A Mikulás ajándéka
Felébresztik a Plútó felé száguldó plutónium-hajtású űrszondát
A NASA 2006. január 19-én indította a Plútó felé a 700 millió dolláros New Horizons szondát. Kilenc év után kezdődhet a program legizgalmasabb szakasza.
2014.12.06 09:00ma.huDecember 6-án vége lesz a Plútó felé száguldó New Horizons űrszonda hibernációjának, így majdnem pontosan kilenc év után, 2015. január 15-én megkezdődnek a törpebolygó megközelítését célzó műveletek. Előtte, a szonda hétvégi – remélhetőleg sikeres – felébresztése után hat héten át tesztelik a fedélzeti berendezéseit. A hibernáció végét jelentő ébresztési parancsot a New Horizons fedélzeti számítóképe december 6-án kell végrehajtsa - pontosította a műveletet az Űrvilág.hu. Erről a földi irányítók a nagy távolság miatt csak több mint négy órával később (magyar idő szerint már december 7-én, hajnali fél 4-kor) szereznek tudomást.
A radioaktív plutóniummal üzemelő termoelektromos generátorral felszerelt, egy hangversenyzongoráéval vetekedő méretű űreszköz 2015. július 14-én repül el a Plútó és holdrendszere mellett. A Neptunusz pályáján túl húzódó távoli Kuiper-övben keringő egyik legnagyobb égitest titokzatos, jeges felszínétől mintegy 10 ezer km távolságban halad majd el, miközben hét fedélzeti tudományos műszerével többek között képeket készít, a törpebolygó és holdjai anyagi összetételét vizsgálja, a Plútó légkörét kutatja.

Január közepétől kezdődően, ahogy közelednek célhoz, egyre több és részletesebb mérést végeznek. Májusra már a Hubble-űrtávcső legjobb felvételeit is túlszárnyaló felbontásban vizsgálhatják a Plútót. Ebben a szakaszban a folyamatos megfigyelések segítenek az űrszonda navigációjában, a végső pálya pontosításában. A New Horizons eddig már bő 4 és fél milliárd kilométert utazott a Földtől kifelé a Naprendszerben. Indulásakor a maga 58,5 ezer km/h-s sebességével felállította a bolygónkat leggyorsabban elhagyó űreszköz rekordját. 2007 februárjában repült el a Jupiter közelében, ahol gravitációs lendítő manőverrel sebességnövekedésre tett szert.
A Plútó és holdjai meglátogatása után, ha minden jól megy, a New Horizons pályáját úgy módosítják, hogy 2019 táján elrepülhessen a Kuiper-öv egy másik, sokkal kisebb égitestje mellett is.
Kapcsolódó írások:
- Nincs kapcsolat a Nap túloldalára került űrszondával
- Női csizmára emlékezteti felfedezőjét a Csurjumov-Geraszimenko üstökös
- Sikeres landolás a Csurjumov-Geraszimenko üstökösön
- Átkeresztelték a Rosetta-űrszonda leszállóegységének landolási helyét
- Az elsődleges landolási helyre száll le a Rosetta űrszonda leszállóegysége
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06