Egyenlegjavító program

Az ellenzék szerint a kormány beismerte tévedéseit

Az ellenzéki pártok újabb megszorító csomagként értékelték a kormány pénteken bemutatott, csaknem 400 milliárd forintos egyenlegjavító programját, amely szerintük egyúttal a kabinet eddigi hibáinak beismerése is.

2012.10.05 18:06MTI

A tervezett intézkedéseket az elemzők kedvezően fogadták, a pedagógus-szakszervezetek azonban elfogadhatatlannak nevezték a tanárok béremelésének 2014-re halasztását. A KDNP közölte, azon fognak dolgozni, hogy az eredeti terveknek megfelelően, már 2013-tól emelkedjen a tanárok jövedelme.

A kormány az idei költségvetést 133 milliárd forinttal, a jövő évit 397 milliárd forinttal kívánja kiigazítani annak érdekében, hogy a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alatt maradhasson. A kabinet intézkedései között szerepel, hogy a következő három évben nem töltik fel a nyugdíjba vonuló közszolgák álláshelyeit, elhalasztják a pedagógusok 2013-ra tervezett béremelését, továbbá háromezrelékes adót vetnek ki a készpénzfelvételre és korlátozzák a segély legmagasabb összegét.

Az MSZP szerint a kabinet mindezzel saját gondatlan költségvetés-tervezését ismeri el. Burány Sándor, a párt képviselője arra emlékeztetett, szakértőkkel egyetértve már hónapokkal ezelőtt jelezték: a kormánynak az idei és a jövő évi költségvetési hiánycélja is tarthatatlan. "Kiderült, hogy igazunk volt, nem örülünk neki" - fogalmazott, hozzátéve, a közszféra létszámának 22 ezres csökkentését, valamint a pedagógusok béremelésének elhalasztását tartják a legfájóbb intézkedéseknek. Megjegyezte továbbá, hogy előbbi, 30 milliárd forintos megtakarítást eredményező lépést "pofátlanságnak" tartják annak tudatában, hogy az elmúlt két évben a kormányzati beszerzési stop ellenére is 90 milliárd forintot költöttek autó- és egyéb eszközök vásárlására.

A Jobbik úgy látja, Matolcsy György valójában csak egy újabb brutális megszorítást jelentett be, amivel az állam az összeomlás felé halad. Volner János, az ellenzéki párt alelnöke hangsúlyozta: az Orbán-kormány azt bizonyítja, hogy a Fidesznek nincs ötlete a munkahelyteremtésre és az életszínvonal emelésére. Ehelyett a kormány egyetlen dologra koncentrál: megpróbálja az államháztartást kiegyensúlyozni és a költségvetési bevételeket növelni a megszorításokkal - tette hozzá.

Az LMP frakcióvezetője szerint a nemzetgazdasági miniszter "megszorító csomagja" a kormány gazdaságpolitikájának megsemmisülését jelenti. Jávor Benedek kiemelte, az intézkedéssel járó terhek vállalhatatlanok, és nem ez, hanem egy új gazdaságpolitikai, adópolitikai fordulat lenne a módja a gazdaság kiegyensúlyozásának. Frakciótársa, Vágó Gábor hozzátette, a csomag kapkodásból fakad, a kormány az új intézkedésekkel igyekszik finanszírozni a gazdasági kormányzat eddigi "ámokfutását".

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke hangsúlyozta, a pénteken bejelentett egyenlegjavító intézkedések azt jelzik, hogy a kormány végre szembenézett a valósággal, ám a várt bevételek egy része nem fog teljesülni, ezért újabb kiigazítások várhatók.

Az intézkedéseket a kormánypártok közül csak a KDNP kommentálta. Harrach Péter frakcióvezető úgy fogalmazott, első hallásra nem tudnak örülni annak, hogy a pedagógusok béremelését 2014 januárjára halasztaná a kabinet. Mint mondta, azon fognak dolgozni, hogy a tanárok jövedelme eredeti tervüknek megfelelően már 2013 őszétől emelkedhessen.

A közelmúltban erre tett ígéretet Hoffmann Rózsa oktatáspolitikáért felelős államtitkár is, akit pénteken az LMP ismét lemondásra szólított fel. A KDNP-s politikus kedden úgy fogalmazott, a pedagógus-életpályamodell elhalasztása a teljes köznevelési rendszer megújításának lépéseit tenné lehetetlenné, és elképzelhetetlennek tartja, hogy ilyen döntés szülessen.

Az érintett szakszervezetek egybehangzóan elfogadhatatlannak nevezték a pedagógusok béremelésének elhalasztását.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) emellett azt sem tudja elfogadni, hogy a központi kormányzat által átvett iskolák, kórházak és a járási rendszer bevezetése miatt mintegy 22 ezerrel csökken a közszféra létszáma 2013-tól. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) arra kérte a kormányt: gondolja át a köznevelési törvény további rendelkezései bevezetésének az elhalasztását is. A közszféra szakszervezeteit tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) pedig közleményében úgy fogalmazott: "a kormány végtelen önteltségében, sokadik hibájának leplezése érdekében ismét porhintéssel kísérletezik".

Az emberi erőforrások minisztere egy pénteki sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nem végleges a kormány döntése a pedagógusbér-emelés elhalasztásáról, az a jövő évi gazdasági számok tükrében még változhat. Balog Zoltánt közölte: "súlyos döntésekre" van kényszerítve a magyar kormány, hogy elkerülje Brüsszel túlzottdeficit-eljárását. Jelezte, hogy "ez nem végleges döntés", ő nem adta fel a reményt, és bízik abban, hogy a jövő évi számok tükrében ez még változhat.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.