, az idei költségvetés összeállításakor is látható volt, hogy a gazdasági visszaesés várhatóan jóval nagyobb lesz annál, mint amivel a 2009-es büdzsé előkészítői számoltak.
Szijjártó Péter (Fidesz) pedig azt vetette fel: nem ártott volna, ha definiálják a kormányzat részéről korábban is, hogy Magyarországon gazdasági válság van, akkor nem kellett volna halogatni a beismerést, hogy a válság elérte az országot.
Az MSZP részéről Kovács Tibor és Molnár Albert megvédte a kormány eddigi válságkezelő intézkedéseit. Molnár Albert úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány jól tudott alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A képviselő még a bizottsági ülést megelőző sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nincs tabutéma a költségvetési kiadáscsökkentés tekintetében, az idei évre tervezett 2,6 százalékos hiány viszont sarokkőnek tekinthető. Minden megoldási javaslattal foglalkoznak, a szociális, az adó-, az önkormányzati rendszerrel is.
Budai Bernadett kormányszóvivő közlése szerint a miniszterelnök a következő hetekben még intenzívebben folytatja a szakmai, politikai és társadalmi egyeztetéseket. Gyurcsány Ferenc pénteken olyan magyar szakemberekkel folytat konzultációt a válság hatásairól, akik a világgazdasági trendek, folyamatok elemzésével foglalkoznak. Szombat délután a válság kezelésében leginkább érintett tárcák vezetőivel, vasárnap a társadalmi élet és a civil szféra képviselőivel, illetve a gazdasági partnerekkel és a szakszervezetekkel, hétfőn pedig közgazdászokkal egyeztet.
Kapcsolódó írások:
- Simor: a jegybankot is meglepte az infláció meredek csökkenése
- Simor: 1 százaléknál kisebb GDP-csökkenés
- 50 bázispontos kamatcsökkentés - Simor: a másik javaslat a 11,0 százalékos kamat tartása volt
- Simor: reformok nélkül lemarad a gazdaság
- Simor: Magyarország jövőre és 2010-ben teljesítheti az euróövezeti feltételeket