Megtörtént az első talajvétel
Képek! Túlságosan durvaszemcsézetű a Mars talaja, a Phoenix nem tudja elemezni
Fejfájást okoz a Marsot kutató Phoenix űrszonda első talajvétele a NASA kutatóinak, az automata űrlaboratórium által kiemelt első rög, túlságosan durvaszemcsézetű, s a labor egyelőre nem tudja elemezni azt - közölte a kaliforniai Pasadenában lévő földi irányítás.
2008.06.09 07:23MTICsütörtökön kezdte meg a mintavételt a Marsra május 25-én leszállt Phoenix: 2,4 méter hosszú robotkarjának a végén lévő exkavátorlapátjával egy kávéscsészényi rögöt emelt ki a vörös bolygó északi sarkvidékének a fagyott talajából. A göröngy a Phoenix olvasztótégelyébe került, ahol a vizet próbálnak nyerni belőle.
A vizet elemezné a szonda laborja. A mérőeszköz szűrője azonban csak egy milliméter átmérőjűnél kisebb rögdarabot képes átengedni, és egy infravörös sugárnyaláb jelzi, ha a vizsgálandó darab az eszközben van. - A sugár még nem küldött ilyen jelzést, s a kutatók nem tudják mi lehet az oka a késedelemnek - közölte a NASA.
A kutatók arra gyanakszanak, hogy a talajminta túlságosan összetapadt, durvaszemcsézetű. A probléma megvizsgálása egy-két napot vesz idénybe. A szakértők a Phoenix korábban hazaküldött mikroszkopikus részecskéket ábrázoló felvételei alapján erősen gyanítják, hogy a kiemelt mintadarab sót tartalmaz, és ez már önmagában is jelentős felfedezés lenne, mert arra mutatna, hogy a szonda leszállási helyén valaha az élet kialakulására alkalmas tengervíz hömpölygött.