Szemet gyönyörködtető látványt nyújt

Megújult a Gödöllői Királyi Kastély

Újjászületett a Gizella- és Rudolf- szárny, a romantikus stílusú park és a Horthy bunker is, szeptembertől várják a látogatókat a barokk kastélyba.

2010.08.10 18:00MTI

Szemet gyönyörködtető látványt nyújt az egykor Ferenc József osztrák császár, magyar király és felesége, Erzsébet tulajdonában lévő gödöllői barokk kastély, nem kevésbé a virágágyásokkal díszített pompás kert. A tavaly nyáron kezdődött felújításoknak köszönhetően szeptembertől újabb épületrészek látogathatók a királyi kastélyban.

Bő egy év alatt megszépült a királyi pár gyermekeinek nevét viselő Gizella- és Rudolf-szárny homlokzata, megtörténtek az épületszerkezeti felújítások, a belső terek helyreállítása, és ahol lehetett, az eredeti burkolatok, korabeli ajtók, ablakok és radiátorburkolatok restaurálása”, sorolta Holub Katalin, a kastély szóvivője.

Megnövekedett az időszaki kiállításoknak helyt adó szobák száma. Az eddigi huszonhat terem után további helyiségekben mutatják be a kastély történetét - a XX. század két szobát kap -, és ezzel teljessé válik az állandó kiállítás. A felújításoknak köszönhetően duplájára nőtt a kastély látogatható tereinek nagysága.

Holub Katalin azt is elmondta, hogy a park a Sisi által is kedvelt romantikus stílusban született újjá. A mintegy öthektáros kertben több tízezer virágot ültettek el, cserjéket, facsemeték telepítettek, és újjászületett a híres gesztenyefasor is.

A kastély pompáját az eredeti szépségében látható Erzsébet-veranda és a kert gyönyörű kandelábersora is emeli.

A kastély állapota a 280 éves fennállása alatt meglehetősen leromlott, a 80-as évektől folyamatosan történtek állapotmegőrző, illetve intenzív felújítások. A rekonstrukció következő fontos szakasza 2009. júliusában indult, amit az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megítélt több mint 1,6 milliárd forint tett lehetővé.

Papházi János osztályvezető, történész, muzeológus - és alkalmi idegenvezető - az újjászületett épületrészek bemutatásakor részletesen taglalta, hogy a kastély a dekoratív falfestések tárháza: a rétegek az 1750-es évektől a XIX. század elejéig kerültek egymásra.

A mostani rekonstrukció során a termek egy részében a falakat pasztellszínű védőfestékkel fedték be, de az úgynevezett kutatóablakokban nyomon követhetők a díszes falfestések különböző korszakai, a barokk, a rokokó és a klasszicista stílusok.

A megszépült, most még üres termek közül kiemelkedik az égszínkék selyemtapétával borított Mária Valéria-szalon. A legfiatalabb királyi gyermek lakosztályát eredeti környezetében állítják vissza, amihez fotográfiákat és leírásokat használnak fel - közölte Papházi János, aki hozzátette: a kastély munkatársainak régi vágya teljesült, amikor végre eredeti helyére kerülhetett a gyönyörű rokokó kályha. A mostani felújítások további eredményeit sorolva Papházi János felfedte, hogy a kastély legnagyobb folyosóján Habsburg képgaléria kap helyet, itt közel húsz Habsburg uralkodó portréja látható majd.

A mezzanine szinten, azaz a félemeleten öt terem várja a zenei mesterkurzusok résztvevőit. - Reményeink szerint az új lehetőség zenei együttműködésekre is alkalmat teremt majd - fűzte hozzá.

Újdonság a vetítőterem és a múzeumpedagógiai kabinet, az előbbiben korabeli filmhíradókból, a kastélyhoz kapcsolódó filmekből, dokumentumfilmekből látható majd válogatás, az utóbbi pedig foglalkoztató programok helyszíne lesz. Holub Katalin megjegyezte, szeretnék, ha az iskolai osztályok évente legalább egyszer részt vennének programjaikon.

Bizonyára sokakat vonz majd a helyreállított Horthy bunker. A vasbeton létesítmény a kormányzót és közvetlen családtagjait védte volna, használatbavételére azonban már nem került sor, mert 1944 végére, mire elkészült, a kormányzót és családját Németországba szállították.

- A két helyiségből álló, hetven négyzetméteres bunkert a háború után a szovjetek raktárnak használták, az ott tárolt gázolaj szagát még évek múlva is érezni lehetett - érzékeltette a kastély viszontagságait Papházi János.

Gödöllő ékességét az igazgatóhelyettes segített elhelyezni az európai kastélyok térképén. Mint mondta, a látogatószámot illetően hozzávetőleg a belga királyi palotával áll egy szinten, de például megelőzi a portugál rezidenciát.

A gödöllői kastélyban évente mintegy 300 ezer ember fordul meg, középtávú célként a lengyel királyi palota 500 ezres látogatószámát szeretnénk elérni„ húzta alá Ujváry Tamás.

A közeli jövőt illetően Holub Katalin kiemelte, hogy a tavaszi kormánydöntésnek köszönhetően megkezdődhetnek a lovarda és a barokk istálló felújítási munkálatai, ami azért is jelentős, mert Magyarország uniós elnökségének idején már egy négyszáz fő befogadására alkalmas, diplomáciai és protokoll események, konferenciák rendezését lehetővé tevő reprezentatív tér áll majd rendelkezésre.

A program tervezett összköltsége egymilliárd forint.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.