Eddig minden a terv szerint alakul!
A Phoenix első napja a Marson
Eltöltötte első napját és éjszakáját a Mars északi sarkvidékének a közelében az emberiség újabb küldötte a vörös bolygón, a Phoenix amerikai űrszonda.
2008.05.27 16:53MTIMindent egybevetve a földi irányítókat örömmel eltöltő híreket, illetve fényképeket küldött haza a Phoenix. Tudatta magáról, hogy műszerei rendben vannak, napelemtábla-kettőse, amely majd működése idején energiával látja el, rendben kinyílt.
Mindössze egy zavaró jelenség okoz egyelőre fejtörést az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA mérnökeinek: a szonda 2,35 méter hosszú talajmintavevő behajlítható robotkarja, amely egy exkavátorhoz hasonló, első nekifutásra nem tudott teljes egészében kinyílni. A szakemberek ezt egyelőre apró bosszúságnak minősítették, amely valószínűleg egy ráadás napot vesz igénybe a szerkezet műszereinek bevetés előtti tesztelési folyamatában. Egyébként sokan emlékeztetnek arra: korábbi Mars-missziókkal is előfordult, hogy a küldetés nem teljesen zökkenőmentesen indult, vagy a kezdeti szakaszban keletkezett műszaki hiba, de mindegyik esetben sikerült a földi irányításnak korrigálnia a rendellenességet. Az első marsi nap sikertörténetéhez tartozik mindenképpen az is, hogy a Phoenix hazaküldte az első színes fotókat marsi lakóhelyének a környékéről. A képeken sötétvörös, kavicsokkal, kövekkel teleszórt sík terep tárult a szakemberek, és az interneten keresztül immár az érdeklődők elé is. A láthatóan fagyott állapotban lévő talaj fölé rózsaszínű égbolt borul. Ráadásként egyfajta űrszenzáció is kísérte a közép-európai idő szerinti hétfő hajnali rendkívül izgalmas ejtőernyős-fékezőrakétás leszállási manővert.
A bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter szondának ugyanis sikerült lefényképeznie a Phoenixet akkor, amikor az űreszköz már a Mars légkörében ejtőernyős fékezési szakaszán esett keresztül. Ez a fekete-fehér fotó pedig azt jelenti: az űrkutatás történetében most először fordult elő, hogy egy idegen égitestre leszálló űreszközt egy másik űrszonda lefényképezett. A tervek szerint a Phoenix hamarosan hozzálát az érdemi tudományos munkához, vagyis ahhoz, hogy robotkarjával a fagyott talajba fúrva mintát vegyen.
Ezt a szonda egy másik műszere megolvasztja, majd az így nyert vizet veti vizsgálat alá a fedélzeti laboratórium, és igyekszik utánajárni annak, hogy a marsi víz alkalmas-e, vagy alkalmas volt-e valamikor akár a legprimitívebb életformák hordozására, illetve kideríteni azt, hogy a marsi víz milyen hatással lehetett a bolygó ásványi elemeinek az alakulására. A másik miniatűr laboratórium pedig a talajminta kémiai összetételét állapítja meg. A Phoenix emellett várhatóan értékelhető adatokat közvetít majd a földi irányítóközpontba a marsi sarkvidék időjárási viszonyainak az alakulásáról is. S persze rengeteg fotót is várnak tőle a Mars eme rideg és kietlen tájékáról.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06