
Óráról órára növekszik a megáradt víz szintje
A Rómaifürdőn egyes telkeknél már elérte a Duna a Nánási utat szombat délután, több csónakházat pedig már teljesen elöntött a víz. Néhány telken a védekezés hiánya miatt keresztülfolyt a víz, ezért például az egyik négycsillagos szálloda területét már elérte a Duna.
2002.08.17 16:20
Budapesten közel 1000 ember kitelepítése kezdődött meg
A tegnapi előrejelzések szerint Budapestnél a Duna vízszintje elérheti, sőt meghaladhatja a 870 centimétert. Ez már a legoptimistább vízügyi szakemberek szerint is az elmúlt több mint száz év legmagasabb vízállása lesz.
Egyes előrejelzések szerint ez lesz az elmúlt több mint száz év legnagyobb áradása a főváros térségében. Szerdán a maximális vízmagasságot nyolc méter negyven centiméterben jelezték előre, de hamarosan kiderült, hogy ennél több mint harminc centiméterrel is magasabb lehet a tetőzés. A gátrendszert az 1965-ben mért csaknem nyolc és fél méteres szinthez méretezték, amelyet a biztonság kedvéért még egy méter harminc centiméterrel megemeltek. Borúlátó szakemberek szerint azonban a gátak magassága önmagában még nem elegendő a védettséghez, hiszen a Duna mederben tartását döntően befolyásolja a gátak vastagsága. A hetvenes években épült, a békásmegyeri lakótelep védelmét szolgáló gát még nem vizsgázott nyolc méter feletti vízállásnál.
A III. kerületben van a város egyik legfenyegetettebb része. A Római-part ugyan ennél kisebb áradáskor is víz alá kerül, a veszélyt azonban a gátrendszer állapota jelenti. Már nyolc métert csak megközelítő vízállásnál a gát alól feltörő vizek mozgatták a Királyok útja burkolatát. A Nánási út - állapota miatt - ugyancsak nehezen lesz képes ellenállni a víznyomásnak, így a szakemberek félelme az, hogy a folyó betörhet a Pók utcai lakótelepre is.
Angyalföldön kiemelten veszélyeztetett terület a Margit-sziget, a Népsziget és a Duna Plaza mögötti kerületrész. 815 centiméteres vagy magasabb vízállásnál a Népsziget legalább 80 százalékát elöntheti a folyó. A Váci út vonalában haladó védvonalat úgy építették ki, hogy az megvédje az észak-pesti szennyvíztisztító telepet. Kritikus helyzet várható azonban a Duna Plaza mögötti Meder utca környékén is, mert ez a XIII. kerület legalacsonyabban fekvő része. Kitelepítés esetén három iskola biztosít szállást a lakosságnak. A Margit-szigeten az árvízveszély miatt elmaradnak a családi és gyermekprogramok, valamint az augusztus 20-i rendezvények. A terület 860 centiméteres vízmagasságig biztonságos, a talajvizet szivattyúzzák, a szállodák és strandok környékét homokzsákokkal védik.
Budafokon csaknem 700 embert telepítettek ki tegnap délután a Duna-telepen. Várhatóan a Gyár utca környéki üzemeket is fenyegeti az árvíz. A védelmi töltések megerősítése és építése megkezdődött.
Az árvíz az új Nemzeti Színházat is veszélyezteti, a Duna védvonala ugyanis a Soroksári út mentén húzódik, és a tíz méter magasan kiépült partfal a Lágymányosi híd alatt véget ér - tudtuk meg Bánsághi Tamás, ferencvárosi alpolgármestertől. Az áttörési pontra már megrendelték a homokzsákokat, amelyekkel észak felé el tudják zárni a víz útját. A hídfőtől délre álló raktárakat nem védik. Bánsághi hozzátette: a Duna-part és a HÉV-töltés között valószínűleg így is állni fog a víz. Remélhetőleg a HÉV-et nem kell leállítani.

Hajózási tilalom
Teljes hajózási zárlatot rendelt el a Dunán a 1825 folyókilométertől, Dunaremete községtől az 1630 folyókilométerig, az MO-ás híd alatti részig a Közlekedési Főfelügyelet Hajózási Felügyelete. A rendőrség honlapján olvasható, hogy a zárlat csütörtöktől a harmadfokú árvízvédelmi készültség megszűnéséig, előreláthatóan nyolc napig tart.
A zárlat vonatkozik a nagyhajókra, a kishajókra, a csónakokra és a vízi sporteszközökre is. A BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a csónakok, kishajók tulajdonosainak, vezetőinek figyelmét, hogy a 2002. augusztus 20-adikai ünnepi tűzijáték vízről történő megtekintésére feltehetően nem lesz lehetőség.
Mentők még nem vettek részt a kitelepítésben
Péntek reggelig nem volt szükség a mentők közreműködésére a dunai áradás miatti kitelepítések során. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője közölte: a szolgálat az összes megyében szorosan együttműködik a katasztrófavédelem helyi vezetésével és elkészültek az esetleg szükséges kitelepítések tervei. Hozzátette: ezeket mindenhol a helyi viszonyok figyelembe vételével dolgozták ki.
A Budapesti Elektromos Művek Rt. az elmúlt napok heves esőzései következtében a Dunán levonuló árvíz miatt megerősített ügyeletet tart mind műszaki, mind ügyfélszolgálati területen. Az esetleges hibákat a Telecentrum telefonszámán (06-40-38-38-38) lehet bejelenteni. Ha az árvíz olyan mértékű, hogy fennáll a személyi sérülés veszélye, akkor egyes hálózatszakaszok lekapcsolása válhat szükségessé. Amennyiben lekapcsolásra kerülne sor, az áramszolgáltatást a kritikus területen a víz levonultával a lehető legrövidebb időn belül visszaállítjuk. Budapesti Elektromos Művek Rt. Kommunikációs Igazgatóság Telefon:238-2666 Fax: 238-2828
Kitelepítik a sződligeti szociális otthon lakóit
Megkezdődött a sződligeti Viktor Speciális Módszertani Otthon 90 lakójának kitelepítése péntek délelőtt, mert az intézmény közelében futó Rákos-patakot visszaduzzasztotta az áradó Duna, és a kiáradó víz hamarosan ellepi az épületek pincéit. Thúr Ottóné, az intézmény igazgatója elmondta, hogy az orvosi ellátásra szoruló 36 beteget a váci kórházban helyezik el, ahová a városi mentőszolgálat autói szállítják el őket.
További 54 gondozottat a Volánbusz a helyi általános iskolába viszi. Itt a tantermekben ágyakat állítanak fel. A nővérek továbbra is gondoskodnak ellátásukról, az étkezést pedig a helyi óvoda konyhájáról oldják meg. Az otthonhoz egy sertéstelep is tartozik, innen az állatokat elszállítják, hogy megmentsék őket az árvíztől. A jószágok a helyi mezőgazdasági iskola sertéstelepén vészelhetik át a következő napokat. Az igazgató közölte: az ideiglenesen elhelyezett gondozottaknak szükségük lenne takarókra, ezért várják az ilyen jellegű adományokat. Bocskai Tamás, a váci kórház igazgatója elmondta, hogy belső átszervezéssel sikerült megoldani az otthon orvosi ellá ellátásra szoruló lakóinak elhelyezését, a nővérellátást megerősítették.
Száz embert telepítenek ki Budapest és Tas között
Megkezdődtek az előkészületek a Budapest alatti Duna-szakaszon a vasárnapra várható vízszint-tetőzés következményeinek elhárítására, a Tasig terjedő 64 kilométeres partvonal menti árterekről hozzávetőleg száz embert kell lakhelyéről kitelepíteni - közölte Csordás László, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársa. Elmondta: a Kis-Duna-ág menti településeket, Ráckevét, Szigetbecsét, Szigethalmot, Szigetcsépet nem érinti az árvízveszély, mert a vízügyi hatóságok már napokkal ezelőtt elzárták a Kvassay, illetve a visszafolyást megakadályozandó, a tasi zsilipet. Így a vízszint ebben a Duna-ágban nem változik.
A Nagy-Duna-menti öt település: Halásztelek, Tököl, Szigetújfalu, Lórév, Makád a töltések által védve van az ártól. Segéd-gátőrökkel is megerősítették a figyelőszolgálatot, hogy az esetleges átszivárgásoknál gyorsan lehessen beavatkozni. Az ártereken élő embereket ideiglenesen a szigetszentmiklósi óvoda épületében és a ráckevei közösségi házban helyezik el.
Tarlós István a Római parton
Szombatra megerősítik a III. kerületi Királyok útján lévő, 1200 méter hosszú árvízi fővédvonalat, a munkálatokat péntek délelőtt megtekintette Tarlós István, a kerület polgármestere, aki egyben a helyi védelmi bizottság elnöke is. Tarlós István elmondta, hogy az árterületen az elmúlt tizenkét évben már nem épültek hivatalosan lakóházak, de létesültek olyan üdülők, amelyeket lakóháznak használnak.
A régi lakásokból 14 családot elköltöztettek, és várhatóan 40 lakásnak használt üdülőt önt el a víz. A polgármester közölte, hogy az önkormányzat el tudja helyezni a kitelepített embereket, és szükség esetén a Máltai Szeretetszolgálat is segít. A Királyok útján lévő, Pünkösdfürdőtől a Szent János utcáig húzódó 1200 méteres árvízi fővédvonalat 1965-ben építették, akkor 847 centiméterrel tetőzött az árvíz.
Azóta nem kapott komoly vízterhelést, így meg kell erősíteni, a gát mellett az útburkolat Duna felőli forgalmi sávjában agyagot terítenek szét a munkások. Tarlós István szerint a nyúlgát kilenc méter magasságig véd, az előrejelzések szerint 875 centiméteren tetőzik majd a Duna, így bíznak abban, hogy a víz nem bukik át a gáton, a szakemberek pedig remélik, hogy a megerősítés után a fővédvonal bírni fogja a terhelést.
Török Tamás, a Fővárosi Csatornázási Művek Rt. munkatársa, az észak-budai árvízi szakasz védelemvezetője elmondta, hogy 23 járművel szállítják a helyszínre a mintegy négyezer köbméternyi agyagot. Közlése szerint az ártéren belül lévő ingatlanok tulajdonosai már biztonságba helyezték értékeiket.
A bősi gátat dicséri az igazgatója
A bősi gátrendszert üzemeltető Povodije Dunaja Gabcikovo vállalat igazgatója, Jan Blahuta szerint hatalmas a gát hozzájárulása a mostani árvízvédelemhez. Ha nem épült volna meg, a régi gátak nem bírták volna a víznyomást - idézte az igazgatót pénteken a Narodná Obroda című pozsonyi lap. Nincs biztonsági probléma a gátrendszer körül. Kilakoltatásra akkor kellene csak gondolni, ha az áradás több mint egy hónapig tartana. A gát bírná, de a szivárgás esetleg veszélyes lenne - mondta Blahuta.
"A gátrendszer úgy szabályozza az árhullámot, hogy Magyarország is hálás lehet: a gát lelassítja a vizet, és fokozatosan ereszti tovább" - írta az újság. A gátat folyamatosan ellenőrzik, egyelőre tökéletesen szolgál. Arra a kérdésre, hogy a gát minősége szavatolható-e, Blahuta azt felelte, hogy a műszaki próbái sokkal összetettebbek voltak a szokásosnál, és úgy tervezték az építményt, hogy a Richter-skálán 9-es erősségű földrengést is kibírjon. - Nincs ok aggodalomra Gabcikovo miatt - mondta az igazgató.
Honvédségi segítség a Margitszigeten
Kétszáz katona érkezett Szolnok térségéből a Margitszigetre, hogy segítsen a homokzsákok pakolásában és a gát építésében. A Margitszigeten az áradó Duna egyes szakaszokon vészesen megközelítette a part felső részét. Az 5,5 kilométer hosszú, azaz a sziget kerületével megegyező védvonal építését a sportuszodánál kezdték el.
Szakemberek szerint a fél méter magas gát felépítéséhez legalább 12 ezer homokzsákra van szükség. A munkálatokat megtekintette Demszky Gábor főpolgármester is, aki arra kérte a fővárosiakat, hogy a hét végén ne látogassanak ki a szigetre. Hozzátette: az sem lehetetlen, hogy lezárják a szigetet, ha a látogatók zavarják a védekezési munkálatokat. Ehhez kapcsolódóan az úgynevezett katasztrófaturisták távolmaradását is kérte. A védekezésben részt vevők a sziget egyes helyeire már szivattyú berendezéseket is elhelyeztek; szakemberek a különböző létesítmények, így az uszodák, sportcentrumok, szállodák védelmét tekintik az egyik legfontosabb feladatnak.
A Csatornázási Művek illetékese elmondta, hogy a Duna normál körülmények között másodpercenként 2500 köbméter vizet szállít, az áradás miatt ez most a négyszeresére növekedett. A szigeten egyébként teljes nyugalom van, igen sokan sétálnak, illetve keresik fel a különböző sport-komplexumokat.
![]() | [2/5] | ![]() |
|
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
További kitelepítések lesznek a XXII. kerületben
Kisoroszit elzárta az árvíz
Friss helyzetjelentés a budapesti árvízről képekben
Segély és kitelepítés Németországban
Pozsonynál a vízszint 1000 cm, de még nem tetőzött
Árvízi veszélyhelyzet Magyarország több területén
"Zavaros, bölcs és nagy volt a Duna..."
Cseh és német árvízi információs vonal működik
Csehországban kritikus állapotok uralkodnak
Kóródi Mária szerint a vízügy jól vizsgázott
A Dunakanyarnál sem kegyelmez a víz
Soronkívüli segítség az árvízvédelemre
Azért a víz az úr...
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06