Országgyűlés, határozathozatalok
Spóroltak az idővel: gyorsan ismét elfogadták a takarékszövetkezeti törvényt
A kormány ezzel "egy gátlástalan, szemérmetlen államosítást valósít meg" - hangzik az MSZP álláspontja.
2013.07.05 11:31MTI
Módosításokkal ismét elfogadta a parlament kormánypárti többsége pénteken a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló törvényt, amelyet Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött az Országgyűlésnek.
A múlt csütörtökön elfogadott törvény célja egy takarékszövetkezeti integráció létrehozása.
Az államfő szerdán nyilvánította ki, hogy a törvény több pontjával nem ért egyet. Egyebek mellett úgy foglalt állást, vizsgálni kell, hogy a jogszabály rendelkezései megfelelnek-e a tulajdonjogra vonatkozó alkotmányos követelményeknek.
A parlament Németh Lászlóné fejlesztési miniszter javaslatára változtatott az előterjesztésen. A módosítással átmenetileg, 2016. január 1-jéig azokat a hitelezési mutatókat minősítik rossznak, amelyeknél a késedelmes hitelek aránya legfeljebb 12 százalék. A miniszter indoklása szerint több takarékszövetkezet jelezte, hogy rosszhitel-mutatójuk meghaladja a törvényben meghatározott tízszázalékos értéket.
A törvény újbóli elfogadásáról az MSZP kérésére név szerint szavaztak.
Az MSZP véleménye szerint a takarékszövetkezetek integrációjával a kormány "gátlástalan, szemérmetlen államosítást valósít meg" - jelentette ki Burány Sándor pénteken, budapesti sajtótájékoztatóján.
A szocialista képviselő arra reagált, hogy a parlament pénteken - Áder János köztársasági elnök kifogásai nyomán - új formában fogadhatja el az egyszer már megszavazott takarékszövetkezeti integrációt.
A kabinet lépéseit bíráló Burány Sándor azt mondta, hogy a kormány olcsó populizmussal leplezi saját sikertelenségét és mohóságát. Szavai szerint ennek a mohóságnak az újabb fejezete, hogy a földek lenyúlását, a trafikok haveroknak történő szétosztását és a közbeszerzések lehalászását követően most a takarékszövetkezetek pénze és üzleti hálózata az "újabb konc".
A kormány ezzel "egy gátlástalan, szemérmetlen államosítást valósít meg", amelynek során ráteszi a kezét körülbelül egymillió kisember pénzére és egy olyan fiókhálózatra, amely elsősorban olyan kistelepüléseken van jelen, ahol a nagy bankoknak ez nem éri meg - folytatta.
Szerinte a kabinet felszámolta a jogbiztonságot és most már a kisemberek létbiztonságát fenyegeti.
Kapcsolódó írások:
- Rogán: változtatnak a takarékszövetkezeti törvényen
- A takarékok még egyszer egyeztetnének a törvényről - videón egy másik vélemény
- Feljelentés a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet ügyében
- Áder döntése lehetőség a normális takarékszövetkezeti integrációra?
- PM: a takarékszövetkezeti törvény célja egy állami maffiabank létrehozása
- Visszaküldte az államfő a parlamentnek a takarékszövetkezeti törvényt