Nyomokban
Marsálló lényeket keresnek Törökországban
Szuper sós török tavak adhatják meg az irányt ahhoz, hogy milyen életformák nyomait keressük a Marson.
2016.05.12 14:50ma.huAki a marsi életet szeretné tanulmányozni, jobb, ha Törökországban kezdi.
A kisrészt európai, nagyobbrészt ázsiai ország több olyan tóval is büszkélkedhet, melyek rendkívül sósak, és ezek egyike, a Salda-tó kőzetszerkezete miatt a Mars felszínéhez hasonlít.
A Salda sztromatolittelepeiről is nevezetes, ezt az üledékes, rétegelt kőzetet az ismert legősibb földi életformák, fotoszintetizáló cianobaktériumok hozzák létre.
Török mikrobiológusok a Salda mellett az Acigol és a Yarisli tavak élővilágát vizsgálják, hogy megrajzolhassák a marsi körülmények között is életképes fajok profilját - számol be róla a hirado.hu a New Scientist alapján.
Az extrém sós környezet nem kedvez az életnek – elég csak a Holt-tengerre gondolni – mégis vannak olyan parányok, amik ilyen körülmények között is boldogulnak.

Az Atacama-sivatagban például sótömbökben élő mikrobákat találtak, amik azért képesek fennmaradni, mert a só megköti a levegő nedvességtartalmát, ezáltal biztosítja számukra a vizet.
A Carnobacterium viridians egyike a török kutatók célpontjainak, ezt a fajt egyébként is a Salda-tó üledékében fedezték fel.
A vizsgálatot vezető Nurgül Balci, az isztambuli egyetem biológusa szerint több más mikroba is élhet a tavakban, amelyekre idővel rá lehet majd ütni a "Marsálló" pecsétet.
Balci és kollégája, Cansu Demirel épp a Marson megfigyelt sziklaformációkra hasonlító sztromatolitok nyomán kezdett el kutatni.
Ezekben a különleges ásványokban a tavak üledékszemcséit magnézium- és kalcium-karbonát köti össze, melyet a baktériumok választanak ki.
"A fémek a környező kőzetekből jutnak a tóba, ezeket dolgozzák fel az egysejtűek" - mondta el Cansu Demirel.
A páros most egy kísérletbe kezdett: arra kíváncsiak, hogy a baktériumok képesek-e a semmiből sztromatolitokat építeni a Salda-tóból vett vízmintában, ha extra kalciumot és magnéziumot adnak hozzá.
"Így felfedezhetjük a sztromatolitképző szervezetek nyomait, például szokatlan magnéziumizotópokat a kőzetrétegekben. Ezeknek aztán a Marson is utánajárhatunk, és ha megtaláljuk, az bizonyíthatja az adott kőzet biológiai eredetét" - fejtette ki Nurgül Balci.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06