Dumbó, a denevér
Az elefántok infrahangos "morajjal" tartják a kapcsolatot
Egy új kutatás kimutatta, hogy az elefántok akár egy kilométeres távolról is érintkezhetnek egymással mély, morajlásszerű hangot kiadva.
2008.10.16 15:12National Geographic
Az elefántok látják egymást, illetve nagy távolságról megérzik a csordatagok szagát. A látást azonban akadályozhatják a tereptárgyak, például sziklák vagy fák, a szélirány változása pedig a szagérzékelést zavarja jelentősen. Az egyetlen biztos kapcsolattartás hangokkal valósítható meg.
Katherine Leighty, a floridai Disney Állatvilág viselkedésökológusa és munkatársai az elefántok hangadását tanulmányozták. Ez volt az első módszeres föltérképezése az elefántok által spontán hallatott morajoknak. Ezek a hangok jellemzően a 13-35 Hz közötti, ember által nem hallható infrahangok tartományába esnek.
A vizsgálat alanya a Disney Bay Lake nagy területű kifutójában élő öt, nem rokon, kifejlett nőstény elefánt volt. Mindegyik elefántra GPS helymeghatározót és hangfölvevőt rögzítettek. A tudósok fölfedezték, hogy amikor az elefántok morajló hangot észleltek, gyakran hasonlóképpen válaszoltak erre. Az állatok azonban hajlamosabbak voltak válaszolni azon elefántok hívóhangjaira, amelyekkel meghittebb viszonyban álltak.
Ezek a "baráti" kötődések az elefántok válaszadási készségén kívül a közeledési viselkedést is befolyásolták. A jó viszonyban lévő elefántok gyakran közeledtek egymáshoz a "morajváltás" folyamán. Iain Douglas Hamilton neves elefántszakértő és a Mentsük meg az elefántokat (Save the Elephants) jótékonysági szervezet alapítója úgy véli, hogy a tanulmány jelentős előrelépést jelent az elefántok kommunikációjának megértésében, és kiindulási alapot szolgáltat annak kiderítéséhez, miként működnek együtt az egyedek a csoportos döntések meghozatalában.
Hamilton érdeklődését az is fölcsigázta, amikor megtudta, hogy minél távolabb található két egymáshoz kötődő elefánt egymástól, annál erősebbé válnak az általuk kibocsátott morajló hangok. A szakember szerint ez ahhoz hasonlít, mint amikor a vadon élő elefántok annál hosszasabban köszöntik egymást, minél tovább voltak külön egymástól.
A fölfedezés azt is segít megérteni, hogy az elefántok miért találnak szinte mindig vissza a csordához, még akkor is, ha viszonylag messzire kóboroltak. Leighty és csoportja már tervezi az elefántok infrahangos kommunikációjának további tanulmányozását.
Többek közt azt szeretnék kideríteni, mitől függ, hogy egy elefánt válaszol-e vagy sem egy barát morajló hívására.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06