Messziről is azt mondják, nem lesz baj
Az oroszok nem félnek, de szerintük a japánok rejtegetnek valamit
Az orosz szakértők szerint "az események bármilyen alakulása esetén sem várható jelentős nukleáris kiszóródás", jelenleg kizártnak tekintik, hogy sugárveszély érje az orosz Távol-Keletet, de úgy látják, a japán fél nem teljes körű információkat ad a Fukusima erőműben történtekről. Mindenesetre, az eddig a légkörbe került nukleáris részecskék osztódási ideje igen rövid, percekben és órákban mérhető.
2011.03.15 15:48MTIA Roszatom szakértői a Komszomolszakaja Pravda című lapnak hétfőn úgy magyarázták a helyzetet, hogy a földrengés és a cunami miatt kimaradt az áramellátás és emiatt leállt az erőmű hűtő rendszere. Ettől a reaktort körülvevő zárt térben nagy mennyiségű pára kondenzálódott, és a nyomás csökkentése érdekében az üzemeltetők e pára kiengedése mellett döntöttek. A nyomás csökkent is, de a kiengedett párában radioaktív részecskék is vannak, s ettől megnőtt a nukleáris sugárzás az erőmű területén.
Orosz feltételezések szerint az áramkimaradás miatt a műszerek sem működnek megfelelően, s az erőműben dolgozók nem vették észre idejében, hogy a hűtővíz szintje a minimális megengedhető szint alá csökkent. Ettől túlmelegedett a reaktor és nagy mennyiségű hidrogén keletkezett, amely immár az épületben gyülemlett fel, és ez vezetett a robbanáshoz. A reaktor, benne a fűtőrudakkal épségben maradt, csupán az erőmű épülete semmisült meg. Hozzátették, hogy az eddig a légkörbe került nukleáris részecskék osztódási ideje igen rövid, percekben és órákban mérhető.
A Kommerszant című lapnak más orosz szakértők szintén állították, hogy a reaktortömbök épségben vannak. Alekszandr Loksin, a Roszatom elnök-helyettese, a japán helyzet megfigyelésére létrehozott bizottság elnöke. Hangsúlyozta azonban, hogy a Japánból érkező információk "ellentmondásosak és hiányosak". Ennek ellenére Loksin is azt állította, hogy a fűtőrudak az ép reaktorokban vannak, a légkörbe gáz halmazállapotú hasadási termékek kerülnek, és "a Roszatom számításai szerint az események bármilyen alakulása esetén is a nukleáris anyagok alapvető része az erőműben marad, jelentős kiszóródás nem várható".
Vlagyimir Kuznyecov, a Roszatom tudósa kedden kifejtette: a Japánból érkező információk nem teljesek, a japán hatóságok vagy rejtegetnek valamit, vagy maguk sem rendelkeznek teljes körű információval.
Kedden szakértők és politikusok egybehangzóan állították, hogy a sugárveszély semmiképpen nem ér el orosz területeket. Roman Vildfand, a Központi Meteorológiai Intézet igazgatója is elmondta, hogy a következő napokban a szélirány is ez ellen hat.
Hivatalos közlés szerint országszerte jelentősen megnövelték a sugárzási szintet mérő állomások számát, s ezek egyelőre sehol nem jelzik a sugárzás mértékének emelkedését.
Az orosz Távol-Keleten megnőtt ugyan a kereslet a jódra és a sugárzásmérőkre, de Oroszország egyetlen jódgyártója egyelőre nem tervezi a termelés növelését.
Az Oroszországhoz tartozó Kuril-szigeteken a helyőrségek hivatalos közlés szerint készen állnak az evakuálásra, de egyelőre nem kaptak ilyen parancsot - jelentette az Interfax hírügynökség.
Vlagyimir Putyin kormányfő megbízta az illetékes főhatóságokat, hogy vizsgálják meg az orosz atomerőművek állapotát, de kijelentette, hogy az erőművek építésére vonatkozó terveket nem vizsgálják felül. Ugyanakkor felszólította az illetékeseket a távol-keleti szénhidrogén-lelőhelyek feltárásának és kitermelésének gyorsítására azzal, hogy a kieső japán kapacitások miatt a szigetországnak több nyersanyagra lesz szüksége.
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma, amely már közel százfőnyi mentőegységet és atomfizikust küldött Japánba, két kórházrepülőgépet tart készenlétben, amelyek bármikor elindulhatnak.
Kapcsolódó írások:
- Bevallották: súlyos a helyzet a Fukusima-1 atomerőműben
- Németország beparázott: lekapcsolja hét atomreaktorát
- Képekkel! Japánra újra lecsap az atom
- Elég biztonságosak-e az európai atomerőművek?
- Elfolyt a Fukusima-1 atomerőmű 2. reaktorának hűtővize is
- Újabb robbanás a japán atomerőműben
- Robbanás a fukusimai atomerőműben
- Kétes hírek a japán atomerőmű-robbanásról
- További földrengések vannak, melyek az atomerőműveket gyengíthetik
- Robbanás volt a fukusimai atomerőműben
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06