Decemberben újranézik

Draghi: enyhe recesszió irányába halad az euróövezet

Az euróövezet enyhe év végi recesszió irányába halad - mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) november elsejével kinevezett új elnöke.

2011.11.03 17:59MTI

Az EKB elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a reálgazdasági növekedésre ható kockázatok továbbra is különösen jelentősek, és egy részük már mutatkozik is. Ezért a 2012. évi gazdasági prognózis felülvizsgálatára lesz szükség - tette hozzá. Úgy fogalmazott: év végén enyhe recesszióba kerülhet az euróövezet.

Az EKB december elején közli felülvizsgált gazdasági előrejelzéseit.

Draghi a gazdasági növekedésre ható kockázatok között említette az euróövezeti pénzpiaci feszültséget, amely tovagyűrűző hatásokkal jár a reálszférára, a továbbra is magas energiaárakat és a protekcionista törekvéseket.

Az inflációs kilátásokkal kapcsolatosan kijelentette: az infláció továbbra is meghaladja a célt, ám az euróövezeti infláció 2012 során a két százalékos cél alá csökkenhet.

A 25 bázispontos kamatcsökkentésről egyhangúlag döntött az EKB kormányzótanácsa - mondta Draghi. Kifejtette: a gazdasági növekedés ütemének mérséklődése vélhetően csökkenti az inflációs nyomást, így lehetővé vált, hogy a bank csökkentse irányadó kamatlábát. Leszögezte, hogy az EKB elkötelezett elsődleges mandátumának, az euróövezet árstabilitásának fenntartása, azaz a középtávú inflációs várakozások lehorgonyzása mellett.

Az inflációs kockázatok között a hatósági árképzést, illetve a költségvetési konszolidációs programok során bevezetett magasabb közvetlen adókat említette.

Az EKB kötvényvásárlási programjáról (SMP) szólva hangsúlyozta: az természeténél fogva "ideiglenes", "korlátozott mértékű" és kizárólag a "monetáris politika hatékonyabb végrehajtását szolgálja".

Az EKB augusztusban jelentette be, hogy újjáéleszti az SMP-t. Azóta - piaci szereplők tájékoztatása szerint - olasz és spanyol állampapírokat vásárolt a frankfurti székhelyű szerezet a hozamszintek féken tartása érdekében. Újságírói érdeklődésre leszögezte: az EKB pénzügyi helyzetét nem veszélyeztetik az általa birtokolt állampapírok.

Kína lesz az aduász?

Draghi az euróövezeti válsággal kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagállamoknak megingathatatlan elkötelezettséget kell mutatniuk adósságuk törlesztésére. Az euróövezet stabilitásának biztosítása érdekében a tagállamok kormányainak végre kell hajtaniuk a költségvetési konszolidáció érdekében vállalt intézkedéseket, egyes országok vezetőinek akár további lépések megtételére is fel kell készülniük - tette hozzá.

Draghi kérdésre válaszolva elmondta: nem külső segítségben kell reménykedni. A versenyképesség helyreállítása és a gazdasági gondok megoldása érdekében a tagállamoknak maguknak kell reformokat végrehajtaniuk - hangsúlyozta a közgazdász.

Mario Draghi üdvözölte az Európai Tanács október végi megállapodását a bankok feltőkésítéséről, továbbá azt, hogy a nemzeti hatóságok figyelnek arra, hogy az erre vonatkozó banki tervek nem vezessenek az eszközállomány túlzott mértékű csökkenéséhez.

Az iparilag fejlett és fejlődő ipari államok G20-as csúcsértekezletével kapcsolatosan kérdésre válaszolva elmondta: Kína jelenleg a világgazdasági növekedés motorja, így lényeges hozzájárulást vár az ázsiai államtól a találkozón.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.