Szeretnék elnyerni a tagjelölti státuszt
Lapot sem osztana a Szerbia EU-csatlakozását ellenzőknek Djelic
Bozidar Djelic szerb miniszterelnök-helyettes a Vecernje Novosti című belgrádi lapnak kijelentette: Szerbia decemberig szeretne pontot tenni a hágai törvényszékkel való együttműködés végére, szeretné elnyerni az európai uniós tagjelölti státust, nem fogja ugyan elismerni Koszovó függetlenségét, viszont a koszovói kérdésre megoldást kell találni.
2011.06.10 16:50MTIDjelic szerint Szerbia ki akarja fogni a szelet azoknak a vitorlájából, akik szeretnék az országot feltartóztatni az európai úton.
"Mindent el kell követnünk azért, hogy kiüssük az utolsó kártyát is azok kezéből, akik ellenzik a tárgyalások megkezdését (az Európai Unióval) Szerbia uniós tagságáról" - hangsúlyozta a pénteken megjelent interjúban.
Ismételten megerősítette, hogy Szerbia soha és semmilyen módon nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét, de mindamellett a kérdés megoldására törekszik.
"Nem foglalkozhatunk az idők végezetéig irreális elképzelésekkel, amelyek mindkét oldalon megfogalmazódnak" - fogalmazott Djelic, majd hozzátette: "Szerbia nem csatlakozhat az EU-hoz anélkül, hogy megoldódna a koszovói kérdés. Ugyanakkor az egyoldalúan kikiáltott függetlenség elismerése nem lehet megoldás. Olyan megoldásra van szükség, amely mindkét fél számára kielégítő".
"Ahhoz, hogy a koszovói albánoknak jobb életük legyen a 21. században, Belgráddal is meg kell egyezniük" - vélekedett a szerb kormány alelnöke.
Djelic foglalkozott Szerbia és a NATO viszonyával is, és azt mondta: az uniós csatlakozásnak nem előfeltétele az, hogy Szerbia belépjen a NATO-ba. Példaként Ausztriát említette: Bécs csatlakozott az unióhoz, de nem tagja a NATO-nak.
Djelic reményét fejezte ki, hogy az uniós csomagban szereplő két "nehéz" törvényt - éspedig a köztulajdonról szólót, valamint a kárpótlási törvényt - Szerbia még az őszig elfogadja.
Véleménye szerint a szerbiai parlamenti választásokra áprilisban, vagy májusban sor kerül, és addig Brüsszellel is megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások.