
Óráról órára növekszik a megáradt víz szintje
A Rómaifürdőn egyes telkeknél már elérte a Duna a Nánási utat szombat délután, több csónakházat pedig már teljesen elöntött a víz. Néhány telken a védekezés hiánya miatt keresztülfolyt a víz, ezért például az egyik négycsillagos szálloda területét már elérte a Duna.
2002.08.17 16:20
Vasúti korlátozások a dunai árvíz miatt
Péntek déltől Almásfüzitő és Lábatlan között nem közlekednek a vonatok, és mivel a közúton való haladás is korlátozott, vonatpótló autóbuszok sem járnak.
A hegyeshalmi fővonalon, Komárom és Almásfüzitő között az egyik vágányt már szerdán lezárták, a másik vágányon életbe léptetett sebességkorlátozás miatt 15-25 perces késésre lehet számítani.
A Duna rendkívül magas vízszintje miatt szerda óta a Budapest-Győr-Hegyeshalom vasútvonalon - Almásfüzitő és Komárom között - csak az egyik vágányon közlekednek a vonatok.
A kétvágányú pálya Duna felőli vágányát lezárták, a másik sínpárra először óránként 80 kilométeres, péntektől 60 kilométeres sebességkorlátozást rendeltek el. A vonatok menetideje 15-25 perccel meghosszabbodik.
A Duna vizének további emelkedése miatt előfordulhat, hogy ezt a 60 kilométeres sebességhatárt 40-re csökkentik. Ettől kezdve a Budapest-Győr-Hegyeshalom vasúti fővonalon utazók várhatóan csak 35-40 perces késéssel érik el úti céljukat.
Továbbra sem tervezik a pálya teljes lezárását, a vonatok elterelését, illetve a vonatok autóbuszokkal történő pótlását. A vonatkésések miatt a MÁV az augusztus 14. után megváltott InterCity pótjegyek árát nem téríti vissza.
Az Almásfüzitő-Tokod-Esztergom vasútvonalon délelőtt 10 óráig még zavartalanul közlekedhettek a vonatok. Ekkortól 12 óráig azonban már csak Süttő és Esztergom között jártak a vonatok. Süttő és Lábatlan között délben zárták le a pályát.
Katonák érkeztek a Margitszigetre
Katonákat vezényeltek ki Szolnok térségéből a Margitszigetre, hogy segítsenek az árvízi munkálatokban. A védekezést már megkezdték, a sziget kerületével megegyező gátat építenek ki, melyhez körülbelül 10 - 15 ezer homokzsákra lesz szükség.
A Szigetközben újabb kitelepítések lehetségesek
Szükségszerű volt a csütörtöki kormánydöntés, amelynek értelmében a kabinet kihirdette a veszélyhelyzetet - közölte Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára a Duna felső szakaszán tett látogatását követően az MTI-vel pénteken, Ásványrárón.
Pál Tibor Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató és Salgó László országos rendőr-főkapitány társaságában tájékozódott az árvíz elleni védekezésről.
A politikai államtitkár kiemelte a helyi lakosság, az önkormányzatok, a honvédség, a vízügyi szolgálat együttműködésének fontosságát.
Megállapította, hogy a vízügyi szakemberek szakmai felkészültsége magas színvonalú.
Pál Tibor felhívta a figyelmet arra: a kitelepítéseket - ahol szükséges - úgy kell megoldani, hogy azok a lehető legkisebb kellemetlenséget okozzák az érintetteknek.
A politikus úgy vélekedett: a kormány által az árvíz elleni védekezésre nyitott alapot arra használják, amire kapták. Rámutatott: a kormány 500 millió forintos forrást nyitott meg erre a célra, továbbá igénybe vehető a Belügyminisztériumnál lévő egy milliárd forintos vis maior alap is.
Pál Tibor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a két pénzalapot ismét feltölti a kormány, ha szükség lesz rá.
Pesztenlehrer Lajos ezredes, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta: tizenegy alsó-szigetközi község esetleges kitelepítésével számolnak. Több mint nyolcezer ember lehet érintett e tekintetben.
Janák Emil, az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság központi védelemvezetője elmondta: Nagybajcsnál a déli órákban 849 centiméteres vízszintet mértek, amely több mint fél méterrel meghaladja az eddig valaha mért vízállást. A tetőzés 870 centiméter körüli maximummal péntek éjszaka várható.
A vezető úgy vélekedett, hogy a szigetközi gátak bírni fogják a harmadfokú árvízvédelmi készültségnek megfelelő vízterhelést, amely akár egy hétig is tarthat.
Janák Emil hangsúlyozta: a töltéserősítések és magasítások mindenütt a biztonságot szolgálják. Így egyebek között a Komárom és Almásfüzitő közötti szakaszon nyúlgátat emeltek. Ennek ellenére elképzelhető, hogy a folyó közelében lévő Budapest-Hegyeshalom közötti vasútvonal sínpályájának töltésoldalain megjelenik a víz. Ebben az esetben Janák Emil valószínűsítette, hogy a vasúti forgalmat le kell állítani.
Mecsérnél és Dunaszentpálnál, továbbá Tátnál ugyancsak ideiglenes töltéseket emeltek. Kisbodak és Győrzámoly térségben a mentett oldalon pedig megkezdték a belvizek szivattyúzását.
Ivanics Ferenc, a megyei védelmi bizottság elnöke közölte: a tervek szerint győri tornatermekben helyezik el azokat, akiknek otthonaikat el kell hagyniuk.
Az elnök kitért arra is, hogy eddig két község: Dunaszentpál és Mecsér kért mintegy 30 millió forintos támogatást az országos vis maior alapból.
A szentendrei HÉV vonalán a Margit híd és a Batthyányi tér között a 19-es autóbuszok meghosszabbított útvonalon járnak.
Az árvíz miatt a budapesti utakon kialakult zsúfoltság enyhítése érdekében a BKV augusztus 21-től sűríti a 2-es metró és a 4-6-os villamos járatait.
OVF-sajtótájékoztató - Kóródi Mária
A dunai árhullám fogadására a vízügyi szervezet a főbb védvonalakon kellő időelőnnyel felkészült - jelentette ki a környezetvédelmi és vízügyi miniszter az Országos Vízügyi Főigazgatóság sajtótájékoztatóján pénteken, Budapesten.
Elmondta: a fővárosban és az a fölötti Duna-szakasz harminc településén az ideiglenes művek zöme elkészült, az árhullám ellen nem védhető területeken pedig kitelepítették az embereket.
- A kormány minden segítséget megad a hatékony árvízvédelmi munkához - jelezte a miniszter.
Hozzátette, hogy az elmúlt napokban jó együttműködés alakult ki az érintett szervek között.
Kóródi Mária jelezte: az országba érkezett árhullám következtében jelenleg a Szigetközben, Nagybajcsnál 845 centiméteres a vízállás, ami ugyan még nem érte el a 870 centiméteres várható maximumot, de már így is meghaladja az 1965-ben mért eddigi legmagasabb értéket.
Varga Miklós védelmi törzsvezető-helyettes elmondta: a jelenlegi előrejelzési adatok szerint Budapesten az árhullám 875 centiméteres vízállással augusztus 17-én vagy 18-án tetőzik.
- A Duna Bécsnél jelenleg 36 órás elnyúlással tetőzik, ez teszi bizonytalanná a budapesti legmagasabb vízszint időpontjának pontos meghatározását - jelezte a szakember.
Hozzáfűzte: a vízszintben a prognosztizálttól való eltérés akár 10-20 centiméter is lehet. A fővárosban, a Margitszigetnél gondot jelenthetnek a sziget belsejében kibuggyanó fakadóvizek, amelyek akár bokáig érő vízszintet is eredményezhetnek a tisztások egyes részein.
Varga Miklós szólt arról, hogy a nyugodt ütemben zajló védelmi munkában mintegy 2 ezer ember vesz részt, akiknek fele tartozik a vízügyhöz.
Eddig több mint 102.000 földes zsákot, 450 tonna terméskövet és 7.800 négyzetméter fóliát használtak fel a védekezés során.
Bakondi György az árvízvédelmi munkákról
Előreláthatóan 2000 embert kell majd ideiglenesen kitelepíteni a következő napokban a Dunán levonuló nagy árhullám következtében, eddig 360-an voltak kénytelenek elhagyni lakóhelyüket a növekvő mennyiségű víz miatt - közölte Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője pénteken Szobon, ahol Pál Tiborral, a BM politikai államtitkárával közösen megtekintette az árvízvédelmi munkákat.
Bakondi György az MTI-nek elmondta: a nap során végigjárta Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megye Duna-partjait, s tapasztalatai szerint mindenütt szervezetten, megfelelő anyagi, technikai eszközökkel ellátva végzik az emberek - hozzávetőleg 6 ezren - a gátmegerősítő, partvédelmi munkákat.
A katasztrófavédelmi főigazgató tájékoztatása szerint ennek eredményeként a védővonalak ellenállnak a víznek, s bár hosszan eltartó áradással kell számolni, nagy baj sehol sem várható.
Katonák a gátakon
Jelenleg több mint 1.100 katona vesz részt az árvíz elleni védekezéssel kapcsolatos munkálatokban, szükség esetén pedig akár ötezer egyenruhás is bevonható a védekezésbe - mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az MTI-nek nyilatkozva pénteken.
Juhász Ferenc közölte, hogy a négynapos hétvégén nem mehetnek haza a sorkatonák, mert bármikor szükség lehet rájuk. Isaszegi János, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Hadműveleti Központja parancsnokának tájékoztatása szerint a Magyar Honvédség 12 lánctalpas úszó eszköze és 12 helikoptere készenlétben áll, ezeket és kiszolgáló személyzetüket a térségbe telepítették.
Elmondta: Győrnél a Magyar Honvédség Légvédelmi Rakétadandár 380 katonája vesz részt a védekezési munkálatokban. Komárom-Szőny-Tát térségében a Klapka Gépesített Lövészdandár állományából 263 katona dolgozik.
Szentendre térségében a helyi tiszthelyettes képző szakiskola mintegy 100 katonája segédkezik a gátakon. A budapesti XXII. kerületi és a margitszigeti árvízvédelmi munkák elvégzésére kettőszáz-kettőszáz katona érkezett péntek délután a fővárosba a Vegyes Szállítórepülő ezred és a Veszprémi Logisztikai Ezred állományából.
![]() | [3/5] | ![]() |
|
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
További kitelepítések lesznek a XXII. kerületben
Kisoroszit elzárta az árvíz
Friss helyzetjelentés a budapesti árvízről képekben
Segély és kitelepítés Németországban
Pozsonynál a vízszint 1000 cm, de még nem tetőzött
Árvízi veszélyhelyzet Magyarország több területén
"Zavaros, bölcs és nagy volt a Duna..."
Cseh és német árvízi információs vonal működik
Csehországban kritikus állapotok uralkodnak
Kóródi Mária szerint a vízügy jól vizsgázott
A Dunakanyarnál sem kegyelmez a víz
Soronkívüli segítség az árvízvédelemre
Azért a víz az úr...
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06