Egyenlegjavító program

Kedvezően fogadták a piacok a 397 milliárd forintos kiigazítást

A 2013-as költségvetést érintő, 397 milliárd forintos kiigazítási programról döntött a kormány, amellyel biztosítható a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány.

2012.10.05 18:00MTI

Az elemzők üdvözölték a bejelentést, a piacok kedvezően fogadták, az ellenzék kritizálta a "brutális megszorító csomagot", az IMF szakemberei pedig megvizsgálják az intézkedéseket.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, a kormány 133 milliárd forinttal kiigazítja az idei költségvetést is: a minisztériumok és kormányzati intézmények idei költségvetéséből meghatározott összegeket, illetve a vagyoni fejezetekben maradványokat zárol a többi között a Nemzeti Földalapnál és a Nemzeti Foglalkoztatási Alapnál.

A kormány új makrogazdasági prognózisa szerint az idén 1,2 százalékkal csökken a GDP, jövőre azonban már 1 százalékkal nő. A kabinet korábban 0,1 százalékos növekedést várt 2012-re és 1,6 százalékosat 2013-ra. Az új államháztartási hiánycél az intézkedések révén az idén és jövőre is a GDP 2,7 százaléka.

Matolcsy György bejelentette: csökkentik az uniós projektek társfinanszírozásának arányát, a közszférában megszűnik az a lehetőség, hogy a munkavállaló egyszerre kapjon munkabért és nyugdíjat, a közszféra egyes ágazataiban pedig a következő három évben nem töltik fel a nyugdíjba vonulók helyét és felső korlátot vezetnek be az önkormányzatok által kifizetett szociális támogatásokra

A tanári fizetések 2013. szeptember 1-jei emelését 2014 elejéire halasztják, ám ha a vártnál jobb lesz a gazdasági növekedés, akkor visszahozzák a korábbi időpontot.

Matolcsy György közölte: jövő évtől a készpénzfelvétel után 3 ezrelékes tranzakciós illetéket kell majd fizetni a korábban tervezett 1 ezrelék helyett. A tranzakciós illetéket mégsem terjesztik ki a Magyar Nemzeti Bankra, de 40 milliárd forintra emelik a Magyar Államkincstár által fizetendő illeték összegét.

A kormány többletbevételt remél az adóbeszedés hatékonyságának növelésétől is, a többi között azáltal, hogy jövőre valamennyi pénztárgép esetében bevezetik az online kapcsolatot a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV). Kiterjesztik továbbá a fordított áfa-fizetést a sertéskereskedelemre, és eltörlik társadalombiztosítási hozzájárulásra vonatkozó plafont.

A jegybanki illetékfizetési kötelezettség megszüntetését üdvözölte a Magyar Nemzeti Bank és az Európai Bizottság is. Előbbi emlékeztetett: a jegybank álláspontjával összhangban van, hogy a kormány "nem veti ki az MNB-re, annak intézményi és pénzügyi függetlenségét, illetve az Európai Unió alapszerződését is sértő tranzakciós illetéket". A brüsszeli bizottság szóvivője úgy fogalmazott: "reméljük, hogy ez (a szándékbejelentés) késlekedés nélkül olyan módosítási javaslat formáját fogja ölteni, amely megváltoztatja az erre vonatkozó törvényt, és azt a közeli napokban el fogják fogadni".

Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi irodájának vezetője az MTI megkeresésére azt közölte: az IMF szakemberei vizsgálni fogják a kormányzat által pénteken bejelentett intézkedéseket.

A kormányzati bejelentést az MTI által megkérdezett piaci elemzők is üdvözölték, akik úgy vélték, az abban kitűzött célok reálisak, a program javíthatja az ország külső megítélését, és közelebb hozhatja az IMF-fel és az Európai Unióval való megállapodást.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a makrogazdasági pálya felülvizsgálatát szükségszerűnek nevezte, és méltatta, hogy a kormány a realitások irányába mozdult. A bejelentett intézkedéseket egyértelműen az eddigi nem szokványos, "unortodox" gazdaságpolitikával való szakítást jelenti - tette hozzá.

A bejelentéseket a piacok is kedvezően fogadták: a forint közel egy százalékkal erősödött az euróval szemben, a kora reggeli 285 forinttal szemben valamivel 282 forint felett jegyezték péntek késő délután az eurót a bankközi devizapiacon.

Meredek csökkenéssel idei mélypontjára esett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása is: a CMA piacfigyelő cég adatat szerint a piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama 358-359 bázispont környékén mozgott pénteken az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra, a 374,8 bázispontos előző esti záró után.



Az ellenzéki pártok kritikával illették a nemzetgazdasági miniszter bejelentését.

Az MSZP szerint a kormány saját gondatlan költségvetés-tervezését ismeri el a pénteken bejelentett "fájó és brutális" intézkedéseivel. A Jobbik szerint a bejelentett csomag valójában csak egy újabb brutális megszorítás, és az állam az összeomlás felé halad. Az LMP úgy véli, a nemzetgazdasági miniszter által bejelentett "megszorító csomag" a kormány eddig folytatott gazdaságpolitikájának megsemmisítését jelenti, s az azzal járó terhek vállalhatatlanok.

Az intézkedési tervet a szakszervezetek is élesen bírálták.

A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is elfogadhatatlannak tartotta a pedagógusok 2013. szeptember 1-jével tervezett béremelésének elhalasztását. A közszféra szakszervezeteit tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) érthetetlennek és ebben a formájában elfogadhatatlannak nevezte az intézkedéscsomagot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.