Egy ősi romvárosban kutatnak a régészek
Ókori királyi palotát tárhattak fel Szudánban
Ókori királyi palotát tárhattak fel Szudánban kanadai régészek, akik Meroé ősi romvárosban végeznek ásatásokat.
2011.08.08 22:31MTIMeroé a Kr. e. 8. - Kr. u. 4. század között létező Kusita Királyság egyik legfontosabb központja, majd a meroitikus kor alatt fővárosa volt. Az ókori romváros a Nílus keleti partján, Kartúmtól 200 kilométerre északkeletre található.
Meroé lakosai palotákat és kis piramisokat emeltek, és egy olyan írásrendszert fejlesztettek ki, amelyet mind a mai napig nem sikerült teljesen megfejteni - olvasható a Live Science tudományos hírportálon.
Az ókori romváros feltárása másfél évszázada kezdődött, ám a régészeknek mind a mai napig nem sikerült tisztázniuk Meroé eredetét.
"A város mintha az +égből pottyant+ volna. Ismerjük a térség prehistorikus kultúráit, amelyeket a kezdetektől egészen Kr.e. 2500 körülig tudjuk nyomon követni. Ettől az időtől egészen Kr.e. 800-ig semmiféle leletünk, adatunk nincs, amikor a semmiből, előzmények nélkül megjelenik a meroitikus kultúra" - magyarázta Krzysztof Grzymski, a torontói Királyi Ontario Múzeum kurátora.
Ezt a "rést" látszik "betömni" az a Kr.e. 900-ból származó nagyméretű, agyagtéglából emelt épület, amelynek eddig egy részét tárták fel a régészek. A lelőhelyen cserépedények sokasága, valamint állati csontok kerültek elő, ezek többsége szarvasmarhától származik.
"Jelenleg a kecske és a birka a legelterjedtebb a Közel-Keleten" - jegyezte meg Krzysztof Grzymski, hozzátéve, hogy a térséget egy félnomád pásztortörzs lakhatta, amely szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozott.
Az épületről nehéz megmondani, hogy mi lehetett a rendeltetése, de Krzysztof Grzymski meggyőződése szerint közigazgatási központ lehetett, esetleg palota, amely az uralkodó otthonául szolgálhatott.
A palota közelében állhatott feltételezések szerint az egyiptomi napistennek, Ámonnak szentelt templom is, amely nagy tiszteletnek örvendett Meroé lakosai között.
Krzysztof Grzymski szerint amennyiben létezett a szentély, ez lehetett a város legkorábbi temploma, amelynek feltárása 2012 januárjában kezdődik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06