Hiú remény?
Simor: reformok nélkül lemarad a gazdaság
A 20 milliárd eurós hitel Magyarország számára csak rövid távon jelent megoldást, reformok nélkül a gazdaság lemarad, és nem lesz "az a pénz" ami ismét helyreállítja a bizalmat - fejtette ki Simor András jegybankelnök szerdán Budapesten.
2008.12.03 14:03MTI"A magas kamatszintet az infláció nem indokolja, a jegybank nem akarja elhúzni a csökkentést, de csak olyan ütemben és mértékben mérsékli a kamatot, ahogy azt a piac elviseli."
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) "Csúcstalálkozó" elnevezésű rendezvénysorozatának idei, utolsó meghívottjaként Simor András szót ejtett az októberi 300 bázispontos kamatemelésről, illetve a novemberi, 50 bázispontos csökkentésről is. Utóbbival kapcsolatban úgy fogalmazott: kockázatot vállalt a jegybank, de a piaci fogadtatás igazolja a döntés helyességét.
Megjegyezte azt is: a "medréből kiszakadt forintárfolyam" hihetetlen károkat okozott volna a gazdaságban, a lakosságnak és a vállalatoknál egyaránt. Minden ellentétes vélemény ellenére a vállatoknak a gyenge árfolyam kedvezőtlenebb, mint az erős - mondta, de nem számszerűsítette.
Hangsúlyozta azt is: a jegybank korábbi, a válság hatására hozott döntéseinek eredményei már megmutatkoznak: normalizálódik az állampapír és deviza/forint swap piac is. A bankok egyre ritkábban fordulnak az MNB-hez rövid devizaforrásokért, és a jegybank további intézkedéseken dolgozik a bankrendszer likviditásának növelése érdekében.
Hozzátette, hogy hosszú távon a hitelezés csak a megtakarítások szintjének emelkedésével biztosítható, és valamennyi parlamenti pártot felelőssé tette a megtakarítási ráta csökkenése miatt. A jegybankelnök kifejtette: az októberi, 300 bázispontos kamatemelés mértékének meghatározásában a "megérzés" játszotta a főszerepet.
Azt kellett eldönteni, hogy mi lesz hatással a piacra. A számítások véleménye szerint helyesnek bizonyultak, amit azzal indokolt, hogy a forint relatív gyengülése más hasonló devizákhoz képest megállt, sőt az árfolyam erősödött is.
A parlament előtt lévő bankmentő csomagra véleménye szerint szükség van, de elnevezését kifejezetten rossznak tartja, mivel "a magyarországi bankokat nem kell megmenteni".
A csomag ennek ellenére szükséges, mert Európában más országok is ilyen döntést hoztak, és biztosítani kell, hogy a magyarországi pénzintézetek ne szenvedjenek versenyhátrányt.
Megjegyezte azt is: az irányítási jogokat elvevő feltételeket nem lehet támasztani, de olyat igen, ami vészhelyzetben vétójogot biztosít az államnak.
Simor András üdvözölte a "költségvetési plafontörvény elfogadását", ám sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az önkormányzatokat felelős gazdálkodásra szorító paragrafusok kimaradtak a jogszabályból.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06