Kétezer-nyolcszáz évig pihent a földben
Ókori oroszlánszobrot tártak fel Törökországban
Kétezer-nyolcszáz éves oroszlánszobrot tártak fel a Torontói Egyetem régészei, akik a Tell Tayinat-i lelőhelyen végeznek ásatásokat Antakya közelében.
2011.08.01 22:29MTIAz egykori város stratégiailag kényes helyen, az Orontész-folyó mellett épült, így rendre a tenger felé törő hadjáratok útjába került.
Kétszer töltött be fontos regionális szerepet - a korai bronzkorban, majd a korai vaskorban, 3200 évvel ezelőtt újjáépült, amikor a Közel-Kelet kezdett "magához térni" a tengeri népek dúlása után - olvasható az Unreported Heritage News honlapon.
A majd másfél méteres csodálatos kidolgozású kőszobor bömbölő oroszlánt ábrázol. A szakemberek szerint a műalkotás abból az időszakból származik, amikor Tayinat egy aprócska független királyság fővárosa volt. A parányi birodalomnak Kr.e. 738-ban alkonyult be, amikor III. Tukulti-apil-Esarra asszír uralkodó lerohanta az országot.
A tengeri népek kifejezés az ókori népek egy titokzatos csoportját jelöli, akik tengeri portyázókként a keleti Mediterráneum partjain megtámadták Ciprust, Kánaánt és Egyiptomot a XIX. dinasztia idejének végén.
III. Tukulti-apil-Ésarra (uralkodott Kr. e. 745 - Kr. e. 727) az Újasszír Birodalom egyik jelentős uralkodója volt, aki az Ószövetségben Tiglat-Pileszer, Tiglat-Pilészár, Tiglatpilezer néven szerepelt.