Profitálhatnak az árfolyamrendszerből
Az IMF szerint most örülhetnek a złotyjuknak a lengyelek
Az IMF lengyelországi képviselője kifejtette. Lengyelország most jobban jár, ha ragaszkodik saját nemzeti valutájához, és profitál a rugalmas árfolyamrendszerből.
2011.12.09 17:36MTIJames Morsink abból az alkalomból beszélt erről, hogy a Nemzetközi Valutaalap jelentést adott ki az ország gazdasági kilátásairól.
Lengyelországban egyelőre nem jelöltek meg konkrét időpontot az euróövezethez való csatlakozásra. A kormány csak annyit jelzett, hogy elkötelezettek az euró bevezetése iránt egy olyan időpontban, amikor rendeződik az euróövezeti válság.
Az IMF pénteken nyilvánosságra hozott előrejelzése szerint jövőre 2,5 százalék lesz a gazdasági növekedés a korábban várt 3 százalék helyett, miután megnőttek a lefelé mutató kockázatok. Ugyanakkor az államháztartás GDP-arányos hiánya 3,25 százalék lehet jövőre a korábban várt 3,8 százalékkal, és az idei évre prognosztizált 5,5 százalékkal szemben.
A 38 millió lakosú Lengyelország a legnagyobb állam az Európai Unióhoz 2004 óta csatlakozott országok közül, és az egyetlen az egész unióban, ahol a világgazdasági válság során nem alakult ki recesszió.
Az IMF méltatta a lengyel gazdaságpolitikát, a költségvetési fegyelmet és a strukturális reformokat. A nemzetközi pénzügyi szervezet álláspontja szerint Lengyelország kevésbé sebezhető, ha romlanak a külső tényezők, mert viszonylag kicsi az export részesedése a hazai össztermékben, és jó a bankszektor tőkeellátottsága, nyereségesek a pénzintézetek.
"De szükség esetén ott van az IMF rugalmas hitelkerete is, ami biztosíték lehet a kockázatok ellen" - mondta az IMF-képviselő.
Lengyelország az idén januárban kötött megállapodást az IMF-fel egy újabb, 30 milliárd dolláros elővigyázatossági hitelkeretről, amit csak szükség esetén használ fel, de eddig még nem nyúltak hozzá.
Lengyelországnak ez már a harmadik és a legnagyobb elővigyázatossági hitelmegállapodása 2009 óta, amikor az IMF létrehozta ezt a konstrukciót elsősorban azzal a céllal, hogy védelmet biztosítson az Európai Unió jól teljesítő gazdaságainak a nehézségekkel küszködő államokból érkező negatív hatásokkal szemben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06