18%-ot szakadt be

Arany helyett fekete hónap volt a szeptember

Szeptember utolsó kereskedési napján enyhe mértékű javulással zárt az arany egy a történetében fekete hónapot. Hasonló méretű esésre legutóbb 2008. őszén, a Lehman-csőd után volt példa. 2008. októberében csaknem 18%-ot szakadt be az árfolyam.

2011.10.03 08:09ma.hu

A mostani -11%-os negatív havi teljesítmény ahhoz képest még viselhető, már csak azért is, mert a nemesfém éves teljesítménye még így is 16% feletti pluszt mutat – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

A jelenlegi helyzetben gyakorlatilag minden befektetési eszköz mélyrepülésben van, kivéve az első osztályú adósok által kibocsátott kötvényeket. Az elmúlt héten 4%-ot vesztett az arany Londonban, az ezüst pedig több mint 7%-kal értékelődött le. Amennyiben az arany a válság lázmérője, úgy ez alapján a világgazdaság meredek szárnyalásban, a globális adósságmizéria pedig már a múlté kéne, hogy legyen. Annak megállapításához azonban, hogy ez mennyire nem így van, nincs szükség különösebben mélyreható elemzésekre.

Görögország immár biztosra vehető csődje láttán a nagy intézményi befektetők egyedül a készpénzt veszik készpénznek. „Cash is king” – likviditás mindenek felett az aktuális mottó, amely szerint cselekszenek. Miközben mindenkit a várható államcsőd kiszámíthatatlan kihatásai foglalkoztatnak a nemzetközi bankrendszerre, a bankok életben maradásukért vívott küzdelemében a likviditás, vagyis a fizetőképesség számít a legfőbb erénynek.

És bár az arany közismerten egyike a leginkább likvid eszközöknek, a sárga nemesfém egyidejűleg azon kevés befektetések egyike is, amelyek az utóbbi hónapokban egyáltalán hozamot termeltek. Ezért az itt realizálható profittal kínálja magát a lehetőség az egyéb ügyleteken elszenvedett veszteségek kiegyenlítésére.

Nemzetközi Valutaalap: „Veszélyes szakaszba lépett a világgazdaság”

Európa adóssággondjai egy újabb csúcsponthoz közelednek. Ezt ismerte el egy hete Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank éves közgyűlésén tartott felszólalásában, amikor Európát „a probléma epicentrumának” nevezte. És ezt példázzák a görög államadósság bizalmi válságot is szülő tovagyűrűző hatásai, amelyek néhány hete a német Siemens konszernt arra késztették, hogy több mint fél milliárd eurót vonjon ki a Société Générale francia nagybankból.

Ismeretes, hogy a megoldhatatlannak tűnő görög csődtömeg pénzügyileg rendítheti meg a neki hitelező francia bankrendszert, és ezen belül is a Société Générale lehet különösen veszélyeztetett.

Görögország után a második leginkább eladósodott európai állam Olaszország. Az olasz gazdaság romló kilátásai és az államháztartási reformok vontatottsága miatt a Standard & Poor’s hitelminősítő nem is késlekedett az olasz szuverén adósbesorolás valamint több olasz pénzintézet leminősítésével. A hitelminősítőtől kapott pofon negatív következménye máris megmutatkozik az adósságszolgálat 7% körüli kritikus szintre emelkedett kamatterhében, ami még tovább ront az olasz államháztartás helyzetén. Ezért az elismert londoni gazdaságkutató intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legfrissebb elemzése szerint Olaszország problémái máris „meglehetősen hasonlítanak” a görög problémákhoz, a járványszerűen terjedő európai adósságspirál pedig komoly eséllyel a valutaunió szétesésével fenyeget.

Európa mellett a Föld másik legfontosabb gazdasági térsége az Egyesült Államok, ahol továbbra is a munkanélküliség az első számú közellenség.

Ben Bernanke jegybankelnök ennek kapcsán az amerikai munkaerőpiaci helyzetet „nemzeti krízisnek” nevezte szerdán. Fellendülésre pedig nem igen lehet számítani egyhamar a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtökön közzétett előrejelzése szerint. A fogyasztói bizalmi index alig javult szeptemberben, de az új lakás eladások esése augusztusban is jelzi, hogy a világ legnagyobb gazdaságában valami nagyon nincs rendben.

Már az arany sem biztos menedék?

Elterjedt elemzői vélemény, hogy az elmúlt hetek viharos árfolyam-emelkedésében szükségszerű és egészséges jelenség a most zajló korrekció, amely korántsem jelent törést az egy évtizede emelkedő trendben. Marc Faber, svájci sztárbefektető és aranypiaci guru máris túladottnak tartja a sárga nemesfémet. Ő és számos más neves befektető is vételi szinteket látnak a mérséklődött árfolyamban, amelyet hosszútávra tervezett invesztícióra megéri kihasználni.

Így gondolják ezt számlátomást széles néptömegek is, hiszen a fizikai aranypiacon kiugróan erős jelenleg a kereslet. Ennek köszönhetően az európai kontinens egyik vezető nemesfémfeldolgozója, a svájci Argor-Heraeus cég már nem is győzi kiszolgálni a megrendeléseket, és többhetes türelmet kér az ügyfeleitől.

Soros György legendás nagybefektető az utóbbi napokban többször is hangot adott annak a véleményének, hogy a most közelgő válságot a 2008-asnál is súlyosabbnak tartja. Szerinte az embrionális állapotban lévő mentőmechanizmusok alkalmatlansága miatt az euróválság decemberre érheti el a tetőfokát Görögország tényleges csődbejelentésével, és ez az egész világgazdaságot súlyos depresszióba sodorhatja. Az aranyárfolyam jövőbeni koordinátái tehát Európa döntéshozóinak a kezében vannak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.