Bizakodnak a nagy cégek

Túl lennénk a legnagyobb elbocsátási hullámon?

Meglepő eredményt hozott egy közelmúltbeli felmérés: a legnagyobb munkaadók alig terveznek létszámcsökkentést 2009-re, a karcsúsítás java részét már a tavalyi utolsó negyedévben végrehajtották.

2009.01.09 11:31Világgazdaság Online

Ennek ellenére állami segítségre várnak a vállalatok, és konkrét intézkedési javaslatokat is megfogalmaztak. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium felkérésére a GKI Gazdaságkutató Zrt. végzett villámfelmérést a vállalkozási szektor nagyfoglalkoztatói körében rövid távú foglalkoztatási szándékaik felmérésére.

A múlt év utolsó negyedében a tervezett létszámcsökkenés 4157 fő volt, azaz a felmérésben szereplők teljes létszámának 3,3 százaléka, ennek felét az elbocsátások teszik ki, másik felét a határozott időre szóló szerződések megújításának elmaradása, valamint a kölcsönzött munkaerő minimálisra csökkentése. A múlt esztendő végéig legnagyobb arányban a szolgáltatásoknál terveztek leépítést. Az elektronikai iparban és az exportorientált ágazatokban szintén jelentős csökkenést vártak, ezek 18-20 százalékot tesznek ki egyenként a teljes létszámmérséklésből.

A többi ágazatcsoportban csak kisebb csökkenések várhatók. A leépítések 98 százaléka a magyar munkavállalókat érinti. Az idei évet valamivel optimistábban látják a vállalati döntéshozók, ugyanis összességében minimális, 0,1 százalékos elbocsátással számolnak. Az árbevételi tervekre választ adó cégek 2008-ra tervezett összbevétele 4310 milliárd forint, a foglalkoztatott munkaerő pedig 128 302 fő volt.

Azok a vállalatok, amelyeknek az idei és a jövő évi bevételre is voltak tervezett, illetve becsült adatai, összességében az árbevételek stagnálására számítanak. Az elektronikaigép-gyártásnál, az egyéb feldolgozóiparnál, a gépjárműgyártásnál és a mezőgazdaságnál 6-10 százalékos árbevétel-csökkenéssel számolnak.

Ennél valamivel kisebb mértékű mérséklődéssel kalkulálnak a háztartásigép-előállításnál. A legnagyobb bővülési várakozások azokban az ágazatokban vannak, ahol egy-egy vállalatnál kiugróak bevételnövekedési kilátások. A cég megszüntetése egyetlen válaszadónál sem merült fel. A kutatásban részt vevő társaságok háromnegyede jelentős beruházást hajtott végre 2008-ban, ugyanakkor 17 százalékuk a gazdasági válság hatására kénytelen volt leállítani fejlesztéseit.

A legnagyobb arányú beruházás a gépjármű- és acélgyártásban, valamint a gyógyszeriparban volt, míg folyamatban lévő fejlesztések a gyógyszer-, az energiaiparban, a gépjárműgyártásban, a szolgáltatásokban és a vegyiparban vannak jelen, ezeket szinte kivétel nélkül folytatni is kívánják.

A válaszadók körében a munkaerőköltség átlagosan 32,7 százalékot tesz ki a teljes termelési kiadásból. A cégek közel felének 20 százalék alatti a munkaerőköltség-aránya.

A fajlagosan magas munkaerőköltség további kockázati tényező a piacok elvesztése, szűkülése mellett a létszám mérséklése terén.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.