Ördögi kör - a gazdasági szféra nem lát kiutat
Nincs gyors kitörési lehetőség a válságból
Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa nem lát gyors kitörési lehetőséget a válságból. Nem optimistábbak a vállalkozások és a lakosság sem: a GKI konjunktúra indexe mélypontjára került, amióta mérik, nem volt olyan alacsony szinten, mint most.
2008.11.26 19:31MTIPetschnig Mária Zita a Piac & Profit szerdai konferenciáján elmondta: meggyengült vállalati gazdasági szférának kell szembenéznie a válsággal. Enek okát abban látja, hogy a 2006-os stabilizáció során a terheket megosztották a háztartások és a vállalkozások között, szemben a Bokros-csomaggal, amikor a megszorítások a háztartásokra terhelődtek, s a vállalkozások felhalmozóképességét segítették.
Különösen a kis- és középvállalkozói kör szenvedett egyszeri veszteséget, a minimálbér kétszerese utáni tb járulék fizetés nagyon komoly sokkot jelentett olyan piaci körülmények között, amikor ezt a költségnövekedést nem tudták áthárítani a fogyasztókra - hangsúlyozta.
A stabilizáció ugyanakkor még nem fejeződött be. S mivel a stabilizáció nem reformokon, hanem alapvetően mennyiségi megszorításokon alapul, nincsenek szilárd alapjai a költségvetési költekezésnek - mondta. Kiemelte továbbá a gazdaság sérülékenységét, amit a háztartások alacsony nettó megtakarításával - emiatt nagy a gazdaság külső forrásokra való rászorultsága -, és azzal magyarázott, hogy nem vagyunk tagja az euróövezetnek.
Bár a gazdaság sérülékeny, versenyképességi deficitünk van, s a hazai vállalkozói kör meggyengült, amit tehetünk, ahhoz elég, hogy ez a kis ország fennmaradjon - mutatott rá a Pénzügykutató főmunkatársa. Elmondta: mivel tekintettel kell lenni a befektetői bizalomra, nem lehet gyorsan kamatot csökkenteni.
Úgy véli, nem járható út a költségvetési deficit növelésével folytatott anticiklikus gazdaságpolitika sem, a nemzetközi finanszírozás bizonytalanságai közepette ugyanis nem engedhetjük meg a deficit növekedését.
Sőt, mint látható, a hiányt az előirányzottnál is nagyobb mértékben csökkenteni kell - emlékeztetett. A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese, Karsai Gábor a konferencián elmondta: az intézet november első felében végzett felmérése szerint a fogyasztói bizalmi index és az üzleti bizalmi index az elmúlt két hónapban drámaian zuhant. A GKI konjunktúra indexe ezt tükrözi, mélypontjára került, amióta mérik, nem volt ilyen alacsony szinten.
A lakosság inflációs várakozásai a felmérés szerint egy éve javulnak, októberben volt egy kis megingás a forint gyengülése, a téli energiaáraktól való félelem miatt, de a lakosság a pánikhelyzethez képest nagyon reálisan reagált.
A lakosság a munkanélküliséget illetően korábban csökkenésre számított, de most jelentős emelkedést mutatnak a várakozások, összhangban a jelenlegi helyzettel.
A magyar gazdaság helyzetének megítélésében tükröződik a pánik, a saját helyzetüket nem érzik olyan rossznak a vállalkozók és a fogyasztók sem, mint a gazdaságét - mondta.