null

Óráról órára növekszik a megáradt víz szintje

A Rómaifürdőn egyes telkeknél már elérte a Duna a Nánási utat szombat délután, több csónakházat pedig már teljesen elöntött a víz. Néhány telken a védekezés hiánya miatt keresztülfolyt a víz, ezért például az egyik négycsillagos szálloda területét már elérte a Duna.
2002.08.17 16:20

Ott saját erőből csaknem ötvenen igyekeznek megfékezni a további áradást.
A Rómaifürdőn - bár már korábban lezárták az oda vezető Pók utcát - igen nagy a forgalom, sokan kíváncsiak az áradó Dunára.

A Dunakanyarban csütörtökön 30, Esztergomban 11 családot, Budapest III. és XXII. kerületében eddig 750 kellett kitelepíteni. A XIII. kerületben 80 családnak kellett elhagynia az otthonát a folyó áradása miatt, vidéken eddig kétszázan kényszerültek ugyanerre. Észak-Magyarországon a gátak megfelelő védelmet nyújtanak.

A vártnál magasabban, 850-860 centiméter körüli vízszinttel várhatóan ma tetőzik a Duna Nagybajcsnál, ezért a folyó teljes magyarországi felső szakaszán csütörtök reggeltől harmadfokú készültség van érvényben. Tát környékén a folyó már kilépett medréből. Szerdán Szobon a Dunához közeli utcák 30 házából kellett a lakókat kiköltöztetni.

Az Észak-Dunántúli vízügyi igazgatóság ügyeletén elmondták: az észak-magyarországi Duna-szakaszon csütörtökön egyetlen település sem volt még víz alatt, de ez nem is várható, mert a gátak a legtöbb helyen medrében tartják a megáradt folyót. A gátakkal kevésbé vagy egyáltalán nem védett településeken - mint Dunaszentpál és Tát - magasítják a töltéseket, és a védművek kialakítását, de itt még így is előfordulhatnak majd kitelepítések. Mecsérnél gátakat építenek, Ásványrárónál három kilométer hosszan végzik a töltéserősítést és magasítást. A vámosszabadi magyar-szlovák határátkelőt várhatóan csütörtökön délután hat órától lezárják, mert az oda vezető út hamarosan víz alá kerül.

A Szentendrei-szigeten a Kisoroszit Tahival összekötő utat pénteken várhatóan elönti majd a víz, így Kisoroszi néhány napra el lesz zárva a világtól. A Szentendrei-sziget és a főváros alatti Duna-szakasz védvonalán folytatódik a magassági hiányok pótlása védekező anyagokkal, homokzsákokkal. A Dunán és a megáradt mellékfolyókon összesen 989 kilométer hosszú árvédelmi vonalon tartanak első-, másod-, vagy harmadfokú árvízvédelmi készültséget.

A felkészülés Budapesten is fokozott ütemben történik, bár a Duna fővárosi szakaszán a folyó tetőzése csak a hétvégére várható, ám a valaha itt mért legmagasabb 845 centimétert húsz-harminc centimétert meghaladó mértékben. Tegnap Budapesten közel 700 embert telepítettek ki a XXII. kerületben, a Duna-üdülőtelepről a folyó áradása miatt. A főváros III. kerületében, Óbudán is ötven embert kellett evakuálni a Római-parti nyaralóövezetből.

Budapesten az V. kerületben a Belgrád rakpartot fenyegeti az ár. A IX. kerületben néhány méteren keresztül, a Lágymányosi-hídnál található Nemzeti Színházat kell homokzsákok igénybevételével megvédeni. Ám ez inkább csak biztonsági, nem pedig szükséges óvintézkedés.

A XXI. kerületi Csepel-sziget északi részén olyan magas a partfal, hogy ott semmiféle veszély nem fenyeget - tudtuk meg Domonkos Csaba alezredestől, a Polgári Védelem illetékesétől. Hozzátette: Csepel déli részén négyhelyütt kis kerteket próbálnak elzárni homokzsákokkal a víz elől, de nagy valószínűség hiába. Két helybéli lakost a biztonság miatt felkértek az ideiglenes kiköltözésre, de eddig nem voltak hajlandóak elhagyni házaikat.

Domonkos Csaba elmondta: a biztonság kedvéért két iskolát is kijelöltek befogadónak, illetve megszervezték az étkeztetést és az orvosi ellátást is, ha komolyabbra fordulna a Duna vízállása. A legrosszabb helyzetben van a III., a XIII. és a XXII. kerület. A III. kerületben több mint ötven embert kellett csütörtökön kitelepíteni.

A XIII. kerületben, a Népszigetről egyelőre 80 családot próbálnak meg szombatig kiköltöztetni az ottani üdülőkből, de sokan nem hajlandóak otthagyni értékeiket, így legfeljebb felköltöznek a felső emeletre - mondta Tatorján István alezredes, a XIII. kerületi Polgári Védelem illetékese. Mint mondta, folyamatosan változnak a Duna vízszintjének értékei, de ha a jósolt szintet eléri a víz, a Vízafogó lakótelep és a Dagály-fürdő közti rész, valamint a Margit-sziget is veszélybe kerülhet.

A legrosszabb helyzetben a XXII. kerület van, ahol eddig 700 embernek kellett elhagynia a lakhelyét. Szabolcs Attila polgármester elmondta: amennyiben a lakosok nem hajlandóak kiköltözni, úgy azt karhatalom igénybevételével fogják végrehajtani. Nem fogják tudni ugyanis kimenteni őket, ha átszakad a gát a tetőzés közben.

Demszky Gábor Budapest főpolgármestere az árvízi helyzettel kapcsolatban csütörtök azt közölte: a főváros elkészülten várja a folyó tetőzését, a védekezéshez pedig minden anyagi, logisztikai és technikai háttér adott.

Az árvíz miatt lezárt budai és pesti alsó rakpartok forgalmát a főváros más útjai nehezen tudják átvenni, hiszen azok közül is többen folynak útfelújítások, átépítések, és javítások, ami miatt már a rakpartok lezárása nélkül is meglehetősen leterhelt volta főváros közlekedése. Tegnap emiatt arra szólította föl a főpolgármester a fővárosiakat, hogy a gépkocsi helyett használják inkább a tömegközlekedést.

A Budapesti Közlekedési Rt. máris sűrítette metrójáratait, azonban a buszok és villamosok számát egyelőre nem növelték - tudta meg Antal Mihálytól, a BKV forgalmi igazgatójátó a Népszaval.

A BKV azt ajánlja az utazóknak, hogy a védett pályás 4-es, 6-os, 1-es és 3-as villamosokat, valamint a metrót vegyék igénybe. Antal Mihály elmondta azt is, hogy a 2-es villamos pályáját a várható magas vízállás miatt rövid időn belül le kell majd zárni.

A Fidesz csütörtökön felszólította a kormányt, hogy segítsen az árvíz következtében bajbajutottakon, vállaljon teljes körű kártérítést, és az árvízzel kapcsolatos döntéseivel ne késlekedjen, hanem haladéktalanul intézkedjen. Áder János, a Fidesz ügyvezető elnöke arra emlékeztetett: az MSZP januárban az akkori árvízkor teljes körű kártérítésre szólította fel a kormányt.

Fónagy János országgyűlési képviselő kifejtette: a dunai védekezésre szánt 500 millió forint nem elég, azzal nem lehet eredményt elérni, és ugyancsak kevésnek nevezte az észak-magyarországi árvízkárosultakra szánt 150 millió forintot is.

Reich Gyula, az Országos Vízügyi Főigazgatóság országos irányító törzsének szóvivője elmondta: Rajkától Budapestig rendkívüli készültségi fokozatban vigyázzák és erősítik a gátakat. Különösen nagy erők dolgoznak Ásványrárónál a fővédelmi vonalak erősítésén, Komárom és Szőny között is magasítják és megtámasztják a gátakat, Dunaalmáson pedig a Fény-patak torkolatát zárják le, hogy ne nyomulhasson be medrébe a magas dunai árhullám.

A fővárosban és a Budapest fölötti Duna-szakaszon 30 település önkormányzatának vezetésével védekeznek a gátak mentén, valamint a mély fekvésű utcákban és mentik az értékeket a hullámtérből. Budapesten pénteken reggel 716 centiméteres vízállást mutatott a lánchídi vízmérce, s így már mindkét alsó rakpartot elöntötte a Duna.

A magas víz elárasztással fenyegeti a Margitszigetet is. Amint Szilágyi Mihály, a budapesti árvízvédelmi operatív törzs vezetője közölte, most különösen nagy erőket összpontosítanak a Margitszigetre, ahol összesen 5,5 kilométer hosszúságban körben ki kell építeni a védőgátakat. Ennek részleteiről és a segítség különböző módjairól folytatnak tárgyalásokat a polgári védelemmel és a honvédséggel is. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól kapott tájékoztatás szerint a 11-es főút Tát és Esztergom közötti szakaszát csütörtökön délután lezárták, péntek reggel pedig ugyancsak lezárták a dömösi útszakaszt is. Pilismaróton három személyt kellett kimenteni, illetve biztonságos helyre menekíteni Duna-menti lakásukból.

Pest megyében egyebek között Sződligeten a Speciális Otthon lakói közül 43 fekvőbeteget kórházban, 66-ot iskolában és szociális otthonban helyeztek el. Dunakeszin pedig egy családot költöztettek ki a vízjárta területen lévő lakásukból és a MÁV Vagongyártó Kft. munkásszállóján helyezték el. A védekezési munkákhoz tiszántúli megyékből is érkezett segítség, így Békés megyéből 50-en, a nyíregyházi vízügyi igazgatóságtól pedig 70-en érkeztek Szentendrére, hogy részt vegyenek a töltésmagasítási munkálatokban.

Budapesten a Római partról csütörtökön már 50 személyt biztonságos helyre telepítettek, pénteken pedig további 30 lakos elköltöztetéséhez nyújtanak segítséget. A XI. kerület három lakóházából 10 személyt szállítottak biztonságos helyre. Elszállásolásukat az önkormányzat oldotta meg. A Dunán és a megáradt mellékfolyók mentén összesen 1.021 kilométer hosszú védvonalon tartanak árvízvédelmi készültséget. Ebből a Dunán 286 kilométer hosszú szakaszon rendkívüli készültségben védik a gátakat. A Duna második árhulláma Bécsnél csütörtökön délután a korábbi maximumot meghaladó vízszinttel tetőzött és péntek reggelre megkezdődött az apadás, ugyanakkor Dévény, illetve Pozsony térségében tetőzik az árhullám.

Munkálatok a Dunakanyarban

A Dunakanyar településein hozzávetőleg ezer ember dolgozott csütörtökről péntekre virradóra a gátak mentén, s a nap folyamán e létszám várhatóan megkétszereződik - közölte Gáspár József ezredes, a Pest megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes vezetője. Elmondta: Szentendrén száznegyvenen küzdöttek egész éjjel, hordták a homokzsákokat a Postás strand közelében, hogy a várost megvédjék a vízbetöréstől.

Visegrádon is talpon voltak az emberek, a 11-es út mentén építették zsákokkal a védőfalat. Az út reggel még járható volt, ám napközben valószínűleg le kell majd zárni a forgalom elől, mert a víz elárasztja. Így is az úton túl a város felőli részen már a királyi palotáig szivárgott a víz. Sződligeten a gát építése éjjel befejeződött. Itt a Duna közelében lévő szociális otthon lakóit a nap során valószínűleg ki kell majd költöztetni, a 43 idős embert a váci kórházban helyezik majd el ideiglenesen.

Vácon a Duna-parti sétányon a kőből készült védőgát közötti nyílásokat tömítették el homokzsákokkal. A börtön előtti partszakaszon is egész éjjel dolgoztak, hogy az épületegyüttest homokzsákokkal megvédjék a víz beáramlásától, a munkálatokban az elítéltek is részt vettek. Dunakeszin a partmenti töltést átvágták, hogy a mögé kerülő vízzel kiegyensúlyozzák a Duna oldaláról ránehezedő nyomást, ami veszélyeztethetné a gát belsejében futó csővezetékeket.

Utakat zártak le Komárom-Esztergom megyében

Két közutat lezártak a dunai árvíz miatt Komárom-Esztergom megyében, a vasúti közlekedésben még nincs fennakadás. A mentési munkálatokat irányító szakemberek elmondták: az Esztergom-Tát között útszakaszon csütörtökön este, az Esztergom-Dömös közöttin pedig pénteken hajnalban tiltották meg a közlekedést.

A Budapest-Bécs közötti vasúti fővonalon a vonatok Komárom és Almásfüzitő között csak egy vágányon közlekednek, s emiatt 10-15 perces késések adódnak. A töltés ugyanis védvonal is egyben, a Duna felőli vágánypárt ezért nem használják. Mintegy öt kilométeren - a tatai Klapka György Lövészdandár katonái és civilek - a reggeli órákban fejezték be egy nyúlgát megépítését a vasúti töltés védelme érdekében.

Az Almásfüzitő-Esztergom közötti vasútvonalon még járnak a vonatok, de megtörténhet, hogy az árvíz miatt le kell állítani a forgalmat. Táton is nagy erőkkel folyik a védekezés.
Esztergomban a Prímás-szigetről már csütörtökön kitelepítették a lakosságot. Egy zenei táborból 35 gyereket a város egyik, biztonságos helyen lévő kollégiumba helyeztek el.

Az alacsonyabban fekvő területeken az épületek alsó szintjéről az ingóságokat elszállították, illetve az emeletekre vitték fel. A szakemberek hangsúlyozták: a pontosított vízállás-előrejelzés szerint a várható vízmagasság eléri az eddigi legmagasabb szintet, azonban a megerősítési munkákat követően gátszakadástól nem kell tartani, azaz a lakosság nem veszélyeztetett.

[1/5]next
  1. 1. oldal
  2. Budapesten közel 1000 ember kitelepítése kezdődött meg
  3. Vasúti korlátozások a dunai árvíz miatt
  4. A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat közleménye
  5. Pozsonynál a Duna - folyamatosan apad

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

További kitelepítések lesznek a XXII. kerületben Kisoroszit elzárta az árvíz Friss helyzetjelentés a budapesti árvízről képekben Segély és kitelepítés Németországban Pozsonynál a vízszint 1000 cm, de még nem tetőzött Árvízi veszélyhelyzet Magyarország több területén "Zavaros, bölcs és nagy volt a Duna..." Cseh és német árvízi információs vonal működik Csehországban kritikus állapotok uralkodnak Kóródi Mária szerint a vízügy jól vizsgázott A Dunakanyarnál sem kegyelmez a víz Soronkívüli segítség az árvízvédelemre Azért a víz az úr...


Belépés és regisztráció


Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.