Egy építész "vitte magával" a sírba
A világ első szögmérője lehet az óegyiptomi lelet
A világ első szögmérője lehet az a 3400 éves tárgy, amely egy óegyiptomi építész sírkamrájából került elő.
2011.08.01 21:27MTIKha a XVIII. dinasztia (Kr.e. 1440-1350) korában irányította három fáraó - II. Amenhotep, IV. Thotmesz, és III. Amenhotep sírkamrájának építését a Királyok völgyében - olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.
Az ókori építész feleségével, Merittel együtt a Királyok völgye közelében, Deir-al-Medinában leltek örök nyugalomra. Az érintetlen sírt olasz régészek tárták fel 1906-ban Ernesto Schiaparelli vezetésével.
A sírkamrában talált tárgyak arra utalnak, hogy Kha és Merit tehetős emberek voltak, az építész koporsójában megtalálták a Halottak Könyvének egyik legkorábbi kiadását is. A férfi a túlvilági útra magával "vitte" a mérőszerszámait is, köztük két szintező lécet: az egyik aranyozott és díszes volt, nagy valószínűséggel az uralkodó ajándékozta meg vele építészét. A másik, kopott fából volt, vélhetően ezt használta Kha napi munkája során.
A régészek találtak egy modern háromszögvonalzóra emlékeztető "mérőműszert", de a leletek között előkerült egy fura faeszköz is, egy tárcsával "összedolgozott" négyszögletes üreges "kar", amelyet Ernesto Schiaparelli szintezőként írt le, a Torinói Egyiptomi Múzeum pedig, ahol jelenleg a lelet ki van állítva, mérlegként határozza meg a tárgy rendeltetését.
Amelia Sparavigna, a Torinói Műegyetem fizikusa viszont abból indul ki, hogy az eszköz "tárcsájának" elülső és hátsó felületén lévő bonyolult díszítésnek funkcionális szerepe volt, "kódolt" számokat rejtett.
Mint a fizikus kifejti, a körminta 16 egyenlő részre tagolódik. Ezt egy sokszögű, úgynevezett poligonális vonal veszi körbe: 18 szög kifelé, 18 pedig befelé mutat. Amelia Sparavigna szerint az eszköz segítségével mérhették a vízszintes és a függőleges iránytól való szögelhajlás mértékét.
Kate Spence, a Cambridge-i Egyetem óegyiptomi építészetre szakosodott szakértője szerint azonban csupán egy gazdagon díszített dobozról van szó.
"Az egyiptomi építészet matematikailag rendkívül precíz volt, lenyűgözően pontos mérőeszközöket használtak, amit nem lehet elmondani a Kha sírjából előkerült tárgyról" - hangsúlyozta Kate Spence.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06