Az a csúnya hedging

Szitokszó a "fedezet", ha aranybányász mondja?

A bányavállalatok által alkalmazott "hedging" egykor szitokszónak számított aranypiaci befektetők szemében, hiszen nem csak pesszimista várakozást tükrözött, de alkalmi túlkínálatot okozva időnként nyomást is gyakorolt az árfolyamokra.

2011.10.07 08:24MTI

Ezek a határidős fedezeti ügyletek, amelyekkel a bányatársaságok egy esetlegesen csökkenő árfolyam ellen védekeztek, rendkívül népszerűek voltak a 90-es években, míg az azt követő bikapiac teljesen ki nem koptatta őket a divatból – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

Az aranypiacon kockázathárítás céljából kötött hedging ügyletek arra szolgálnak, hogy védjék a bányacégeket a csökkenő árfolyamokkal szemben. Ez úgy történik, hogy a határidős piacokon a cégek által hónapokkal vagy akár évekkel később kitermelt aranyra egy már ma meghatározott áron születik adásvétel, miközben a szállítás majd csak a jövőben válik esedékessé. Így az előre fixált mai áron kerül eladásra egy bányászati cég jövőbeni kitermelése, bárhol is álljon az árfolyam a nemesfém majdani tényleges leszállításának időpontjában.

Ez bevételi biztonságot jelent a kitermelő vállalat számára, ha a fixált árhoz képest esne az árfolyam, de relatív veszteséget, ha emelkedik az arany jegyzése.

Az utóbbi évtized emelkedő trendje nem tette indokolttá, hogy a kitermelők az aranyárfolyam esése ellen intenzíven védekezzenek. Egyidejűleg a 90-es években felépített hedging pozíciók a folyamatosan emelkedő aranyár miatt idővel teherré váltak az iparág számára azzal, hogy papíron veszteséget jelentettek. Az aktuális piaci ár magasabb volt, mint amin korábban a fedezeti ügyletek megszülettek.

A bányacégek igyekeztek is fokozatosan megszabadulni az alacsonyabb áron bevállalt szállítói kötelezettségeiktől (de-hedging). A hedging a 90-es évek folyamán hozzájárult az aranyár eséséhez, míg a de-hedging fűtötte az utóbbi évtized árfolyam növekedését azáltal, hogy többletkeresletet generált.

Az ágazat nagyágyúja, a Barrick Gold bányavállalat 2009-ben az utolsók egyikeként számolta fel hedge-könyvét (nyilvántartott fedezeti ügyletek), amelyben az évtized elején még több mint 600 tonna arany határidős eladása szerepelt.

Hasonlóan tett 2010 utolsó negyedévében a dél-afrikai AngloGold Ashanti is, és ekkor valóban úgy tűnt, hogy a hedging korszakának végleg leáldozott.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.