Felhívást tettek közzé
A Korall-tenger egyedülálló, meg kéne őrizni
Az Ausztrália északkeleti partjánál húzódó Korall-tenger a nagyragadozók, közöttük a cápák egyik utolsó menedékhelye - áll egy jelentésben, amely felszólítja az ausztrál kormányt, hozzon létre tengermegóvási nemzeti parkot a térségben.
2011.08.22 22:26MTIA hét végén közzétett tanulmány szerint a Nagy-korallzátonytól a Salamon-szigetekig és Új-Kaledóniáig terjedő 972 ezer négyzetkilométeres övezetben számos veszélyeztetett faj él.
"A Korall-tenger déli zátonyát egyedülálló biológiai sokféleségének köszönhetően tartják számon világszerte: hemzsegnek itt az olyan óceáni ragadozók, mint a cápák, a tonhalak és a vitorláshalak" - áll a Pew környezetvédő szervezet jelentésében.
"A zátonyok között és a mélyvízben élő cápafajokat egyaránt nagy számban számláltak meg a Korall-tenger számos részében, többek között a kitermeléstől megkímélt övezetekben" - mutat rá a jelentés.
Összesen 52 mélyvízi cápafajt, rájákat és a porcoshalfélékhez tartozó kimérákat vettek lajstromba a Korall-tengerben, közülük 18 fajt még sohasem láttak másutt, és ez a hely az egyetlen ismert ívási helye a világon a fekete vitorláshalaknak.
A jelentés szerint - a kutatást ugyan csak az övezet kis részén tudták elvégezni - egyes adatok arra engednek következtetni, hogy sok más faj is él itt, a térség vándorlási folyosót képez, és hozzájárul az egyedülálló tengeri élet egyedülálló ökológiai folyamatához.
Veszélyeztetett vándorló bálnák, teknősök és cápák, de tonhalak és vitorláshalak számos faja él itt, a homokpadokon tengeri madarak fészkelnek, itt helyezi el tojásait a szintén veszélyeztetett közönséges levesteknős is.
A táplálkozási lánc középső szakaszán helyet foglaló halak és kalamájók szintén hemzegnek a Korall-tengerben, fontos szerepet játszva a tengeri élet szabályozásában és a táplálék stabilitásában.
Mintegy 341 olyan faj éj a Korall-tengerben, amelynek a megóvást a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) fontosnak tartja - mutat rá a jelentés.
A térség ezen túl az olyan vándorló fajok, mint a hosszúszárnyú bálnák, a ragadozó teknősök vagy az édesvízi angolnák - ez utóbbiak itt is szaporodnak - átvonuló helye. Ezek a fajok 3000 kilométert tesznek meg Új-Zélandig.
Az övezet egyedülálló biológiai sokszínűségének megóvása érdekében a Pew arra kéri Ausztráliát, hozzon létre állandó tengeri természetvédelmi parkot a térségben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06