Nem csak aszteroida-becsapódás a kihalás oka
Mi végzett a dinoszauruszokkal Északkelet-Ázsiában?
Újabb bizonyítékok szerint nem csupán aszteroida-becsapódás miatt pusztultak ki a dinoszauruszok Északkelet-Ázsiában 65 millió évvel ezelőtt.
2011.08.23 21:31MTISzakemberek szerint számos más tényező, köztük vulkánkitörés, klímaváltozás és a tengerek szintjének csökkenése is előidézte a populáció végzetét
Nyolc ország 30 szakembere kínai tudósok vezetésével új tanulmányt készített az észak-kínai Hejlunkiang (Jeilongjiang) tartományban lévő Csiajinban (Jiayin) zajló geológiai és paleontológiai szeminárium keretében.
A térségben olyan dinoszauruszok maradványait találták szakemberek, amelyek közvetlenül fajuk 65 millió évvel ezelőtti hirtelen kihalása előtt éltek. Az orosz, amerikai, német, belga, brit, japán és dél-koreai szakemberek Szun Ge (Sun Ge), a Csilin (Jilin) Egyetem paleontológusa vezetésével 10 éven át tanulmányozták a dinoszauruszok kihalását.
Új tanulmányuk kimutatta, hogy a Csiajinban talált, a K-T határán - a kréta és tercier (harmadidőszak) határán, mintegy 65 millió évvel ezelőtt - keletkezett üledékes kőzetekben tömegesen nincs jelen az irídium, az a radioaktív elem, amely aszteroida-becsapódást jelezne.
Az elem nagyon ritka a Földön, ám azon kívüli objektumokban, köztük az aszteroidákban megtalálható - magyarázta Szun Ge, hozzátéve: az aszteroidaelmélet dominált a dinoszaurusz-kutatásokban évtizedeken keresztül, miután a tudósok az irídium magas szintjét találták K-T határkori kőzetekben Észak-Amerikában és más térségekben.
Az új tanulmány szerint a vulkánikus tevékenység abban az időben nagy hatással volt Csiajin környezetére, és hozzájárulhatott az ott élő fajok kipusztulásához. A kínai terület K-T határra tehető időszakának geológiai jellemzői azonosak a távol-keleti és a szibériai orosz térségekével - közölte a paleontológus.
Hatvanötmillió évvel ezelőtt a geográfiai környezet hasonló volt egész Északkelet-Ázsiában, ahol a vulkánikus tevékenység, a légkör lehűlése és a tengerszint helyenként mintegy 100 méterrel való csökkenése jelentős mértékben okozhatta a dinoszauruszok kihalását.
Az elmúlt években egyre többen vitatják azt a közkeletű elméletet, miszerint egy aszteroida végezhetett a dinoszauruszokkal. A tudósok közül sokan azt feltételezik, hogy több egyéb tényező, így a fokozott vulkanikus tevékenység, a klímaváltozás is közrejátszhatott az őslények kihalásában. 2009-ben amerikai tudósok hasonló elmélettel álltak elő, elemezve a San Juan-i medencében, az Ojo Alamo lelőhelyen talált dinoszauruszcsontokat és az azokat körülvevő kőzeteket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06